• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dijalog s Prištinom u utorak ili sredu

Predstavnici Beograda i Prištine sastaće se predstojeće sedmice u Briselu, kako bi, uz posredovanje EU, otpočeli pregovore, za koje je prostor otvoren rezolucijom Generalne skupštine UN, usvojenom u septembru prošle godine.

Ni vlasti Srbije ni administracija EU nisu zvanično saopštili datum inicijalnog kruga razgovora, ali se u medijima, kao sasvim izvesno, proteklih dana najavljivalo da će se dve delegacije sastati 8. i 9. marta.

Vlada Srbije je 21. januara za vođu svog tima imenovala političkog direktora Ministarstva spoljnih poslova Borka Stefanovića, a njegov zamenik biće Vladimir Jovičić, savetnik u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju.

Prištinu će zastupati potpredsednica kosovske vlade Edita Tahiri, a posrednik u dijalogu, ispred EU, biće najverovatnije Robert Kuper.

U dijalog bi trebalo da budu uključene i SAD, a Vašington će, prema pisanju medija, zastupati pomoćnik zamenika američkog državnog sekretara Tomas Kantrimen.

Stefanović je danas najavio da će dijalog Beograda i Prištine u Briselu započeti kombinacijom niza teških i lakih tema.

Prema njegovim rečima, sada je već izvesno da će se dnevni red sastojati od pitanja vezanih za telekomunikacije, katastar, avio saobraćaj, verovatno će se razgovarati o predsedavanju CEFTOM od strane UNMIK-Kosovo po rezoluciji 1244, a moguće je da će se razgovarati i o carinskim pečatima.

"Ne znači da taj dnevni red neće biti podložan izmenama i dopunama, kao i što ne znači da će se u svim pitanjima pronaći rešenje u prvoj etapi", rekao je Stefanović za B92, i dodao da u ovome trenutku nije poznato koliko će faza pregovora biti i koliko će oni trajati.

Vlada Kosova još nije predstavila platformu razgovora sa Beogradom pa će od Skupštine Kosova na sutrašnjoj sednici tražiti "dozvolu'' da u utorak započne dijalog bez prethodnog predstavljanja svoje strategije, najavili su kosovski mediji.

Upitan o odluci kosovske delegacija da bez objavljivanja platforme i tema pregovora sa Beogradom traži od Skupštine Kosova verifikaciju mandata za pregovore, Stefanović je istakao da je to "za njih važan politički korak kojim pokušavaju da dobiju potvrdu pozicije da ne žele da razgovoraju o pogledu na status kakav ima Priština".

Kako je Stefanović naveo, "mi ne želimo da menjamo na bilo koji način pogled Prištine na pitanje statusa, jer takođe imamo pogled na status - za nas je Kosovo i Metohija deo Srbije, kao što oni misle da je Kosovo nezavisna država".

Komentarišući status Kosova, Stehanović je ocenio da je on za Srbiju rešen, jer je status Kosova da je "nesumnjivo deo Srbije".

Stefanović je u intervjuu za Blic rekao da se nije upoznao sa šeficom prištinskog pregovaračkog tima.

"Mi do sada nismo imali ni formalne ni neformalne kontakte sa vlastima u Prištini", rekao je on.

Prema njegovim rečima trebaće i vremena i strpljenja za rezultate. "Ne treba očekivati čuda. Dobru volju i nova rešenja imamo. Proces će trajati koliko bude neophodno", istakao je Stefanović.

Stefanović je rekao da će rešenja biti primenjivana na obe strane i EU će to nadgledati. To je garancija da ćemo ići do kraja u realizaciji planova i rešavanju spornih pitanja, rekao je on.

“Vlada Kosova prilazi dijalogu u Briselu s uverenjem da će to predstavljati doprinos normalizaciji odnosa Kosova sa Srbijom", izjavila je Edita Tahiri i naglasila da če se razgovarati isključivo o tehničkim pitanjima bez zadiranja u pitanja nezavisnosti Kosova, piše Danas.

"U dijalogu Prištine i Beograda u Briselu isključivo će se razgovarati o tehničkim pitanjima, bez zadiranja u pitanja nezavisnosti, suvereniteta, nedeljivosti i teritorijalnog integriteta Kosova, što je već neopozivo rešeno", rekla je Tahiri.

"Delegacija Kosova će razgovore s Beogradom voditi u kreativnom i pozitivnom duhu. Očekujem da će se srpska strana uključiti u zajednički, konstruktivni doprinos nastojanju da se ostavi za sobom remetilačko nasleđe iz bliže i dalje prošlosti", rekla je Tahiri.

Ona je istakla da "dijalog u Briselu treba da se odnosi na praktična pitanja koja će unaprediti život građana Kosova i Srbije. To će biti od pomoći našim dvema nezavisnim državama da ostvare svoje evroatlantske ciljeve, a verujem", kako je rekla, "da će pomoći i Srbima iz severnog dela Kosova da prihvate tu realnost".

Tahiri je rekla da je Haški tribunal već konstatovao da nema osnova za pokretanje istrage o navodnoj trgovini organima.

"Mi smo spremni da učestvujemo u svakom daljem postupku istraživanja podataka iz izveštaja i rezolucije Saveta Evrope. Kao vlada bićemo oko toga potpuno otvoreni, a podržavamo rad Euleksa koji je nadležan da sprovede punu, nezavisnu istragu o svim tim optužbama".

Prema njenim rečima, "perspektiva srpsko-kosovskog dijaloga zavisi od stvarne opredeljenosti naših dveju zemalja za evropsku perspektivu. To je presudan faktor koji će stimulisati obe strane da budu konstruktivne i da budu opredeljene za razrešavanje pitanja koja će biti na dnevnom redu u Briselu".

Tahiri je rekla da bi željeno rešavanje praktičnih pitanja moglo da dovede do promene stava rukovodstva Srbije.

"Time ćemo otvoriti novo poglavlje u istoriji naših odnosa. Obe strane moraju odgovorno da pristupe ovom dijalogu. To od nas traže ne samo EU i SAD već i cela međunarodna zajednica", rekla je Tahiri.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image