• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

OEBS: Srpska groblja na Kosovu u lošem stanju

Prema istraživanju OEBS-a, na Kosmetu je oko 60 odsto srpskih grobalja uništeno ili je u veoma lošem stanju.

Svega 12 odsto grobalja, u odnosu na pregledane 392 lokacije, spada u kategoriju za koju se može reći - da se održavaju.

Međutim, ovim istraživanjem nisu obuhvaćena groblja u sredinama iz kojih su Srbi proterani posle povlačenja srske vojske i policije 1999. godine.

To dovodi u pitanje opravdanost ovog istraživanja, jer se njim, kako je istaknuto na prezentaciji u Medija centru u Čaglavici kod Prištine, stvara iskrivljena slika.

Neprihvatljivo je da se u izveštaju konstatuje da je groblje u selu Staro Gracko kod Lipljana, u kome je sahranjeno 14 srpskih žetelaca ubijenih na njivi jula 1999. godine - očuvano, iako je meštanima zabranjen ulazak na groblje zbog postavljenih mina.

Diskutabilna je i konstatacija da je na 392 groblja, u šta su uračunata i groblja u Prištini i Kosovu Polju, oskrnavljeno ili polomljeno "svega" 500 nadgrobnih spomenika.

Takav podatak ne odgovara istini jer je, ako je suditi prema zvaničnoj evidenciji opštine Priština, samo na groblju u Prištini u martu 1999. godine američka raketa "tomahavk" uništila više od 250 nadgrobnih spomenika.

Takođe, više stotina nadgrobnih spomenika u posleratnom periodu skinuto je i odneseno.

Ista situacija je i na groblju u Kosovu Polju, Uroševcu, Prizrenu, Podujevu, u južnom delu Kosovske Mitrovice i u Gnjilanu, gde su, kako sam OEBS konstatuje, 2010. godine "iskopani tek sahranjeni posmrtni ostaci Srbina".

Rezultate ovog istraživanja, koje, kako je rekao jeromonah Ilarion, Srpska pravoslavna crkva prihvata kao početak angažovanije zaštite srpske tradicije - svedočanstava su srpskog trajanja na Kosmetu.

Ali, SPC traži da se istraživanje provede detaljno kako bi se javnosti predočila puna istina o zločinu počinjenom i nad mrtvim Srbima.

Prema Ilarionovim rečima, izveštaj OEBS, treba gledati u pozitivnom svetlu, bez obzira na pojedine manjkavosti, posebno kada je broj oštećenih grobalja u pitanju.

"Nadamo se da će generacije koje će odrastati na Kosovu rasti u svesti da su tu živeli različiti narodi sa različitim kulturima i da se ljudi uče da to poštuju. Nadamo se da ćemo uz pomoć međunarodne zajednice takvu vrstu ataka na srpska pravoslavna groblja i naš identitet, prepustiti prošlosti i da će se vaspitavati u duhu otvorenosti, toleranicije i poštovanja drugoga i drugačijeg", kazao je otac Ilarion.

Na prezentaciji ovog istraživanja upozoreno je da su se istražioci oslanjali uglavnom na albanske izvore, koji su smišljeno izbegli da predstavnicima OEBS-a pokažu lokacije srpskih grobalja, čime su uspeli da delimično ospore istorijski dugo srpsko prisustvo u ogromnom broju naselja.

"Zašto se bavimo srpskim grobljima, kad živi imaju toliko problema", pita umesto konstatacije Edvard Džozef iz OEBS-a, i odgovara: "Ako ne poštujemo mrtve - ne možemo poštovati ni žive."

On je, predstavljajući izveštaj OEBS-a, naveo da je razočaravajuće što je svega 12 odsto pregledanih grobalja u stanju očuvanosti.

"To potvrđuje neprihvatljiv odnos, koji se ne može opravdavati niti nadležne opštine mogu imati alibi za krajnje zabrinjavajuću situacijiu u ovoj oblasti", izjavio je Džozef.

On je kazao da je loše opšte stanje grobalja velikim delom posledica skrnavljenja verskih objekata nakon sukoba 1999, kao i nakon martovskih nemira 2004. godine.

Utvrđeno je da je najznačajniji činilac koji utiče na loše stanje objekata odsustvo srpske zajednice u njihovoj blizini, rekao je Džozef.

"Među faktorama koji imaju negativan uticaj na stanje grobalja je neodvajanje finansijskih sredstava od opština, samo je nekoliko njih u potpunosti preuzelo tu odgovornost", kazao je on i dodao da cilj "izveštaja nije da kritikuje institucije, nego da pruži podršku međunarodnim i lokalnim intitucijama da bolje razumeju problem i utiču na poboljšanje situacije.

Zamenik ministra za zajednice i povratak u Vladi Kosova Husnija Bešković kazao je da je zaštita i očuvanje svih verskih objekata, uključujući i groblja, ključni demokratski i evropski standard neophodan za razvoj multietničkog društva na Kosovu.

"Mi smo do sada imali nekoliko akcija u okviru održavanja grobalja na Kosovu i to ćemo činiti i ubuduće. Čisto groblje je, između ostalog, poruka i signal raseljenima da se život stabilizuje i da se vrate u svoj grad na Kosovu", kazao je Bešković.

Iz OEBS-a su naveli da izveštaj nije sveobuhvatan popis pravoslavnih grobalja na Kosovu, te da treba dodatno vreme za sveukupnu ocenu njihovog stanja.

(agencije/MONDO)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image