Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić ocenio je da je stvar državnih organa da se dogovore koje postupke će dalje primeniti u vezi sa postavčljenjem kosovskih carinika i policije na administrativnu granicu na severu Kosova.

Dačić je naglasio da se po tom pitanju mora insistirati da međunarodna zajednica poštuje dogovor sa Srbijom.

Zamenik premijera smatra da vlada mišljenje da je sada momenat da se zaokruži kosovsko pitanje, ali naglašava da Srbija insistira i želi dijalog.

Međutim, kako je naglasio, očigledna je namera prištinskih vlasti da se na taj način zaokruži kosovska državnost.

Dačić smtra da je jedno šta Priština namerava, ali da je suština u tome da međunarodna zajednica poštuje dogovore.

"Da se razumemo, možemo i mi sada, kao što smo mogli i u prethodnom periodu da napravimo hermetički zatvorene administrativne linije na području gde žive Albanci", rekao je Dačić.

Dačić je, podsetivši da se dogovor sa međunarodnom zajednicom odnosio na nemenjanje realnosti na terenu, zapitao:

"Ako se to ne poštuje šta se onda poštuje. Nije mi jasno kako neki ljudi ne shvataju da to može dovesti do novih, još većih sukoba".

Na pitanje da li je njegovo mišljenje o nepoštovanju dogovora i mišljenje ostalih članova vlade, Dačić je izričito naglasio da on ima pravo da misli svojom glavom.

"Ovakav put prištinskih vlasti vodi samo egzodusu Srba sa Kosova", upozorio je Dačić.

Ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić ocenio je da se odluka o postavljanju kosovskih policajaca na granicu ne donosi u Prištini, koja ništa neće uraditi ukoliko nema podršku važnih međunarodnih činilaca.

"Ukoliko stigne glas da oni to ne smeju da rade, oni to neće učiniti, a ukoliko dobiju prećutnu podršku, oni će krenuti u tu akciju, koja je deo kampanje koju sprovodi Hašim Tači", ocenio je Ljajić.

Na pitanje šta će se preduzeti ukoliko Priština krene u tu akciju, Ljajić je odgovorio da "nemamo drugi mehanizam osim da diplomatskim sredstvima, ne prema Prištini, nego prema važnim činiocima u međunarodnoj zajednici, ukažemo na opasnost ovog čina, ukoliko se on dogodi".

"Moramo preventivno da delujemo da se to ne dogodi. Plašim se da, ako se to dogodi, naš manevarski prostor za bilo kakvu reakciju je gotovo nikakav", dodao je Ljajić.

Šta će se dogoditi 16. septembra raspravljalo se danas i u Skupštini Srbije, a poslanici Srpske radikalne stranke zatražili su posebnu sednicu parlamenta koja bi se pozabavila državnom politikom i strategijom za ovaj dan.

Radikali smatraju da bi Srbija trebalo da traži i sednicu Saveta bezbednosti UN.

Oni su najavili i da će njihova delegacija u petak otputovati na sever Kosova kako bi podržala tamošnje Srbe.

Delegaciju radikala predvodiće potpredsednici stranke Gordana Pop Lazić, Dragan Todorović, Milorad Mirčić, Zoran Krasić i Božidar Delić.

Prema planu za implementaciju dogovora o carinskim pečatima Euleks će postaviti svoje policajce i carinike na prelazima na Jarinju i Brnjaku, a njima će nadređeni biti službenici iz kosovske policije i carine.

O sprovođenju sporazuma će brinuti Kfor i Euleks, a deo sporazuma su i kancelarija EU i ambasade pet zapadnih zemalja - Kvinte, prenosi danas prištinski list “Koha ditore”.

Navodeći detalje plana, list piše da će kontrolu na punktovima na severu vršiti Euleks carinici.

"Građane neće kontrolisati kosovski carinici. Na graničnim prelazima čak neće biti prisutna ni kosovska policija. I u Brnjaku i u Jarinju 16. septembra će biti stacionirani policajci i carinici Euleksa. Oni će imati ovlašćenja kosovske policije i carine.

Ovako su se dogovorili kosovska vlada, Kfor, Euleks, Kancelarija EU u Prištini i ambasade zemalja članica Kvinte (SAD, Velika Britanija, Nemačka , Francuska i Italija)", prenosi list.

Očekuje se da se plan danas ozvaniči, pošto se budu sastali kosovski premijer Hašim Tači i šef Euleksa sa komandantom Kfora i visokim međunarodnim zvaničnicima.

Sporazum predviđa da carinici budu postavljeni na prelaz 31 dok će na prelazu kod Jarinja privremeno biti samo policija.

Prelaz kod Jarinja koji su spalile kriminalne grupe neće biti korišćen za prolaz robe dok se ne stvore uslovi za rad carinika.

Izvori lista su rekli da su zvaničnici u Beogradu saopštili da ne snose odgovornost za akcije koje će preduzeti lokalni Srbi koji su protiv "širenja kosovske države na sever".

Izvori su podvukli da postoji plan kosovske vlade da akcijom sličnoj onoj na graničnim prelazima vrati kosovske sudije i u Okružni sud na severu zemlje, ukoliko se o tome u međuvremenu ne postigne sporazum sa Euleksom.

(MONDO)