• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Vlada: Kfor i Euleks u službi Prištine

Vlada Srbije ocenila je da je Kfor 27. septembra na prelazu Jarinje u sukobu sa Srbima dejstvovao i bojevom municijom protiv nenaoružanih građana na barikadama,

Međunarodne misije na Kosovu stavile u službu Prištine, piše u Izveštaju danas dostavljenom poslanicima Skupštine Srbije.

Vlada je u izveštaju ocenila da su se Kfor i Euleks stavili u službu Prištine uprkos upozorenjima tih misija da, posle 16.septembra, kada je isticao dogovor sa Kforom o prelazima Jarinje i Brnjak, ne preduzimaju nikakve akcije koje bi narušile njihovu neutralnost.

Dodaje se da su međunarodne misije upozorene da se ne stavljaju na stranu Prištine obezbeđujući im uslove za prisustvo kosovskih carinika i policajaca na administrativnim prelazima Brnjak i Jarinje.

U izveštaju se opisuju događaji koji su prethodili incidentu 27. septembra i navodi da je Vlada učinila sve za odbranu interesa Srbije na Kosovu, i poručila da jedinstvo iskazano na najvišem nivou treba da bude pokazatelj "našem narodu na Kosovu i Metohiji da njihova država u punoj meri zastupa i brani njihove interese".

U izveštaju koji će Skupština najverovatnije razmatrati u sredu, 2.novembra, Vlada je ukazala da "u trenutku kada se Srbija suočava sa velikim pritiscima - bez obzira na to odakle dolaze - da se institucionalno povuče sa prostora Kosova i Metohije, bilo kakvo postavljanje stranačkih interesa u prvi plan ne doprinosi rešavanju problema".

Vlada je u izveštaju navela da su Srbi na severu Kosova okupljanjem i postavljanjem barikada na putevima iskazali nezadoljstvo akcijama Kfora i Euleksa, zahtevajući povlačenje kosovskih carinika i policajaca.

To nezadovoljstvo je, ocenila je Vlada, bilo opravdano, i nije bilo usmereno protiv predstavnika međunarodnih misija, već je to posledica neprihvatljivog prisustva predstavnika vlasti iz Prištine na prelazima Jarinje i Brnjak.

U izveštaju se navodi da su 27. septembra ujutro pripadnici američkog kontigenta Kfora, koristeći suzavac, rasterali okupljene i uhapsili četvoricu Srba, od kojih su trojica ubrzo puštena, dok je jedan zadržan u bazi Kfora.

Tog dana, kako navodi vlada, sporedni put je preprečen bodljikavom žicom, a vojnici Kfora su počeli da privode civile koji su dolazili iz unutrašnjosti Srbije.

Vlada tvrdi da je tog dana bilo nemoguće ostvariti bilo kakvu komunikaciju sa vojnicima Kfora na terenu jer su privodili svakoga ko im se približio, i da su pokušaji predstavnika lokalne samouprave iz Leposavića da ostvare kontakt sa Kforom, ostali bez rezultata zbog neprimerenog ponašanja te vojne misije.

Kasnije tog dana, navodi Vlada, došlo je do incidenta kada su vojnici Kfora bacili "šok-bombe" na okupljene građane, najpre na alternativnom putu iz pravca Leposavića, a zatim i na istom putu, iz pravca Rudnice.

"Istovremeno se čula i rafalna paljba vatrenog oružja, nakon čega su se okupljeni građani razbežali jer je bilo očigledno da su vojnici Kfora dejstvovali bojevom municijom protiv nenaoružanih građana", piše u izveštaju Vlade.

Sedam povređenih Srba od kojih šest sa teškim telesnim povredama, zbrinuto je u bolnici u Kosovskoj Mitrovici, a kasnije tvrdnje Kfora -da su u samoodbrani koristili samo suzavac i gumene metke, opovrgnute su detaljnim izveštajem lekara iz bolnice u Kosovskoj Mitrovici kojim je nesporno dokazano da su povređeni građani imali povrede od bojeve municije, piše u izveštaju.

Vlada je navela da je sve vreme insistirala na sastanku sa najvišim predstavnicima Euleksa da bi ta misija prestala da pruža podršku predstavnicima "takozvane Republike Kosovo" na prelazima Brnjak i Jarinje.

Dodaje se da do tog sastanka nije došlo jer je stav Euleksa bio da "neće biti razgovora dok se blokade nalaze na putevima i na taj način onemogućava sloboda kretanja".

Pripadnici Kfora su posle blokade puteva fizički zatvorili te administrativne prelaze i ogradili prostor oko njih bodljikavom žicom, a Srbi počeli da masovno koriste sporedne puteve za saobraćaj ka centralnoj Srbiji radi dostavljanja hrane, lekova i drugog što je neophodno za život stanovništva na severu Kosova.

Srbi su zbog nepristupačnosti te sporedne pravce nasipali i proširivali, a gde je to bilo moguće i asfaltirali.

Vlada je dala svoj doprinos da spreči humanitarnu katastrofu upućivanjem pomoći iz robnih rezrevi i tako podržala građane na severu Kosova, piše u izveštaju.

Predstavnici opozicije kritikovali su ovaj izveštaj.

Lider Liberalno demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović ocenio je da Izveštaj predstavlja izraz licemerja i kukavičluka, ukazujući da je ozbiljan i odgovoran izveštaj morao da sadrži jasne političke poruke.

"Neko treba da snosi političku odgovornost za lošu politiku koja je formulisana pre nekoliko godina, posebno za deklaraciju koja je usvojena krajem jula i pozivam premijera Mirka Cvetkovića da omogući glasanje o ovom izveštaju", navodi se u pisanoj izjavi Jovanovića.

Šef poslaničke grupe Srpske radikalne stranke (SRS) Dragan Todorović rekao je danas da je za SRS apsolutno neprihvatljiv izveštaj vlade o situaciji na Kosovu jer pokazuje da je vlada nemi učesnik u događajima i ništa ne čini, i ne zna se šta je suštinski dogovoreno sa Prištinom u dosadašnjim razgovorima.

On je kazao da u izveštaju nema apsolutno ništa o tome šta je poslednjih dana dogovoreno sa Kfor-om i naveo da to što je uklonjen deo barikada govori da je predsednik Srbije Boris Tadić izvršio pritisak na građane na severu Kosova da se otvore mogućnosti snabdevanja Kfor-a pozivajući se na Kumanovski sporazum i Rezoluciju1244 Saveta bezbednosti UN.

Poslanik Srpskog pokreta obnove(SPO) Aleksandar Čotrić istakao je danas da je Izveštaj vlade suprotan izveštaju službi bezbednosti koji je podnet skupštinskom Odboru za odbranu i bezbednost, a koji je proglašen za državnu tajnu.

"Mora biti održana nova sednica Odbora za odbranu i bezbednost, otvorena za javnost, i mora Vlada da objasni našoj javnosti zbog čega je Narodnoj skupštini podnela izveštaj koji ne odgovara istini", istakao je Čotrić.

Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije(DSS) Miloš Aligrudić rekao je danas da se iz izveštaja Vlade Srbije o situaciji na Kosovu može zaključiti da je vlast u Srbiji odustala od borbe za teritorijalni integritet.

Aligrudić je agenciji Beta kazao da je izveštaj "šuplja stvar iza koje se ne vidi nikakva politika" i da ceo izveštaj govori samo o faktičkom stanju, ali ne i o predlozima za rešenje problema i idejama o tome da skupština osnaži neku drugačiju ili bolju politiku.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image