Kosovsko Ministarstvo unutrašnjih poslova i Ministarstvo za bezbednosne snage ranije su najavili da pripremaju memorandum o uključivanju pripadnika KBS-a u akcije policije. ali i da će, pre bilo kakvog donošenja odluka, NATO biti obavešten.

Vihter je rekao da Kfor prati nastojanja vlasti u Prištini da prošire nadležnost bezbednosnih snaga na privođenje osumnjičenih, suzbijanje nereda i kontrolu demonstracija, rekao je Vihter.

On je istakao da je uloga KBS-a upravljanje vanrednim situacijama i humanitarnim krizama, a ne kontrola nereda i policijske aktivnosti, preneo je AP.

Kosovske snage bezbednosti, koje imaju 3.000 pripadnika, obučava NATO i imaju samo lako naoružanje. One do sada nisu dostigle pun kapacitet i još nisu formalno odvojene od Kfora.

Memorandum čiji je primerak nedavno objavila "Koha Ditore", ima za cilj da obaveže KSB da pomognu vladi, tačnije Ministarstvu unutrašnjih poslova u "aktivnostima na ispunjenju njegove misije".

Prema memorandumu kosovske bezbednosti snage će, pre nego što budu proglašene za vojsku, dobiti nadležnosti policije.

Tako će KBS biti angažovana i na "delikatnim hapšenjima i čuvanju uhapšenih do njihovog predavanja policiji", ali i na "upravljanju situacijama koje se izmaknu kontroli".

Učestvovaće i u uspostavljanju kontrole u slučaju protesta i "kontrolisanju gužve na putevima i prilikom okupljanja".

Detalje memoranduma u pripremi objavio je prištinski list "Koha ditore", ističući da se, u najmanju ruku, radi o "čudnom dokumentu".

(Tanjug)