• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predsednička mina za kosovsku vladu

Zahtev Pacolijeve ANK za mestom predsednika Kosova podelilo je Tačijevu DPK i blokiralo pravljenje koalicione vlade sa jedinim mogućim partnerom. Kosovo je pred ozbiljnom političkom krizom, kažu analitičari.

Demokratska partija Kosova završila je sinoć višečasovnu sednicu bez nove ponude za Alijansu za novo Kosovo, sa kojom, među strankama Albanaca, Tači jedino može, uz podršku manjina, da formira buduću vladu Kosova.

Izvori “Koha ditore” sa sastanka u DPK su preneli da je vrhunac rasprave i suštinskog neslaganja bio oko mesta predsednika Kosova. Jedan deo rukovodećih struktura DPK se protivio da ta funkcija pripadne ANK, odnosno njenom lideru Pacoliju, zahtevajući da budući predsednik Kosova bude generalni sekretar DPK Jakup Krasnići.

Ulazak u novu vladu sa Tačijem na čelu u startu su odbacili zvaničnici Demokratskog saveza Kosova i pokreta Samoopredeljenje, dok su iz Alijanse za budućnost Kosova uslovili ulazak u vladu ukoliko je pored DPK bude činio i DSK.

Odugovlačenje sa formiranjem buduće kosovske vlade i neslaganje dva moguća koaliciona partnera – Hašima Tačija I Bedžeta Pacolija oko mesta predsednika Kosova, uvodi Kosovo u potencijalnu krizu, smatraju analitičari u Prištini.

Kosovski analitičari su izrazili bojazan da bi formiranje novih institucija moglo da izazove krizu, upozoravajući da političari koji će formiratii većinu ne garantuju stabilnost.

Oni strahuju da će institucije koje će formirati Tačijeva Demokratska partija Kosova (DPK), u kojoj su dve grupe poslanika sa različitim stavovima oko buduceg predsednika, i Pacolijeva Alijanska za novo Kosovo (ANK), sastavljena od osam različitih političkih partija, biti krajnje nestabilne.

Kriza koja bi mogla da pogodi Kosovo posle izbora mogla bi da bude unutarpartijska, ustavna i ekonomska, smatraju analtičari Haki Abazi i Ljumir Abdidžiku čije stavove prenosi "Koha ditore".

Abazi, koji je direktor za zapadni Balkan u fondaciji "Rokfeler", ocenio je da će sve institucije proistekle iz izbora koji su imali mnogo nedostataka biti krhke i sa ograničenim legitimitetom, i to bez obzira na opoziciju za koju se očekuje da će imati 55 od ukupno 120 poslaničkih mesta u Skupštini.

"Sama činjenica da ljudi koji su u institucijama nemaju sigurnost koju im daju čisti i demokratski izbori utiče na nestabilnost institucija", rekao je Abazi.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image