• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kocijančić: Euleks sve može sam

U Briselu ostaju pri stavu da nije potrebno uključivati UN u istragu o navodima iznetim u izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija o trgovini organima na Kosovu.

"Euleks je u potpunosti sposoban i na najboljem mestu da sprovede istragu o trgovini organima", izjavila je "Novostima" Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.

Tanjugu je sinoć u Sekretarijatu UN potvrđeno da su u toku dana primili predlog Srbije za istragu o navodima Martija o trgovini organima na Kosovu i Metohiji.

"Možemo da potvrdimo da je predlog Srbije primljen i da će uskoro biti objavljen kao dokument Saveta bezbednosti" , rečeno je.

Vanina Maestrači iz kancelarije generalnog sekretara UN nije mogla agenciji Beta da precizira kada bi Savet bezbednosti UN mogao o tome da raspravlja, jer se precizan program rada tog tela UN određuje na početku meseca.

Generalnom sekretaru UN Ban Ki-munu predlog Beograda je prosledila Misija Srbije.

Prema proceduri, sekretarijat UN će taj predlog prevesti na sve zvanične jezike Svetske organizacije i objaviti ga kao zvanični dokument.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je ranije da je glavni element predloga koji je uputio Ban Ki-munu da mandat za istragu o navodima Martija o trgovini organima na Kosovu mora dati Savet bezbednosti UN.

Jeremić je naglasio da će predlog, koji je juče poslao, generalni sekretar UN proslediti zemljama članicama Saveta bezbednosti kako bi zemlja predsedavajuća tim telom, a to je ovog meseca Kolumbija, a u maju Francuska, mogla da pokrene zvanične konsultacije na zahtev Srbije.

"Svi ratni zločini koji su počinjeni na teritoriji bivše Jugoslavije istraživani su sa mandatom Saveta bezbednosti UN i oni koji su te zločine istraživali imali su obavezu da izveštavaju Savet bezbednosti. To se mora obezbediti i sada, ne vidim razloga da žrtve sa Kosova, ukoliko istinitost navoda bude dokazana, budu tretirane kao manje vredne", rekao je Jeremić posle susreta s norveškim ministrom spoljnih poslova Jonasom Gar Storeom.

Ističući da proces konsultacija može trajati i nedeljama, jer Savet bezbednosti nije telo koje brzo donosi odluke, Jeremić je izrazio očekivanje da će na kraju biti postignut konsenzus o ovom za Srbiju veoma značajnom pitanju.

On je podsetio da je Srbija prehodnih meseci već obavila konsultacije sa članicama Saveta bezbednosti o ovom pitanju.

Redovna sednica SB o Kosovu zakazana je za 12. maj, kada se razmatra izveštaj Unmika o situaciji u južnoj srpskoj pokrajini i to bi mogla da bude idealna prilika da se i srpski zahtev uvrsti u dnevni red.

Da bi zahtev Srbije dobio "zeleno svetlo" SB, potrebno je da za njega glasa većina od devet članica i da pri tom nijedna od onih koje imaju stalne fotelje, a to su Rusija, SAD, Kina, Francuska i Velika Britanija, ne upotrebi pravo veta, podsećaju "Novosti".

Među nestalnim članicama su BiH, Gabon, Brazil, Kolumbija, Nemačka, Indija, Liban, Nigerija, Portugal i Južna Afrika. Sadašnji odnos snaga u SB ide na ruku Srbiji, jer od 16 članica, devet nije priznalo Kosovo.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image