• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan sećanja na žrtve nacističke agresije

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić izjavio je večeras, na skupu održanom povodom 70. godišnjice bombardovanja Beograda, da je Srbija opredeljena da bude deo demokratskog sveta zasnovanog na idealima antifašizma, demokratije i poštovanja ljudskih prava i sloboda.

Ljajić je, na početku memorijalnog koncerta, završne manifestacije kojom je obeležena godišnjica bombardovanja Beograda 1941. godine, pozvao građane da aktivnim odnosom prema vremenu masovnih stradanja nedužnog stanovništva u Drugom svetskom ratu iskažu saosećanje i poštovanje.

To je važno da bi sadašnjost i budućnost bili zasnovani na miru, razumevanju, toleranciji i odlučnoj borbi protiv svih vidova nasilja i mržnje, poručio je Ljajić.

On je naveo da Vlada Srbije u potpunosti posvećena očuvanju dostojanstvenog sećanja na sve nevino postradale žrtve u Drugom svetskom ratu, koji je na teritoriji okupirane Evrope ostavio za sobom tragične posledice.

Ljajić je naveo da se kroz istoriju više puta jasno potvrdilo da personalizacija žrtava i njihovo predavanje zaboravu nužno vode u nove sukobe i stradanja i da to pokazuju iskustva iz ratova koji su vođeni devedesetih godina na prostoru bivše Jugoslavije.

"Naša ljudska obaveza je da pamtimo tragično postradale ali i da znanje i sećanje na ono što se dogodilo u prošlosti u potpunosti predamo generacijama koje dolaze", rekao je on.

Beograd, kojeg su jugoslovenske vlasti proglasile za otvoren grad, razoren je 6.aprila u napadu bombardera nacističke Nemačke, a tačan broj žrtava nikada nije precizno utvrđen. Procenjuje da je stradalo oko 4.000 građana Beograda koji je tada imao oko 370.000 žitelja.

Memorijalni koncert održan je u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu s početkom u 20 sati, saopšteno je iz Vlade Srbije.

Uglednim zvanicama se obratio ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić, a prisustvovali su učesnici Drugog svetskog rata, preživeli zatočenici logora smrti, visoki zvaničnici Srbije, članovi diplomatskog kora i ugledne ličnosti iz zemlje.

U umetničkom delu programa učestvovali su Simfonijski orkestar Radio-televizije Srbije pod upravom Bojana Suđića i sopran Aneta Ilić, a na programu su bila dela Griga, Mokranjca, Čajkovskog, Rasinskog, Šostakoviča, Sibelijusa, Hačaturijana i Prokofjeva.

Premijerno je izvedeno delo "Adagio doloroso" Miroljuba Aranđelovića Rasinskog, komponovano povodom obeležavanja 70. godišnjice početka Drugog svetskog rata na tlu Srbije.

Foto galeriju možete pogledati OVDE.

Autori programa su Rasinski i Marija Bišof, a realizator Kulturno-prosvetna zajednica Srbije.

U galeriji Vojnog muzeja u Beogradu je otvorena izložba "Aprilski rat 1941" na kojoj su neki od eksponata prvi put bili predstavljeni javnosti, poput zastave sa podmornice "Nebojša".

Tokom dana senima nevino stradalih civila i pripadnika oružanih snaga Kraljevine Jugoslavije koji su se herojski suprotstavili daleko nadmoćnijoj armadi "Trećeg rajha" pokolnili su se i poštu odali predstavnici države, Vojske Srbije, grada Beograda, udruženja boraca i potomaka žrtava.

Na spomen obeležje u Jajincima, u ime Vlade Srbije, vence je položio ministar Ljajić odajući počast svim postradalim u Drugom svetskom ratu, kao i članovi diplomatskog kora u Beogradu.

U ime gradske vlade, u aleji žrtava bombardovanja Beograda na Novom groblju, gde je sahranjen deo pobijenih, vence je položio i poštu odao član Gradskog veća Slobodan Šolević.

Zamenik predsednika Skupštine grada Zoran Alimpić položio je vence i odao poštu žrtvama kod fontane "Vrelo života" sagrađenoj u blizini palate "Beograd" kao simbol stradanja, ali i pobede života nad smrću.

Alimpić je potom odao poštu i vence položio ispod Granitnog krsta u porti Vaznesenjske crkve, u kojoj je prvog dana bombardovanja ubijeno i ranjeno nekoliko stotina civila, kao i na spomen obeležje u Karađorđevom parku, gde je direktno pogođeno veliko sklonište, u kome je, takođe, stradalo više stotina građana srpske prestonice.

Ispred spomenika na Zemunskom keju kod hotela "Jugoslavija", uz vojne počasti, odata je pošta jedanaestorici pilota 6. lovačkog puka jugoslovenske kraljevske vojske koji su poginuli 6. i 7. aprila braneći nebo nad Beogradom, a vence je položio član Gradskog veća Željko Ožegović.

Ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, predsednik Skupštine grada Aleksandar Antić, predstavnici Narodne biblioteke Srbije i Udruženja Beograđana "6. april" položio je vence na mesto srušene zgrade Narodne biblioteke Srbije.

Na mestu bivšeg zdanja na Kosančićevom vencu, podignutog 1832. godine u kojem je izgorelo oko 350.000 knjiga, uključujući i srednjovekovne spise neprocenjive vrednosti, ansambl "Slatka frula" izvršio program "Muzika stare Srbije".

U Narodnoj biblioteci Srbije predstavljeno je 796 knjiga izdavačke kuće "Geca Kon" koje su otkrivene u fondu Univerzitetske biblioteke u Lajpcigu i posle 70 godina vraćene u Beograd.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image