U Beloj Crkvi su pre 70 godina borci Valjevskog partizanskog odreda uputili poziv na borbu za oslobođenje.

U Beloj Crkvi je godišnjica ustanka obeležena polaganjem venaca na bistu Žikice Jovanovića Španca i drugih učesnika ivandanjskih događaja, a svečanosti su prisustvovali ministar prosvete i nauke Žarko Obradović i predsednik SUBNOR-a Miodrag Zečević.

Oni su izrazili oštro protivljenje, kako su rekli, učestalim pokušajima u Srbiji da se preoblikuje istorija i uloga Srbije u borbi protiv fašizma, a Zečević je pozvao da 7. juli, kao simbol početka narodnooslobodilačke borbe i uloge Srbije u antifašističkom frontu, ponovo bude državni praznik.

"Pomiriti se znači oprostiti, a ne zaboraviti i falsifikovati činjenice istorije", istakao je Obradović, govoreći o pojavama različitog predstavljanja istorijskih činjenica i uloge različitih domaćih formacija u Drugom svetskom ratu.

Prema njegovim rečima, zahtevi u kojima se četnici predstavljaju kao rodoljubi i njihov vođa kao heroj, a partizani kao izdajnici koje je predvodio zločinac ne odgovaraju istorijskim činjenicam.

Dan ustanka obeležila je i Socijalistička partija Srbije, čiji je predsednik Ivica Dačić uručio plakete učesnicima NOR-a, narodnom heroju Jovanu Durbabi i predsedniku SUBNOR-a Novog Beograda Miladinu Šekariću.

Dan ustanka obeležen je i na Iriškom vencu na Fruškoj gori, gde su vence na Spomenik "Sloboda", koji je simbol narodnoslobodilačkog otpora, položili predsednik Vlade Vojvodine Bojan Pajtić, delegacija Vojske Srbije, predsednik pokrajinskog odbora SUBNOR-a Svetomir Atanacković, predsednik Udruženja antifašista Mađarske i Svetske asocijacije antifašista Vilmoš Hanti i drugi.



"Fašizam je izgubio rat, ali nije nestao. Fašizam i danas živi u podzemlju i napaja horde i čopore, prži usijane glave, opija kvaziintelektualce i zaluđuje salonske desničare i nacionalne demagoge", rekao je Pajtić, dodajući da će slobodarska, tolerantna i multikulturalna Vojvodina uvek prepoznati i osuditi takve pojave.

Dan ustanka naroda Srbije tradicionalno je obeležen na Valja Rnžu, podno planine Malinik.

Delegacije opština i boraca NOR - a Zaječara, Boljevca i Bora položile su vence i cveće na spomenik žrtvama fašizma, a priređen je bogat kulturno - umetnički program.

Povodom obeležavanja sedam decenija od podizanja ustanka u Srbiji, predstavnici Opštinske organizacije SUBNOR-a položili su danas vence na Patrizanskom groblju u Aranđelovcu i Garaškoj kosi u Bukoviku.

U jagodinskom mestu Dobra voda na Juhoru održana je centralna svečanost za opštine Jagodinu, Ćupriju, Paraćin, Despotovac, Rekovac i Varvarin, a u spomen poginulim partizanima položeni su venci na obeležje koje se sastoji od sedam kamenih gromada, koje uz čvrstinu i jedinstvo u borbi protiv fašizma, simbolizuju i broj jedinica iz ovih opština, koje su činile Partizanski pomoravski odred osnovan na ovom mestu.

Borci Valjevskog partizanskog odreda su, okupljenima na vašaru 7. jula 1941. godine u Beloj Crkvi, uputili poziv da se u Srbiji krene u borbu za oslobođenje.

Student i učesnik u ratu protiv fašizma u Španiji Žikica Jovanović, kasnije narodni heroj, ispalio je hice u žandarme koji su po nalogu tadašnje vlasti pokušali da rasture skup.

Dan ustanka je do 2000. godine bio državnim praznik, kao simbol početka borbe protiv fašističkih okupatora u Srbiji u Drugom svetskom ratu.

(Tanjug)