• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dan slobode medija, nagrada Asanžu

U Srbiji se, kao i širom sveta, danas obeležava 3. maj, Svetski dan slobode medija u cilju podizanja svesti o značaju slobode i nezavisnosti medija.

Akcijom ''Pet minuta gromoglasne tišine'', koju su organizovali Udruženje novinara Srbije i Sindikat novinara, u Beogradu je obeležen Svetski dan slobode medija, 3. maj.

Organizatori akcije su, u Pionirskom parku pored spomenika Čitaocu novina, pročitali proglas u kome se ukazuje na loš položaj novinara u Srbiji.

UNS i sindikat u proglasu ističu da novinari žive u bedi, korupciji i strahu, a javnost je nezadovoljna odsustvom istraživačkog novinarstva, manjkom kritičkih sadržaja i mišljenja u medijima.

Plate novinara su niže od prosečnih plata u Srbiji, ne poštuju se njihova sindikalna prava, a država ne čini gotovo ništa da pomogne medijskoj industriji da preživi krizu, upozorava UNS.

Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović istakao je da na 10. godišnjicu akcije, stanje i položaj novinara nikada nije bio gori posle 5. oktobra.

"Sami smo odgovorni što nismo dovoljno odlučni, hrabri i solidarni sa kolegama koji štrajkuju zato što mesecima ne primaju plate", naglasio je on.

Nakon čitanja proglasa, dodeljena je nagrada ''Zora'' za slobodu medija koja je ove godine pripala osnivaču Vikiliksa Džulijenu Asanžu.

U obrazloženju se navodi da je Asanž zadužio i javnost u Srbiji koja je iz depeša Vikiliksa o svojoj novijoj istoriji saznala mnogo toga što je vlast krila.

Na skupu, je uručena i povelja UNS-a književniku i uredniku u magazinu Figaro Žanu Kristofu Buisonu.

Francuski novinar je zahvaljujući na nagradi ukazao da je novinarstvo u Srbiji i Francuskoj slično kao i da su mediji opeterećeni političkim i finansijskim pritiscima.



Uoči Dana slobode medija Fridom hause je objavio novu listu na kojoj je Srbija 72. od 196 rangiranih zemalja.

Državna sekretarka Ministarstva kulture zadužena za informisanje Dragana Milićević-Milutinović ocenila je, povodom Svetskog dana slobode štampe, da je položaj novinara i medija u Srbiji danas možda najlošiji u novijoj istoriji, ali i da odgovornost za to ne snosi samo država.

"Razlozi lošeg položaja novinara i medija uopšte su višestruki, i mogu se tražiti kako u nedostatku zakonske regulative, tako i u posustajanju novinara", rekla je Milićević Milutinović u intervjuu Tanjugu.

Ona je poručila da će država učiniti sve što je u njenoj moći kako bi se situacija u medijima poboljšala, ali je istakla da mnogo toga zavisi i od samih novinara.

Prema njenim rečima, ni medijska udruženja, ni vlasnici medija, ni sami novinari proteklih godina nisu doprinosili tome da medijska situacija u Srbiji bude bolja, a rezultat toga su nekvalitetni medijski sadržaji i loš položaj struke.

"Nekada je biti novinar značilo biti obrazovan, ambiciozan, pametan, učiti i imati dobru dikciju, a danas je dovoljno stati pred kameru i biti novinar. Do toga su doveli sami novinari, odnosno oni koji odlučuju ko će biti novinar. Novinarska profesija je srozana velikim delom zaslugom samih novinara", rekla je Dragana Milićević-Milutinović, inače nekadašnja direktorka i glavna urednica Televizije Studio B.

Država, kako je rekla, medijima i novinarima može da pomogne na više načina, najpre donošenjem medijske strategije, iz koje će potom proisteći kvalitetni medijski zakoni.

"Medijska strategija je krov, jer iz nje će izaći kvalitetni zakoni, a samim tim i kvalitetnija pozicija novinara, kvalitetniji mediji i kvalitetnije društvo", uverena je Dragana Milićević-Milutinović.



I poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić čestitao je danas svim novinarima u Srbiji Svetski dan slobode medija, potvrdivši spremnost i obavezu da im pomogne u ostvarivanju njihove važne društvene funkcije.

U pismima predsednicima Udruženja novinara Srbije, Nezavisnog udruženja novinara Srbije i Nezavisnog društva novinara Vojvodine, Šabić je, naglašavajući da izgradnja demokratskog društva neminovno podrazumeva odgovarajuću poziciju i ulogu novinara i medija, ocenio da je potrebno da država uradi mnogo toga na tom planu.

Šabić je izjavio da se novinari i mediji sve više pozivaju na prava iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i stavljaju ga u funkciju informisanja najšire javnosti, što je bez sumnje dobro.

Međutim, nije dobro što, bez obzira na napredak, problema još uvek ima mnogo, zbog čega je krajnje vreme da se ozbiljno aktiviraju mehanizmi odgovornosti za kršenje zakona, dodao je Šabić.

On je istakao da je evidentno i prisustvo različitih faktičkih mehanizama implicitne cenzure, koji moraju biti potisnuti, jer je "jedna od najbitnijih pretpostavki uspešne demokratske tranzicije to da prostor za delovanje novinara i medija, i pravno i faktički, dovedemo u sklad sa principima utvrđenim u članu 10. Evropske povelje o ljudskim pravima".

Prioritetna je obaveza države i da novinarima obezbedi elementarnu ličnu bezbednost, što podrazumeva i obavezu da kazni one koji tu bezbednost ugroze, naveo je Poverenik.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image