Kusari-Ljilja je u intervjuu za "Glas Amerike" precizirala da su o toj akciji bili upoznati predstavnici i Evropske unije i Kfora, ali da je Euleks odbio da pruži podršku.

"Bili su upoznati specijalni predstavnik EU na Kosovu (Fernando) Đentilini, Euleks, Kfor, ali još jednom kazem nismo pričali sa njima o specijalnim jedinicama. Pričali smo o pooštravanju mera na graničnom prelazu i uvek smo govorili da ovo nije etničko, a ni političko pitanje, već ekonomsko i da mora da se zna da je Kosovo jedna carinska zona", rekla je ona.

Kusari je u intervjuu ocenila i da su carinski pečati Kosova u skladu sa Rezolucijom 1244.

Beograd ih je tokom razgovora u Briselu prihvatio, ali je kasnije odustao od dogovorenog, navela je Kusari-Ljilja, koja je i ministarka trgovine i industrije.

"Na pečetima ne piše Republika Kosovo. Tamo samo pise Carina Kosova na engleskom i albanskom. Ako je u saglasnosti sa 1244 i ne može da piše Republika Kosovo, posto UNMIK ne priznaje Kosovo", kazala je ona.

"Naš šef pregovaračkog tima, Edita Tahiri nam je rekla da već ima saglasnost obe strane za priznavanje pečata carine Kosova. Pre kraja juna mi smo znali da su šest tacaka u vezi priznavanja carinskih pečata i da ce u julu sve biti u redu i da će obe strane imati saglasnost u vezi pecata. Ali onda ne znam šta se desilo u Beogradu, što su se povukli", kazala je ona.

(Beta)