• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Jeremić: Haški princip i za Kosovo

Ratni zločini na prostoru SFRJ su procesuirani pred Haškim tribunalom, telom UN, i isti mehanizam mora biti i za trgovinu organima na Kosovu. Multietičnos Prištine neuverljiva kada u Uroševcu i Suvojh Reci nema Srba.

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić rekao je u raspravi pred Savetom bezbednosti Ujedinjenih nacija da se ne može govoriti o multietničnosti i toleranciji na Kosovu, "kada više ljudi sedi za stolom na ovoj sednici, nego što je Srba u Prištini", prenosi Fonet.

U Prizrenu danas ima 18 Srba, a pre sukoba bilo ih je 10.000, u Gnjilanu ih ima 100, a bilo ih je 15.000, u Uroševcu živi jedan Srbin, a u Suvoj reci ih nema, upozorio je Jeremić.

Ministar inostranih poslova Kosova Enver Hodžaj naglasio je da je za Kosovo važno da optužbe o trgovini ljudskim organima budu što pre istražene.

Hodžaj je ukazao da Jeremić nikada nije posetio Kosovo i da opisuje situaciju koju ne poznaje

Šef srpske diplomatije je sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Ban Ki-munom mimo sednice razgovarao o narednim koracima koje će, nakon rasprave u Savetu bezbednosti UN, Srbija preduzeti u vezi sa incijativom da se pokrene nezavisni istražni mehanizam radi ispitivanja navoda o trgovini ljudskim organima na Kosovu.

Kako je potvrđeno Tanjugu u delegaciji Srbije koja je boravila na sednici Saveta bezbednosti UN, Jeremić je zahvalio Ban Ki-munu na podršci nezavisnoj istrazi i istakao neophodnost nastavka dosadašnje politike svetske organizacije prema Kosovu, koja podrazumeva da Priština na međunarodnim i regionalnim konferencijama, u skladu sa Rezolucijom 1244, nastupa pod okriljem UN.

Ban Ki-mun je u razgovoru sa Jeremićem ponovio stavove iz svog pisma koje je 3. maja dostavio Savetu bezbednosti, kada je članicama tog tela UN prosledio inicijativu Srbije u kojoj se predlaže pokretanje istražnog mehanizma da bi se ispitali navodi iz izveštaja specijalnog izvestioca Saveta Evrope Dika Martija.

Generalni sekretar UN je u tom pismu izrazio podršku temeljnoj, nezavisnoj i nepristrasnoj istrazi, kao i spremnost UNMIK-a da sarađuje u takvoj istrazi, ako se o tome bude donela odluka.

Šef Misije Srbije pri UN Feodor Starčević rekao je juče Tanjugu da je sledeći korak srpske diplomatije, povodom inicijative za pokretanje istrage o trgovini ljudskim organima na Kosovu, izrada konkretnog predloga koji bi na dnevni red Saveta bezbednosti stavila neka članica tog tela Ujedinjenih nacija, dodajući da do tada nisu moguće čak ni konsultacije o tom srpskom dokumentu.
Članice Saveta bezbednosti UN podržale su na sednici 12. maja napore da se sazna istina o nelegalnoj trgovini ljudskim organimana Kosovu, ali su ostali podeljeni oko toga ko bi trebalo da sprovede tu istragu. Rusija, Kina, Indija, Gabon, Nigerija i Brazil podržale su inicijativu Srbije da se formira posebno istražno telo pod okriljem UN koje bi se bavilo navodima o trgovini organima, sadržanim u izveštaju izvestioca Saveta Evrope Dika Martija, dok su se SAD, Velika Britanija, Nemačka i Francuska založile da tu istragu sprovede misija EU na Kosovu (Euleks).

Zamenik britanskog ambasadora u UN Filip Parham je naglasio da London veruje da Euleks ispunjava sve kriterijume za temeljnu, nepristrasnu i nezavisnu istragu o navodima iznetim u Martijevom izveštaju trgovini ljudskim organima.

Parham je naglasio da Euleks ima autoritet i pravnu nadležnost da istražuje navode iz Martijevog izveštaja, iako postoji zabrunitost nekih zemlja članica Saveta bezbednosti i Srbije po tom pitanju.

Prema njegovim rečima, Euleks ima kapacitet za sprovođenje sveobuhvatne istrage, uključujući zaštitu svedoka.

Parham je rekao da su nova Vlada i predsednik Kosova počeli da rade na najvažnijim pitanjuma za budućnost Kosova, evropskim integracijama, ekonomskim reformama i regionalnoj saradnji, uključuju dijalog sa Srbijom pod pokroviteljstvom EU.

Ambasador Rusije u UN Vitalij Čurkin je naglasio da Moskva podržava zahtev Srbije da se pod pokroviteljstvom Saveta bezbednosti sprovede sveobuhvatna istraga o trgovini ljudskim organima na Kosovu, koja će omogućiti pouzdanu zaštitu svedoka.

Čurkin je naglasio da će taj mehanizam omogućiti temeljnu i nezavisnu istragu, koja je u interesu pravde i pomiranja u pokrajini.

Čurkin je istakao da stav Rusije po pitanju Kosova ostaje nepromenjen i Moskva podržava suverenitet i teritorijalni integritet Srbije.

"Verujemo da Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN ostaje na snazi i osnova je za rešavaje kosovskog pitanja i obezbeđivanje sigurnosti na Kosovu", rekao je Čurkin i pozdravio početak razgovora Beograda i Prištine.

On je poručio da se rešenje kosovskog pitanja može rešiti samo pregovorima i naglasio da je neophodno da dijalogu Beograda i Prištine prisustvuje predstavnik UNMIK.

Ambasador Nemačke pri SB UN istakao je da Euleks ima kapacitete, kompetencije i jurisdikciju da izvede istragu o optužbama iznetim u Martijevom izveštaju, kao i da ima jedinicu za zaštitu svedoka, koja može da bude ojačana.

Nemačka pozdravlja dijalog Beograda i Prištine i nastavlja da radi sa obe strane kako bi napredovale ka evropskoj budućnosti.

Zamenik ambasadora Sjedinjenih Država Rozmari di Karlo saglasna je da Euleks ima kapaciteta da ispita navode o trgovini ljudskim organima i ističe da nije pravilo da sve istrage o ratnim zločinima budu pod okriljem SB UN i da su pojedini slučajevi u nadležnosti nacionalnih pravosuđa.

"Sveobuhvatna situcija je relativno mirna, ali ostajemo zabrinuti zbog postojanja paralelnih srpskih struktura na severu, koje odgovaraju Srbiji", istkal je Di Karlo.

Ona je dodala da je Kosovo mlada, prosperitetna, demokratska i multietnička država, koja je u miru sa susedima.

"Kosovo je priznalo 75 država, a pozivamo i druge da požele Kosovu dobrodošlicu u međunarodnu zajednicu", rekla je Di Karlo.

Predstavnici Nigerije, Gabona i Libana pozdravili su dijalog Beograda i Prištine, upozorili da je situacija na terenu krhka i naveli da je potrebno pokrenuti istragu o optužbi za trgovinu ljudskim organima.

Ambasador Kine Li Baodong rekao je da njegova zemlja podržava teritorijalni suverenitet i teritorijalni integritet Srbije i pozvao zainetersovane strane da pronađu obostrano prihvatljivo rešnje za status, uz poštoavanje rezolucije 1244.

"Kina podržava zahtev Srbije da pod okriljem SB UN bude otvorena istraga o optužbama o trgovini ljudskim organima", rekao je Baodong.

Ambasadorka Brazila u UN Marija Luiza Ribeiro Vioti je istakla da mora da bude obezbeđena nezavisna i kredibilna istraga o trgovini organima na Kosovu, ali da se mora uzeti u obzir jurisdikcija organa koji će istraživati i poštovanje rezolucije 1244.

Vlada Brazila veruje da Rezolucija 1244 nudi pravni okvir za rešavanje kosovskog pitanja, podržava rad UNMIK na Kosovu, početak dijaloga Beograda i Prištine i spremnost obe strane na pronalaženju rešenja u interesu građana, rekla je Vioti.

"Dijalog je put ka obezbeđivanju mira, sigirnosti i stabilnosti u regionu", poručila je Vioti.

Ambasador Francuske pri UN Žerar Arno rekao je da njegova zemlja ozbiljno shvata optužbe o trgovini ljudskim organima na Kosovu i podsetio da je Euleks u januaru otvorio preliminarnu istragu.

"Vlasti Albanije su predane saradnji, Euleks ima operativnu jedinicu za zaštitu svedoka, koja može da bude ojačana, i mi pozivamo sve države da sarađuju kako bi se rasvetlili navodi izneti u izveštaju", rekao je Arno.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image