Imenovanje specijalnog tužioca i posebnog tima zaduženog za istragu o navodima Dika Martija o nelegalnoj trgovini organima na Kosovu dokaz je koliko se EU zalaže da dođe do prave istrage tih optužbi i deo je preliminarne istrage koju je Euleks pokrenuo još u januaru, objasnila je portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančić.

"Reč je o specijalnom timu o čijem je formiranju odluku donelo svih 27 članica EU da bi se nastavio rad na istrazi optužbi iz izveštaja Dika Martija. Činiće ga sedmočlani tim tužilaca i istražitelja koji će raditi u okviru preliminarne istrage koju je Euleks pokrenuo još u januaru", rekla je Kocijančić.

Ona je naglasila da ova istraga ima širu međunarodnu dimenziju i da će u tom kontekstu deo tima biti baziran u Briselu.

Suštinski, istražitelji EU će se uhvatiti u koštac s nizom optužbi navedenih u Martijevom izveštaju, uključujući navode da je Hašim Tači "šef mafije koja se bavi švercom oružja, droge i nelegalnom trgovinom ljudskim organima".

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je da Srbija pozdravlja svaku inicijativu za utvrđivanje istine o navodima Dika Martija, ali je upozorio da nijedna od tih inicijativa, uključujući najnoviju iz Brisela, ne odgovoara na pitanje "ko će dati mandat za istragu izvan teritorija Kosova". "

"Takav mandat može dati samo Savet bezbednosti UN", rekao je Jeremić na marginama ministarskog sastanka Centralnoevropske inicijative u Trstu.

Šef srpske diplomatije je dodao da su u Njujorku održane konsultacije među stalnim članicama SB UN na kojima su se Rusija i Kina zalagale za to da se donese odluka o otpočinjanju istrage, ali da se neke zemlje članice "i dalje grčevito odupiru inicijativi Srbije da istraga počne" i da se zato "treba naoružati strpljenjem".

Državni sekretar u Ministarstvu za Kosovo i Metohiju Oliver Ivanović ocenio je da je formiranje Euleksove radne grupe za istragu o navodima Dika Martija loš potez jer za bazu delovanja ima postojeći mandat Euleksa.

Ivanović je u izjavi za Tanjug rekao da od trenutka objavljivanja Martijevog izveštaja Srbija nastoji da se u ovo pitanje uključi UN, a ne da se to poveri Euleksu, te da je formiranje radne grupe pokušaj kompromisnog rešenja.

"Ovo je pokušaj kompromisnog rešenja između ta dva predloga ali ja smatram da je predlog loš jer bi za bazu delovanja imao postojeći mandat Euleksa. Sumnjam da će ovako sastavljen tim biti u prilici da proširi istražne radnje na teritoriju Albanije koja je van domašaja Euleksa," objasnio je Ivanović.

Ivanović smatra da je ovime odgovoreno samo na jednu "našu primedbu", a to je da će Euleks biti pod jakim pritiskom lokalnog albanskog stanovništva ako bude vodio ovu istragu.

"Nije odgovoreno na drugu našu primedbu, a to je da se čini da EU nije dovoljno snažan autoritet da Albance u Albaniji natera da sarađuju po ovom pitanju. Mnogi političari i u Albaniji su po svoj prilici znali za ovako nešto, a samom činjenicom da su znali i nisu ništa preduzeli krivi su," ocenio je Ivanović.

Euleks je formirao radnu grupu za istragu o navodima koje je u svom izveštaju izneo izvestilac Saveta Evrope Dik Marti, a jedan deo te grupe će biti stacioniran u Briselu, potvrdila je portparol Euleksa Irina Gudeljević.

Predstavnici Euleksa rekli su da u ovom predmetu "jurisdikciju ima prištinski Okružni sud, a Euleksove sudije iz Okružnog suda u Prištini se već bave i nastaviće da se bave preliminarnom istragom".

Senator Marti u svom izveštaju optužuje kosovskog premijera Hašima Tačija i druge vođe OVK za nehumani tretman, trgovinu organima i organizovani kriminal.

Euleks je najavio, još u martu, da će biti formirana posebna ekipa tužilaca i istražitelja koji će se baviti Martijevim izveštajem, kao i da ta misija "ima dobar sistem zaštite svedoka, ali da joj nedostaju ljudi".

Odluka o formiranju posebnog istražnog tima doneta je krajem maja u Briselu.

(Tanjug)