• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Pre 12 godina žrtvovani radnici RTS-a

Danas će se obeležiti 12 godina od NATO bombardovanja zgrade Radio-televizije Srbije, kada je poginulo 16 radnika. Dok porodice žrtava još traže istinu i pravdu, državne institucije prebacuju odgovornost jedna na drugu.

Tim povodom Centar za evroatlantske studije (CEAS) pozvao je juče parlamentarne stranke u Srbiji da osnuju anketni odbor koji će utvrditi sve okolnosti pod kojima su poginuli radnici RTS-a 1999. godine.

"Već godinama porodice poginulih nastoje da utvrde sve okolnosti pod kojima se desio taj događaj, ali nailaze na brojne prepreke'', navela je direktor Centra za evroatlantske studije Jelena Milić na okrugom stolu "Slučaj RTS 12 godina kasnije - žrtvovanje koje se nastavlja".

"Činjenica da ni 12 godina od pogibije 16 radnika RTS-a u NATO bombardovanju zgrade RTS-a ovaj slučaj još nema potpuni pravni i pravedni epilog, ide u prilog tvrdnji da ih je tadašnji državni vrh namerno žrtvovao", navodi CEAS u saopštenju.

Ocenjuje se da ni sadašnje vlasti nisu spremne da domaće vinovnike zločina privedu pravdi, jer u pojedinim segmentima, pre svega u cilju odbrane Kosova u granicama Srbije, sprovode politiku kontinuiteta sa politikom Slobodana Miloševića ili se od nje ne ograđuju.

CEAS navodi da je samo tadašnji direktor RTS Dragoljub Milanović pravosnažno osuđen ali "za lakše krivično delo" i podseća da je prvobitnom optužnicom za krivicu u ovom slučaju bilo obuhvaćeno desetak osoba.

Centar za evroatlantske studije najavio je podnošenje zahteva za zaštitu zakonitosti kojim će se tražiti da se povreda prava u korist Milanovića a na štetu oštećenih makar konstatuje.

CEAS je podsetio da su porodice radnika RTS-a aprila 2009. podnele Tužilaštvu za organizovani kriminal zahtev za obnovu i proširenje postupka.

U tom zahtevu se, između ostalog, navodi da se Milanović pojavio kao pojedinac, a ne kao deo društvene, političke i vojne hijerarhije čiji je deo bio i čija je naređenja izvršavao, a tužilaštvo je decembra 2010. obavetilo CEAS da po tom zahtevu još ne postupa.

U odgovoru koji je krajem 2010. godine stigao od Tužilaštva, navedeno je da je Ministarstvu odbrane uputilo zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, dokumentacije i obavljanje određenih provera, ali da na taj zahtev još nije u potpunosti odgovoreno, kazala je Milićeva.

Kao razlog navedeno je to što Ministarstvo odbrane i Vojno bezbednosna agencija još nisu tužilaštvu dostavili sva dokumenta koja o ovom slučaju imaju, što je ministar Dragan Šutanovac demantovao u februaru ove godine.

CEAS je pozvao Ministarstvo odbrane i tužilaštvo da usaglase svoje izjave o ovom slučaju i da prestanu da ugrožavaju pravo porodica na dostupnost pravdi u razumnom roku.

U noći između 22. i 23. aprila 1999, u dva sata i šest minuta, u NATO bombardovanju zgrade RTS, u Aberdarevoj ulici, poginuli su Jelica Munitlak, Ksenija Banković, Darko Stiomenovski, Nebojša Stojanović, Dragorad Dragojević, Dragan Tasić, Aleksandar Deletić i Slaviša Stevanović. U zgradi RTS-a poginuli su i Siniša Medić, Ivan Stukalo, Dejan Marković, Milan Joksimović, Branislav Jovanović, Milan Janković, Tomislav Mitrović i Slobodan Jontić.

Na godišnjicu njihove pogibije biće položeno cveće na Spomen obeležje "Zašto" u Tašmajdanskom parku, koje su podigle porodice stradalih.

Tadašnji direktor RTS-a Dragoljub Milanović, 2002. godine je osuđen na deset godina zatvora jer u vreme bombardovanja nije izvršio naređenje da ljude i tehniku premesti na sigurno mesto.

(Agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image