• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Manje međunacionalnih incidenata u Vojvodini

U Vojvodini je prošle godine zabeležen najmanji broj međunacionalnih incidenata za poslednjih sedam godina, izjavio je danas u Novom Sadu ministar unutrašnjih poslova (MUP) Srbije Ivica Dačić.

Dačić je na sednici Pokrajinskog saveta za bezbednost rekao da je samo u odnosu na 2009. godinu broj takvih krivičnih dela smanjen za 26 odsto, odnosno da je broj međunacionalnih incidenata sa 150 umanjen na 110.

"Svi oblici krivičnih dela koji se odnose na nacionalnu i versku pripadnost su smanjeni, a u Vojvodini je lane zabeleženo osam napada i četiri tuče. Od ukupno podnetih 110 prijava, 17 se odnosilo na širenje nacionalne, verske i rasne mržnje, a 12 dela je rasvetljeno", rekao je Dačić.

On je ukazao da je interes policije da obezbedi i veću zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u organima vlasti, pa i MUP-u Srbije, a tome bi po njegovom mišljenju mogao doprineti i zajednički rad sa pokrajinskim organima.

Dačić je rekao da važeća zakonska rešenja i Ustav Srbije ne dozvoljavaju da Vojvodina u ovom trenutku dobije sopstvenu policijsku upravu.

On je rekao da, iako Ustav i zakoni propisuju da policija nije u nadležnosti Vojvodine, u MUP-u Srbije postoji izražena spremnost da se razgovara o svim otvorenim pitanjima o stanju bezbednosti.

"Postojeća zakonska rešenja ne daju mogućnost da Vojvodina ima svoju policijsku upravu, ali to ne sprečava MUP Srbije da razmotri na osnovu kojih modaliteta je najbolje da se reformiše i bude efikasniji u svom radu i na teritoriji Vojvodine", rekao je Dačić.

Predsednik Skupštine Vojvodine Šandor Egereši rekao je da je sa ministrom Dačićem o tome razgovarao dosta puta za poslednje dve i po godine, ali da nije želeo da izlazi u javnost i pravi od toga atrakciju, jer je reč o isuviše ozbiljnoj temi.

"Pitanje Vojvodine bi svakako trebalo da bude razmotreno u procesu reforme MUP-a Srbije, ukoliko bude volje i sluha za potrebe Pokrajine, ali i drugih delova Srbije, poput Beograda i Šumadije", rekao je Egereši.

Dodao je da je to pitanje realna potreba iz opsega bezbednosti i efikasnosti i kao takvo ga treba i posmatrati u, kako se nada, budućem demokratskom dijalogu.

Egereši je istakao odličnu saradnju sa MUP-om Srbije, koja je dala i konkretne rezultate po pitanju smanjenog broja međunacionalnih incidenata u Vojvodini tokom 2010. godine.

"Najvažnija stvar za nas je očuvanje stabilnog javnog reda i mira i dobrih međunacionalnih, međuverskih i međukonfesionalnih odnosa u Vojvodini", rekao je Egereši.

Govoreći o sve većem broju azilanata iz Srbije, ministar policije je rekao da je od uvođenja bezviznog režima za putovanje u zemlje Evropske unije oko 10.000 stanovnika Srbije zatražilo azil u EU, a gotovo svi oni su građani romske ili albanske nacionalnosti.

"Veliki broj Roma je upravo iz Vojvodine i ovo bi trebalo da bude zajednički zadatak za sve nas. Ovde je pitanje socijalno-ekonomskog položaja ljudi i zato molim pokrajinske organe da se uključe u kordinisan rad države na smanjenju takvih azilanata", rekao je Dačić.

On je ponovio da postoje primedbe EU upućene Srbiji zbog problema sa kojim se susreću neke od zemalja članica, ali da nije tačno da se preti ukidanjem bezviznog režima sa Srbijom, iako i to kao krajnja opcija nije isključeno.

"Treba pričati sa Romima kako da ova pitanja dovedemo u normalno funkcionisanje, jer to može izazvati i lošu atmosferu u društvu što bi dovelo do povećanja netrpeljivosti stanovništva prema Romima", ocenio je Dačić.

Govoreći o kriminalu u Vojvodini, Dačić je rekao da su prošle godine otkrivene tri kriminalne grupe koje su se bavile finansijskim kriminalom, 10 grupa koje su prodavale narkotike, a podnete su i 22 krivične prijave protiv 34 osobe zbog trgovine ljudima.

Otkriveno je i osam grupa koje su se bavile teškim krađama i razbojništvom, 86 prijava je podneto zbog ilegalnih migracija, otkriveno je 11 slučajeva pranja novca vrednih 300 miliona dinara, kao i 724 slučajeva korupcije, što je duplo više nego 2009.

"U Vojvodini je tokom prošle godine počinjeno ukupno 30.029 krivičnih dela, što je za 207 dela manje nego 2009. Prijavljena je 16.871 osoba, a rasvetljeno 58 odsto tih slučajeva, što je za pet procenata više nego pre dve godine", rekao je Dačić.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image