Rasprava o predlogu Izmena zakona o finansiranju lokalnih samouprava, koji su predložili Ujedinjeni regioni Srbije Mlađana Dinkića, protiče u znaku kritika opozicije, ali i najave stranaka vladajuće koalicije da ulažu amandmane i da će odluku o tome kako će glasati doneti možda tek na sam dan glasanja.

Predloženim izmenama zakona uspostavlja se mnogo veća finansijska samostalnost gradova i opština, a suštinski se smanjuje uticaj politike na njihov razvoj, rekao je šef poslaničke grupe URS-a Mlađan Dinkić u Skupštini.

Dinkić je objasnio da je URS protiv širenja ovlašćenja gradovima i opštinama, jer smatra da su postojeća dovoljna, ali je za to da oni dobiju još više sredstava kako bi ta ovlašćenja mogli i da sprovode.

Prema predlogu URS-a, izmenama zakona veći deo prihoda od poreza na zarade, i to 80 odsto umesto dosadašnjih 40 odsto, ostajao bi opštinama i gradovima, kako bi imali veću finansijsku samostalnost.

Uvodi se i takozvani transfer solidarnosti prema kojem Beograd ne bi dobijao transfer iz republičkog budžeta, jer bi se on preusmeravao svim nerazvijenim opštinama u Srbiji.

Predlog da se na dnevni red stavi inicijativa URS-a za decentralizaciju podržala su 122 poslanika vladajuće koalicije.

Međutim, Demokratska stranka podnela je amandmane na izmene Zakona o finansiranju lokalne samouprave kojima će se omogućiti da veći deo sredstava iz transfera solidarnosti pripadne najnerazvijenijim opštinama, izjavila je šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija.

Amandmanom DS-a predviđeno je da se sredstva ne dele linearno, već da se uredbom Vlade stvore kriterijumi po kojima se sredstva dodeljuju najnerazvijenijim opštinama.

Kolundžija je rekla da je DS podneo i amandman da se svi lokalni projekti finansiraju iz lokalnih budžeta. Amandman predviđa da lokalne samouprave mogu da apliciraju i kod republičkih organa i međunarodnih fondova, ali smo ih zakonom obavezali da lokalne projekte finansiraju iz svojih budžeta.

Podnet je amandman da Beogradu ide 70 odsto od poreza na zarade umesto 80 kako je predloženim izmenama predviđeno, a da ostatak ide u transfer solidarnosti.

Šef poslaničke grupe SPS-JS Branko Ružić rekao je da će SPS konačan stav o tom predlogu zakona doneti uzimajući u obzir mišljenje Fiskanog saveta, MMF-a, ali i amandmane koji su podneti na izmene tog pravnog akta.

Inače, rasprava o predloženom zakonu je bila odložena za 12 sati. Pošto nije bilo dovoljno poslanika registrovanih u sistemu za glasanje kada je trebalo da se parlament izjasni o predlogu LDP-a da se duplira vreme rasprave, predsedavajuća Gordana Čomić je rekla da se prebrojavanje poslanika obavi ručno, a onda su poslanici URS-a napustili salu.

Poslanik SVM-a Balint Pastor je naveo da je mnogo više negativnih, nego pozitivnih stvari u zakonskom predlogu, koji je nazvao predizbornim.

Za Pastora je nedoumica da li će se takvom raspodelom, koju predlaže URS, budući da 18 odsto od prihoda od poreza na zarade na teritoriji Pokrajine, pripada Pokrajini, održati prihodi u budžetu.

Najglasniji protivnik rasprave o predlogu URS-a je Liberalno-demokratska partija, čiji lider Čedomir Jovanović tvrdi da će doći do manjka u republičkom budžetu od 43 milijarde dinara.

Jovanović je rekao da rešenja koja predlaže URS urušavaju finansijsku stabilnost, jer novca, koji je potreban za njihovu realizaciju, nema, zbog čega su ona neodrživa.

Demokratska stranka Srbije i Nova Srbija najavile su da neće podržati izmene zakona ocenjujući da se njima stvara utisak lažne decentralizacije. I radikali i naprednjaci su protiv zakona.

Fiskalni savet ocenio je da bi se usvajanjem izmena zakona uvećao deficit državnog budžeta za 1,1 odsto bruto društvenog proizvoda, odnosno, oko 40 milijardi dinara u 2012. godini.

I stalni predstavnik MMF-a Bogdan Lisovolik upozorio je da bi usvajanje predloga URS-a za decentralizaciju zemlje uvećalo deficit državnog budžeta.

(agencije/MONDO)