• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

MMF: Srbiji potrebne politički teške reforme

Srbiji su "potrebne politički teške reforme da bi se ukorenio održivi rast", ukazao je direktor Međunarodnog monetarnog fonda Dominik Stros-Kan.

To su: smanjenje prevelikog javnog sektora, nastavak reforme penzija, racionalizacija javnih preduzeća i unapređenje poslovnog okruženja, rekao je u Vašingtonu Stros-Kan posle sednice Izvršnog odbora MMF koji je u petak obavio sedmu, poslednju reviziju svog stend-baj kreditnog aranžmana MMF sa Srbijom.

MMF je saopštio da, mada je Srbiji odobreno da odmah povuče 353,3 miliona evra, "vlasti Srbije su nagovestile da nameravaju da povuku samo... 51,6 miliona evra.., ili 10 odsto kvote te zemlje u MMF, čime bi ukupna isplata po tom programu... bila oko 1,5 milijarde evra".

U saopštenju se podseća da je stend-baj kreditni aranžman sa Srbijom koji ističe 15. aprila ove godine, odobren 16. januara 2009, a suma je tada bila oko 388 miliona evra. Zatim je, 15. maja 2009, aranžman produžen za jednu godinu i povećan na oko 2,9 milijardi evra, "radi podrške privredom programu Vlade usred udara svetske finansijske krize, oštrijeg od očekivanog", piše u saopštenju MMF.

Direktor MMF Stros-Kan je izjavio posle sednice da je "zadovoljavajući rezultat privrednog programa Srbije - koji je Fond podržao stend-baj aranažmanom, doprineo smanjenju ranjivosti i pomogao da se predupredi finansijski krah tokom svetske krize".

"Izgledi za rast u Srbiji su povoljni, mada inflatorni pritisak raste", ukazao je Stros-Kan.

Direktor je objasnio da "Srbija napreduje ka uravnoteženijem privrednom rastu, ali se potvrđuje da je prilagođavanje teško, na šta ukazuju jak pritisak za povećanje plata u javnom sektoru, i gubitak radnih mesta u privatnom sektoru".

Direktor MMF je ocenio da su "vlasti Srbije za sada uspešno upravljale pritiskom da popuste javne rashode. Održavanje javnih finansija pod kontrolom i pridržavanje propisa o fiskalnoj odgovornosti su suštinski za podršku uravnoteženom razvoju".

"Iako još postoji višak kapaciteta u privredi, inflacija je porasla kao rezultat poskupljenja hrane i prenetog uticaja depresijacije deviznog kursa. Narodna banka Srbija je odlučno zaoštrila monetarnu politiku, sprečavajući znatni rast inflatornih očekivanja", ukazao je Stros-Kan.

On je ocenio da je "bankarski sistem Srbije i dalje likvidan i dobro kapitalizovan. Ta zaštita je odgovarajuća da izdrži preko potrebnu promenu strukturire korporativnog sektora. Da bi dopunile nedavne napore da se olakša promena strukture preduzeća, vlasti treba da završe novi okvir za dobrovoljno vansudsko finansijsko restrukturiranje i odgovarajući paket poreskih i podsticajnih inicijativa", ukazao je Stros-Kan.

Vlada Srbije je početkom ove godine najavilai da će zatražiti novi aranžman sa MMF - "aranžman iz predostrožnosti" u kojem bi MMF imao kontrolnu i savetodavnu ulogu, a u slučaju potrebe za finansijskom pomoći Srbiji, aražman bi postao kreditni.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image