• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić sa emirom, ministri potpisali sporazume

Delegacija Srbije na čelu sa Borisom Tadićem u poseti Kuvajtu sa kojim je danas potpisano četiri bilateralna sporazuma o saradnji.

Predsednik Srbije Boris Tadić razgovarao je danas u Kuvajtu sa šefom te države, emirom Sabah Al Ahmed Al Džaber Al-Sabahom, predsednikom Vlade Naser Al-Mohamed Al-Ahmad Al-Sabahom i sa predsednikom Nacionalne skupštine Džasim Al-Kharafijem.

"Dobrodošli u Kuvajt", srdačno je emir pozdravio predsednika Srbije u velelepnoj palati koja oslikava bogatstvo ove male arapske države, koja raspolaže jednom desetinom celokupnih svetskih rezervi nafte, ima bruto domaći proizvod od 138,6 milijardi dolara i prihod po glavi stanovnika od 55.300 dolara.

Tadić je zahvalio emiru na principjelnoj poziciji te arapske zemlje koja nije priznala nezavisnost Kosova i, istovremeno, dala šansu dijalogu Beograda i Prištine.

"Ja sam zahvalan državi Kuvajt što je u domenu integriteta naše zemlje zadržala principijelnu poziciju ne priznajući samoproglašenu nezavisnost Kosova. To u organizaciji islamskih zemalja daje značajnu prednost Srbiji", rekao je Tadić Tanjugu posle serije susreta sa najvišim zvaničnicima Kuvajta.

Po rečima predsednika Srbije, Kuvajt je podržao dijalog Beograda i Prištine, dajući šansu tom procesu.

Tadić je istakao da se sa Kuvajtom nastavlja i politički važna saradnja na multilateralnom nivou, u organizaciji Ujedinjenih nacija.

Podsećajući na stare veze između bivše Jugoslavije i Kuvajta, veze između porodice emira, šefa kuvajtske države i predsednika vlade i naše zemlje, Tadić je rekao da je njegova poseta pripremana dve godine, a prethodile su posete premijera, pre nešto više od godinu dana, kao i ministara odbrane i spoljnih poslova.

"Podigli smo nivo naših odnosa i imamo priliku da taj proces nastavimo", ocenio je Tadić.

Tadić je dodao da očekuje i da će privrednici uraditi deo svoj posla i da će se učiniti pomak i unaprediti, zasad skromna, ekonomska saradnja.

U centru pažnje Tadićevih dvodnevnih susreta u Kuvajtu je poboljšanje ekonomske saradnje, koja zaostaje za odličnim političkim odnosima, a karakteriše je skromna robna razmena koja je lane iznosila samo 1,3 miliona dolara.



Posle susreta delegacija Srbije i Kuvajta, u emirovoj palati potpisana su i četiri međudržavna sporazuma, među kojima je posebno zanimljiv Memorandum o razumevanju u oblasti odbrane.

Taj dokument je sa kuvajtskim kolegom potpisao ministar odbrane Dragan Šutanovac, koji je ranije najavio da će to biti "novi korak" ka konačom dobijanju posla remonta 149 tenkova M-84, koje je početkom devedesetih Kuvajt kupio od SFRJ.

Ministar ekonomije Nebojša Ćirić potpisao je trgovinski sporazum s predstavnicima Kuvajta koji prezicira uzajamno davanje statusa najpovlašćenije nacije i izrazio očekivanje da će sporazum omogućiti povećanje izvoza Srbije u tu zemlju.

Ćirić je istakao da je trgovinski sporazum konkretan dokument koji precizira konkretne načine buduće saradnje, pogotovu u domenu trgovine između dve zemlje.

"Sporazum konkretno precizira međusobno davanje statusa najpovlasćenije nacije, što će, prema našem očekivanju, omogućiti povećanje trenutno skromnog izvoza Srbije u Kuvajt", rekao je Ćirić Tanjugu.

On je dodao da sporazum predviđa i formiranje Mešovitog komiteta posebno za trgovinu koji će analizirati modalitete produbljivanja i povećanja saradnje.

"Dakle, radi se o jednom zaista konkretnom dokumentu . Moje očekivanje je da ćemo uspeti da ga iskoristimo na pravi način da povećamo robnu razmenu i naravno da pokušamo da popravimo trgovinski deficit s Kuvajtom", zaključio je Ćirić.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić ocenio je da su politički odnosi Srbije i Kuvajta odlični i bez otvorenih pitanja i da predstavljaju dobar primer kako dobri politički odnosi otvaraju mogućnosti za unapređenje saradnje u svim domenima.

"U potpunosti se uzajamno podržavamo u međunarodnim forumima i najbliže moguće sarađujemo u diplomatskom smislu. Ovo je dobar primer kako otvaranje političkih odnosa može da dovede do razvoja odnosa u svim domenima uključujući domen ekonomije", rekao je Jeremić.

Dve zemlje će, kako je istakao, nastaviti da blisko sarađuju u budućnosti.

"Pred nama je i organizacija konferencije Pokreta nesvrstanih u Beogardu, na kojoj će Kuvajt učestvovati, a dijalog ćemo nastaviti na najvišem nivou posetama visokih zvaničnika kako Beogradu, tako i ovde Kuvajtu ", rekao je šef srpske diplomatije.

Jeremić je s predstavnicima Kuvajta potpisao sporazume o vazdušnom saobraćaju i o ukidanju viza na diplomatske i službene pasoše.

Tadić će sutra učestvovati na Biznis forumu privrednika dve zemlje, što će biti prilika da se sagledaju mogućnosti za proširenje ekonomske saradnje i investicija.

Kuvajt je, sudeći po dosadašnjim susretima zvaničnika i privrednika dve zemlje, zainteresovan za investiranje u oblasti putne i železničke infrastrukture u Srbiji, a posebno u izgradnju druge faze železničke stanice Prokop u Beogradu i autoputeva u Srbiji.

Kuvajt takođe očekuje od kompanija iz Srbije da učestvuju u različitim projektima koji će u naredne četiri godine biti realizovani u Kuvajtu u okviru plana za razvoj te zemlje.

Srbija je zainteresovana da proširi obim razmene sa Kuvajtom posebno kada je reč o poljoprivrednim, prehrambenim proizvodima, odeći, obući, automobilima i drvnoj građi, a ideja je i da naši lekari i medicinsko osoblje budu prisutni u toj zemlji.

Interes za proširenje saradnje postoji i u oblasti turizma, a Srbija posebno namerava da se vrati na građevinsko tržište Kuvajta, imajući u vidu da su se naše građevinske firme svojevremeno odlično kotirale u toj zemlji.

Preduzeća iz Srbije su, naime, sagradila vodeće privredne objekte kao što su luke Doha i Failaka, postavljanje lukobrana Salmija sa jahting klubom, vodotornjeve visine 187 metara kapaciteta 9. 000 kubika koji su postali simbol Kuvajta, avio-baze, beduinska naselja, ministarski kompleks vredan 172 miliona dolara, a radili smo i na podzemnim spremištima za vodu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image