• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Predlog EU o nadzoru prelaza na Kosovu

Iz Evropske unije su Beogradu, Prištini i Euleksu dostavljene varijante mogućeg rešenja za "zajednički nadzor" carinskih prelaza između Kosova i Srbije. U EU se nadaju da će problem biti rešen

Varijante su predviđene kao ključ za stavljanje na snagu onog što je najvažnije - slobode trgovine i prometa lica i vozila, kao i nastavka dijaloga Beograd-Priština.

Postoji utemeljena nada da bi dogovor uskoro mogao biti postignut i dijalog odmah nastavljen, rekli su agenciji Beta evropski diplomatski izvori, dodavši da su posrednik EU Robert Kuper i nadležni zvaničnici u Beogradu i Prištini u stalnoj video i telefonskoj vezi.

Jedna varijanta rešenja se temelji na predlogu koji je delegacija Srbije podnela tokom poslednje runde dijaloga u Briselu, a to je da na carinskim prelazima budu predstavnici Euleksa, Prištine i Beograda, ali da to bude saglasno ranijem rešenju po uzoru na Unmikov carinski režim, statusno neutralno. To znači da "suštinski nema granice" pošto je to ionako "evropski cilj", kako su to razumeli diplomatski izvori u Briselu.

U EU se smatra i da će Beograd izneti konačan predlog tek pošto uskoro o Kosovu reč da i Skupština Srbije što će obavezivati i Srbe na severu Kosova.

Jasno je i da se itekako vodi računa o tome da je rasplet oko Kosova i dijaloga uslov za to da Srbija dobije status kandidata za prijem u EU na samitu lidera EU u decembru.

Rasplet oko carinskih prelaz bi značio i da je željenim političkim sredstvima otklonjena sadašnja, sukobima bremenita napetost na severu Kosova.

I dalje se, međutim, traži konačna formula jer je za Beograd neprihvatljiva formulacija o "integrisanom upravljanju granicama", obnarodovana u Prištini, jer bi to značilo zadiranje u pitanje statusa.

Za Beograd dijalog i delovanje Euleksa mora ostati statusno neutralni
- na temelju Rezolucije 1244 Saveta Bezbenosti UN, i ne može se govoriti o "upravljanju granicama" jer bi to podrazumevalo, makar posredno, da je Kosovo priznata država.

Diplomate u Briselu prenose određena mišljenja u EU da je "neodrživa situacija" da se blokira prisustvo misije Euleksa na severu Kosova, imajući u vidu da Srbija želi da postane članica EU, i da je jasan zahtev uticajnih članica EU da Euleks ima nadležnosti na celom Kosovu da bi se Srbiji odobrio status kandidata i ubrzo pokrenuli pregovori s Unijom o prijemu.

Zamoljeni da potvrde pisanje prištinskih medija o tome da je posrednik EU Robert Kuper predložio "integrisano upravljanje granicama" na celom području Kosova prema Srbiji, evropski izvori navode da su i dalje u igri bar dve-tri slične varijante.

Prema prištinskim medijima, taj predlog predviđa da se nove kontrolne tačke uspostave u neutralnoj zoni gde bi zajedno radili pripadnici policije Kosova, Srbije i Euleksa. Nadgledao bi ih Euleks koji bi bio garant ostvarivanja sporazuma.

Takođe je navedeno da je predsednik Odbora Skupštine Kosova za bezbednost Ahmet Isufi ocenio je da je Kuperova ideja o zajedničkom upravljanju granicom teško ostvariva.

(Beta)


Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image