• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

DSS: Skupština da se odredi prema Prištini

Poslanici Demokratske stranke Srbije zatražili su, u vezi razgovora Beograda i Prištine, da se na raspravi u Skupštini Srbije definiše nacionalna i državna politika prema Kosovu.

U delu sednice za postavljanje pitanja, poslanik DSS Željko Tomić rekao je da je "bruka i sramota" da parlament i građani ne znaju šta je do sada dogovoreno u razgovorima sa Prištinom.

Time što o pregovorima ne obaveštavaju parlament i građane, naveo je Tomić, premijer Mirko Cvetković i predsednik Srbije Boris Tadić krše Ustav i "zbog toga će neko morati da odgovara ne samo pred istorijom nego i pred zakonom".

Prema njegovim rečima, šef tima Beograda Borislav Stefanović je rekao da je sporazum sa Prištinom u korist Srba ali to nije argumentovao, a Srbi sa Kosova tvrde da je počinjena izdaja i drastično kršenje srpskog Ustava i odbacili su sve pregovore.
Poslanik iz grupe manjina Bajram Omeragić pitao je ministra policije Ivicu Dačića dokle je stigla istraga o prošlonedeljnom napadu na službeni automobil poslanika Esada Džudževića, kada su isečene gume na kolima.

"MUP nije uspeo da otkrije napadače na vozilo. Molim nadležne da u najkraćem roku izađu i kažu dokle je stigla istraga kako bi se izbegle sve spekulacije", naveo je Omeragić.

Liberalno demokratska partija (LDP), prema rečima poslanika te stranke Kenana Hajdarevića, pridružuje se osudi napada na vozilo Esada Džudževića.

Hajdarević je, takođe, upitao dokle je stigla istraga o tome i ko je odgovoran na napad, ali je naveo da su izjave predstavnika Bošnjačke liste za evropski Sandžak iritirale i unele nestabilnost u Sandžaku, s obzirom da je za napad Džudžević direktno optužio državni vrh i okvalifikovao ga kao politički napad.

"Vlada mora da reaguje i jasno kažu da li ima istine u tome šta je rekao Džudžević ili je to početak kampanje vladajuće koalicije.
Vladajuća koalicija, pre svega Demokratska stranka, mora da ima jasan stav jer optužbe dolaze od poslanika koji podržava vladu", kazao je Hajdarević i dodao da LDP pozdravlja izjave o kršenju prava Bošnjaka.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Dragan Todorović negodovao je što još nije dobio odgovor Vlade na prošlonedeljno putanje o tome šta Vlada preduzima da olakša, kako je naveo, težak položaj malih i srednjih preduzeća.

On je optužio vlast da je omogućila monopol velikim trgovinskim lancima i naveo da u Srbiji mali broj preduzeća, odnosno određen broj ljudi, duguje pet milijardi evra.

Šef poslanika radikala je pitao Tadića i Vladu Srbije šta će uraditi kada je u pitanju imovina izbeglih, posebno u Hrvatskoj i šta je sa povratkom izbeglih u Hrvatsku.

"Zašto naša država olako preko toga prelazi. Znate li koliko Hrvatska duguje za otetu imovinu a treba da uđe u EU. Dok šeta Brionima, neka postavi pitanje šta je sa izbeglicama i njihovom imovinom", naveo je Todorović.

Zamenik šefa poslaničke grupe Nove Srbije Miroslav Markićević pitao je Ministarstvo za ekonomiju, Agenciju za privatizaciju i premijera o sudbini fabrike hartije i čipsare u Čačku s obzirom da su, naveo je, Ujednjeni regioni Srbije pre godinu dana najavili rešavanja problema, a sada niko radnike neće da primi.

Markićević je kazao da će radnici tih fabrika danas izaći na ulicu po vrućini jer ih je "velika muka na to naterala".

Posle pitanja, parlament je počeo razmatranje izveštaja zaštitnika građana za 2010. godinu.

Poslanici Skupštine Srbije danas su, tokom razmatranja Izveštaja Zaštitnika građana za 2010. godinu, ocenili da bi državne institucije trebalo sa više odgovornosti da prihvataju njegove preporuke, kao i da je neophodno da se pronađu mehanizmi koji bi omogućili da se otklone nedostaci u radu državnih organa na koje je ukazao Ombudsman.

Poslanik Demokratske stranke Srbije (DSS) Milica Vojić Marković rekla je da se iz Izveštaja vidi da se sve više građana žali Zaštitniku građana, a svaka druga žalba se odnosi na takozvano "ćutanje administracije", kao i na pogrešnu primenu zakona, sporost administracije.

Ona je rekla i da je u Izveštaju ocenjeno da Srbija nema kapacitete za primenu propisa iz oblasti rodne ravnopravnosti, i kao primer navela nasilje u porodici, ukazujući da postoji velika slabost u razmeni informacija između policije, zdravstva, socijalnih službi, pravosuđa na lokalu.

Poslanik Liberalno demokratske partije (LDP) Kenan Hajdarević rekao je da LDP podržava dosadašnji rad Ombudsmana i ocenio da državne institucije imaju "nezreo odnos prema Zaštitniku građana", kao i da je neshvatljivo da predstavnici ovih institucija ignorišu njegove preporuke.

(Beta/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image