• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Politika kočnica na putu za EU

Ekonomski savetnik srpskog premijera Jurij Bajec ocenio je danas da bi trenutni politički događaji mogli da uspore Srbiju u približavanju Evropskoj uniji.

"U ovom trenutku u Beogradu se stvara politička drama, koja nije nimalo naivna. Sve mi ovo liči na neku vrstu okidača koji može da poremeti poltičku stabilnost i mir koji su potrebni da bi se Srbija u narednim mesecima osposobila da dobije kandidaturu i počne pregovore o ulasku u EU", rekao je on.

Na ekonomsko-političkom forumu o prednostima i izazovima ulaska Srbije u EU, Bajec i profesor Fakulteta za ekonomiju, finansije i administraciju Mihailo Crnobrnja složili su se da je važniji put do EU, jer vodi do evropskih vrednosti, nego sam trenutak ulaska u Uniju.

Bajec je istakao da Srbija mora da obezbedi stabilan politički i pravni okvir da bi privukla strane investicije, na koje mora da se oslanja u narednim godinama.

Prema njegovim rečima, na putu ka EU Srbiji predstoji nekoliko važnih stvari, među kojima je donošenje potrebnih zakona, uključujući o restituciji.

Srbija će, kako je istakao Bajec, morati da radi na stvaranju stabilnog političkog i privrednog ambijenta, na smanjenju korupcije i sive ekonomije, kao i bržoj izgradnji infrastrukture.

Ekonomski gledano, najveći efekat ulaska u EU će biti jačanje konkurentnosti domaće privrede, kao i jačanje konkurencije na tržištu, rekao je Jurij Bajec.

Direktor Fondacije "Konrad Adenauer" u Beogradu Henri Bohnet je ocenio da su ljudi u Srbiji nezadovoljni političarima i ekonomijom, jer dosadašnje reforme nisu donele neka značajna poboljšanja.

Prema njegovim rečima, Srbiji predstoje bolne reforme na putu ka EU, kako bi mogla da ima koristi koje su na raspolaganju članicama.

Portparol evropskog komesara za proširenje Štefana Filea je saopštila da se u Briselu izražava nada da će Beogard "iskoristiti šansu" i nastaviti da sprovodi neophodne reforme.

Evropska komisija ocenila je danas da bi Srbija u procesu približavanja EU trebalo da jača a ne da slabi demokratske institucije, dodajući da štrajk glađu "ide u obratnom smeru".

Opozicija ima svoju ulogu, a političke razlike treba da se rešavaju unutar uspostavljenog političkog procesa, navela je portparolka evropskog komesara za proširenje Nataša Batler.

U saopštenju dostavljenom agenciji Beta, Batler je podvukla da Srbija "još nije ostvarila niz visokih ciljeva koje je sebi postavila" u procesu evrointegracije i dodala da je "potrebno usmeriti jedinstvenu pažnju na neophodne reforme i obaveze što može da obezbedi jedino stabilno političko okruženje".

Podsećajući da će Evropska komisija u oktobru objaviti mišljenje o zahtevu Srbije za članstvo u EU Batler je izrazila nadu da će zemlja "iskoristiti šansu i okupiti se oko ambicioznog reformskog procesa u korist svojih građana".

"Zato je važno da se održi konstruktivan politički dijalog i da se nastavi sprovođenje reformi", istakla je Nataša Batler.

Finansijski menadžer za Srbiju pri Evropskoj komisiji Frank Kohlenberger je dodao da članstvo u EU omogućava pristup fondovima, ali je istakao da članstvo neće automatski voditi ka uspehu.

Napominjući da Evropa dosta vodi računa o kvalitetu života, on je istakao da su ekološka i socijalna davanja, koja čekaju Srbiju na tom putu, skupa.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image