Bramerc je u Hagu rekao da bi bilo idealno da suđenje toj dvojici optuženih bude objedinjeno i da se o tome još razmišlja, naveo je AP.

Glavni haški tužilac kaže da ima "snažne i kredibilne dokaze" protiv Mladića.

Bramerc je ranije na Brionima izjavio da postoji mogućnost da optužnica protiv Mladića bude proširena.

"Moj kancelarija je pre nekoliko meseci sudijama na uvid uručila amandman za proširenje optužnice. Sada čekamo završetak istrage u Beogradu, a kada Mladić bude u Hagu svakako ćemo razmotriti mogućnost proširenja optužnice", izjavio je Bramerc.

On je ocenio da je trenutno "nemoguće reći" koliko će suđenje Mladiću trajati, zato što ima mnogo "nepoznatih činilaca".

"Mladić mora da pripremi odbranu, videćemo kako će se organizovati, da li će se braniti sam ili će uzeti advokata... Teško je spekulisati koliko će mu vremena za to biti potrebno", kazao je tužilac u neformalnom susretu sa novinarima.

Na pitanje da li je tužilaštvo spremno za suđenje Mladiću, Bramerc je podsetio da je više generala i drugih oficira Vojske Republike Srpske, koji su bili Mladićevi saradnici, već osuđeno pred Tribunalom za iste zločine.

"Zato smo uvereni da su dokazi koje ćemo izvesti verodostojni i snažni. Na kraju će, naravno, odlučiti sudije", naglasio je glavni tužilac.

Bramerc je izjavio i da nema podataka o Mladićevom zdravstvenom stanju, ali da je siguran da je sudija u Beogradu i to uzeo u obzir donoseći rešenje da se Mladić može prebaciti u Hag.

Glavni tužilac je kazao i da je "potpuno svestan kritika zbog toga što suđenja pred Tribunalom često traju i po nekoliko godina".

Naglasio je, međutim, da su predmet suđenja "veoma važni zločini koji su počinjeni tokom dugog vremenakog eperioda".

"Ako govorimo o Mladićevoj optužnici, koja je ista kao Karadžićeva, govorimo o etničkom čišćenju u BiH i opsadi Sarajeva 1992-95; o genocidu u Srebrenici i uzimanju plavih šlemova za taoce. To su veoma važni zločini. Biće potreban značajan broj svedoka. Dakle, da, potrebno je vreme, ali mi mislimo da je to neophodno", naznačio je Bramerc.

Po njegovim rečima, hapšenje Mladića pokazuje da se niko ne može neograničeno dugo skrivati od međunarodne pravde i ostati nekažnjen.

Bramerc je izrazio i nadu da će sudija Haškog tribunala u odgovarajuće vreme usvojiti predlog izmenjene optužnice protiv Mladića koji mu u 11 tačaka na teret stavlja genocid u Srebrenici i još sedam bosanskih opština; terorisanje civila u Sarajevu artiljerijskim i snajperskim napadima; etničko čišćenje nesrba širom BiH i uzimanje osoblja UN za taoce.

Bramerc je rekao i da se Mladić nije mogao kriti 16 godina sam, bez mreže za podršku.

U neformalnom susretu sa novinarima, Bramerc je, međutim, naznačio da je "suviše rano" da se govori o tome ko je činio Mladićevu mrežu za podršku.

"Jasno je da se niko ne može kriti 16 godina bez nečije pomoći i mreže za podršku. Mi smo u prošlosti vrlo insistirali da se krivično gone svi koji pomažu beguncima. Znamo da je 2006. propuštena važna prilika da Mladić bude uhapšen. Zatim je jedan broj članova njegove mreže uhapšen... Sada je suviše rano da kažemo ko su danas bili članovi njegove mreze", rekao je on.

Ne želeći da govori o operativnim detaljima jučerašnjeg hapšenja, Bramerc je podvukao da je "to rezultat dugotrajnog istražnog rada srpskih vlasti, delimično i u saradnji sa mojim timom na terenu".

"Nadamo se da su naše preporuke doprinele tome, ali odajemo priznanje srpskim vlastima na ispunjavanju njihove međunarodne obaveze", dodao je tužilac i izrazio nadu da će "vlasti Srbije nastaviti sa naporima da uhapse i poslednjeg begunca Gorana Hadžića".

Današnje rešenje beogradskog suda o prebacivanju Mladića pred Tribunal, Bramerc je nazvao "važnom odlukom", ali je napomenuo da Mladić ima pravo na žalbu koja bi na nekoliko dana mogla odložiti izručenje.

"Ipak, nadamo se da će Mladić za nekoliko dana biti u Hagu, a potom će u roku od 48 sati biti izveden pred sudiju", precizirao je tužilac.

Mladića su juče u Lazarevu kod Zrenjanina uhapsile vlasti Srbije, a sud je danas doneo odluku o njegovom izručenju na koju on ima pravo žalbe.

Tribunal je prvu optužnicu zbog genocida u Srebrenici protiv tadašnjeg komandanta VRS podigao 25. jula 1995. Mladić je od tada bio u bekstvu.

(agencije/MONDO)