• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Skupština: Opozicija napustila sednicu

Poslanici opozicije napustili su danas sednicu Skupštine Srbije nakon što nije prihvaćen njihov zahtev da parlament umesto o zakonima raspravlja o situaciji na Kosovu.

Nakon toga, ubrzo je završena rasprava o Predlogu zakona o zabrani usavršavanja, proizvodnje i stvaranja zaliha bakteriološkog i toksičkog oružja i o njihovom uništavanju.

U sali je pred kraj rasprave o tom zakonskom predlogu ostao poslanik Liberalno demokratske partije Zoran Ostojić koji je i dalje insistirao na zakazivanju sednice o Kosovu.

Predsedavajuća sednici Gordana Čomić navela je da je zahtev za sazivanje sednice o Kosovu prenela predsednici parlamenta Slavici Đukić Dejanović.

Čomićeva je najavila da će sednica biti nastavljena u 14 sati ako se obezbedi prisustvo predstavnika Vlade Srbije.

Zakazivanje sednice o Kosovu zatražio je i Srpski pokret obnove, koji je deo vladajuće koalicije.

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović rekla je da po Poslovniku parlament danas nije mogao da raspravlja o situaciji na Kosovu, a da debata radi debate koja nema za svrhu donošenje nekog akta nije sadržaj rada skupštine.

Ona je novinarima u parlamentu kazala da povodom situacije na severu Kosova Vlada Srbije treba da čini ono što je u skladu sa dokumetima koja su već usvojena u parlamentu.

"Potrebno je da se svi ponašaju ne samo uzdržano nego i sa tendencijom smirivanja situacije koja u krajnjem slučaju može biti najneprijatnija za naše sugrađane na severu Kosova", kazala je Đukić Dejanović.

Poslanici opozicije smatraju da parlament danas, imajući u vidu da je Kfor počeo sa uklanjanjem barikada, ne treba da raspravlja o predloženom zakonu o zabrani bakteriološkog i toksičkog oružja.

Predstavnici Demokratske stranke optužili su opoziciju za političku zloupotrebu Kosova i Metohije.

Šefica poslaničke grupe “Za evropsku Srbiju” Nada Kolundžija apelovala je na stranke da pitanje Kosova i Metohije ne koriste za političko nadmetanje.

“Verujem da postoji volja da o tom pitanju razgovaramo odgovorno i da postoji svest o tome da to pitanje ne sme da bude predmet stranačkih nadmetanja”, rekla je Kolundžija.

Ona je navela da narod na Kosovu i Metohiji danas plaća cenu politika koje su u prošlosti zloupotrebljavale taj problem, dodajući da su rezultati takvih politika bili izgubljeni životi i težak život tamošnjih Srba.

Kolundžija je poručila da svi oni koji danas optužuju aktuelnu vlast i traže njenu odgovornost ne treba da amnestiraju sebe za politiku koju su vodili u prošlosti.

Kolundžija veruje da će Vlada Srbije dati odgoor na pitanje šta je ono što se dešava, šta je istina o tome i šta je ono što može da uradi u okolnostima koje nisu tako crne, a ni tako bele.

Lider LDP Čedomir Jovanović rekao je da su danas nečija deca na barikadama, a da republički parlament ima obavezu prema narodu na severu Kosova, ako ni zbog čega drugog, onda zbog toga što je doneo rezoluciju “koja ih je gurnula na barikade”.

“Ne možemo ovako da se ponašamo. Molim vas da prekinete sa ovim licemerjem (raspravom o predloženom zakonu) i na takav način, makar jednim gestom, pokažete odgovornost”, poručio je Jovanović rukovodstvu parlamenta.

On je dodao da se LDP oseća odgovornom zbog toga što nije sprečila politiku “koja je danas doživela svoj slom” i koja samo ugrožava ljude na barikadama.

“Naš narod je topovsko meso, a Srbija jedna od retkih tačaka na planeti u kojoj se narod sukobljava sa međunarodnom zajednicom, a parlament koji ih je gurnuo u sukob raspravlja o zabrani toksiološkog oružja. Nije dovoljno saopštenje predsednika Srbije dato držvnoj agenciji. Vi ste vlast bez autoriteta, a to državu vodi u propast”, istakao je Jovanović.

DSS je, pre napuštanja sednice, rukovodstvo Skupštine Srbije upitala kako je moguće da republički parlament ostane nem na događaje na severu Kosova, te zatražila da se o tom pitanju raspravlja odmah danas.

“Moje pitanje je da li možemo makar na današnji dan da znamo šta je plan i tražimo da se umesto rasprave o predloženom zakonu zakaže za danas sednica parlamenta na tu temu”, rekao je šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić.

Aligrudić je kazao da posle današnjeg dana “stvari neće moći da budu iste”, navodeći da je aktuelna vlast u Srbiji trebalo da vodi temeljniju, drugačiju i dosledniju politiku u vezi Kosova i Metohije.

Poslanik NS Miroslav Markićević apelovao je na hitno održavanje sednice Odbora za odbranu i bezbednost, koja bi bila otvorena za javnost, a na kojoj bi najodgovorniji ljudi u državi saopštili da li je “došao dan D i da li su pređene crvene linije”.

I radikali su zatražili sednicu Skupštine Srbije, kako bi se na njoj odlučilo šta sada treba učiniti i kako građane na Kosovu i Metohiji zaštiti.

“Šta ćete da uradite da ne dođe do krvoprolića na Kosovu i Metohiji”, upitao je šef poslanika SRS Dragan Todorović, ocenjujući da trenutna dešavanja na severu pokrajine pokazuje “krah politike koja se vodi tri godine”.

On je naglasio da Srbija ne može da ratuje, ali da može da otkaže misiju Euleks i zatražio od predstavnika vlasti da daju "neki dokaz da su u SB UN barem jednom tražili da se Rezolucija 12 44 sprovede".

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image