Đelić je na konferenciji za novinare rekao da će zakonske izmene biti u redovnoj skupštinskoj proceduri i da očekuje da se na dnevnom redu paralamenta nađu 22. septembra, što bi omogućilo da zakoni stupe na snagu do sredine oktobra.

"Time možemo reći da smo, posle deset godina velikog iščekivanja, na korak do ispravljanja jedne istorijske nepravde - oduzimanja imovine posle Drugog svetskog rata na ideološkoj osnovi", istakao je Đelić.

Obim restitucije će, kako je dodao, premašiti obim privatizacije, jer će, prema procenama, više od četiri milijarde evra imovine i novca biti vraćeno iz državnog u privatno vlasništvo.

Srbija je, prema rečima Đelića, istovremeno blizu uspostavljanja decentralizacije i efikasnog sistema javne svojine "u kojem će lokalni lideri moći da raspolažu novcem bez stalne intervencije republičkih vlasti".

Ti zakonski predlozi, kako je istakao Đelić, ojačaće vladavinu prava, ubrzati priliv stranih investicija i povećati preduzetnički potencijal zemlje.

"Prvi put ćemo moći da odgovorimo na pitanje šta kome u Srbiji pripada", rekao je Đelić i dodao da se time ispunjava poslednji, ključni deo, reformskog programa da Srbija dobije status kandidata za za ulazak u Evropsku uniju.

Prema utvrđenom Predlogu zakona o vraćanju imovine i obeštećenju, najveći deo restitucije biće obavljen naturalnim vraćanjem oduzetog vlasništva, a finansijsko obeštećenje će biti sprovedeno obveznicima u roku od 15 godina.

Građani koji su stariji od 70 godina te obveznice će moći da naplate u roku od pet godina. Predloženo je da maksimalno obeštećenje po vlasniku bude 500.000 evra.

(Beta)