Strahujem da će partije na vlasti najveći deo energije trošiti na međusobna sukobljavanja, umesto da je usmere prema opoziciji, rekao je Lajić za "Večernje novosti", ističući da je reakcije na njegov predlog da stranke vlasti naprave dogovor o međusobnom nenapadanju u kampanji i da na izbore idu u tri kolone, bile kao da je "udario u osinje gnezdo".

"A tri kolone su već faktičko stanje u vladajućoj koaliciji. Očigledno je da će SPS ići sa svojom listom, URS sa svojom, a da će DS takođe okupiti deo stranaka. Mislim da su kritike koje su usledile imale za cilj da diskredituju mene lično, a ne samu ideju. To je još jedan znak da je već počela bitka za glasove, što neće doneti ništa dobro nijednoj od stranaka, ni koaliciji kao celini", naveo je lider SDPS.

On je kazao da je očigledno da će razmirice među stranka vladajuće koalicije ići naruku naprednjacima, jer će "imati idealan manevarski prostor da likuju i dolivaju ulje na vatru u našim međusobnim optužbama".

On je rekao da je ne očekujem sukobljavanje oko ključnih političkih tema, kao što su Kosovo, EU i slične, "već prizemne svađe u borbi za glasove".

Ljajić je istakao da bi najviše voleo da SDPS na izbore ide sama.

"Ipak, realan sam čovek, mi smo mlada stranka, suviše je rizično. Ali, sasvim sigurno nećemo po svaku cenu ulaziti u neke aranžmane, još manje smo zainteresovani da po svaku cenu budemo deo vlasti", kazao je on.

Lajić je rekao da ne isključuje vladu DS i naprednjaka, ali smatra da do te vlade može doći ako to bude jedini način da se matematički obezbedi stabilna većina.

"Po mom mišljenju je gore rešenje imati tesnu većinu u parlamentu, od 127 poslanika, nego vladu koju će činiti DS i SNS. Naravno, to bi bila vlada iz čiste nužnosti, da se ne bi išlo na nove izbore. I DS i SNS će, sasvim sigurno, težiti da dođu do stabilne većine, bez učešća druge stranke", smatra Ljajić.

(Tanjug)