• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraživanje: Vode SNS i DS, SPS odlučuje

Najveći rejting na srpskoj političkoj sceni imaju Srpska napredna stranka (SNS) i Demokratska stranka (DS), uz blagu prednost naprednjaka, pokazalo najnovije istraživanje.

Još samo četiri stranke mogu da se nadaju prelasku cenzusa na narednim izborima, pokazalo je danas objavljeno istraživanje Nove srpske političke misli (NSPM).

Na konferenciji za novinare urednik NSPM-a Đorđe Vukadinović rekao je da SNS ima podršku 28,4 odsto ispitanih, dok DS uživa podršku 27 odsto učesnika istraživanja. Ulasku u parlament mogu da se nadaju Socijalistička partija Srbije (8,4 odsto), Srpska radikalna stranka (7,1), Demokratska stranka Srbije (7,1) i Liberalno-demokratska partija (6,6 odsto).

Vukadinović je rekao da bi za cenzus mogli da se bore i Ujedinjeni regioni Srbije, koji sada imaju podršku od 3,2 odsto, dok je to mnogo manje verovatno za Jedinstvenu Srbiju sa 2,6, Socijaldemokratsku partiju Srbije sa 2,3 i Ligu socijaldemokrata Vojvodine koju je u istraživanju izabralo 2,2 odsto građana.

Ispitivanje NSPM-a obavljeno je u oktobru, u formi terenskog istraživanja, uz učešće 1.200 građana starijih od 18 godina.

Procenjujući moguće postizborne koalicije, Vukadinović je rekao da je to sada veoma teško pretpostaviti ali da će jako dobru, praktično odlučujuću ulogu imati trećeplasirana stranka - SPS, naročito ako na izbore izađe sa koalicionim partnerima iz Jedinstvene Srbije i Pokretom ujedinjenih penzionera Srbije.

Prema njegovim rečima, na izbore bi izašlo 61 odsto anketiranih, dok je 21 odsto odlučno protiv. U slučaju održavanja predsedničkih izbora najveći broj glasova (38,2 odsto) dobio bi dosadašnji predsednik Boris Tadić, dok bi predsednik SNS-a Tomislav Nikolić dobio podršku 33,9 odsto ispitanika.

Urednik NSPM-a Slobodan Antonić je rekao da je zabeležen dalji pad evroentuzijazma među građanima, pa sada 47,4 odsto ispitanih podržava ulazak u Evropsku uniju, dok se tome protivi 37,5 odsto.

Antonić je rekao da podrška Uniji opada konstantno od avgusta, a da je razlika između onih koji podržavaju učlanjenje u EU i onih koji se tome protive "nikada manja".

Političar koji uživa najveće poverenje građana je Boris Tadić sa podrškom 11,2 odsto ispitanih, na drugom mestu je Tomislav Nikolić (10,9), a slede Dragan Đilas (pet odsto), Ivica Dačić (4,7), Dragan Marković Palma (4,6), Vuk Jeremić (4,4) i Čedomir Jovanović (3,2 odsto).

Kao najupešnijeg ministra ispitani građani vide Ivicu Dačića (34,8 odsto), a slede Vuk Jeremić (19,1), Rasim Ljajić (17,4), Zoran Stanković (5,9), Milutin Mrkonjić (4,9), Dragan Šutanovac (3,5) i Božidar Đelić koji je dobio podršku 2,5 odsto učesnika ankete.

Vukadinović je naveo da ulazak Srbije u NATO podržava svega 14,6 odsto a da mu se protivi gotovo 70 odsto ispitanih. Više od 75 odsto građana učesnika ispitivanja protivi se da država odustane od podrške Srbima na severu Kosova zbog dobijanja kandidature za članstvo u EU u decembru.

Učesnici istraživanja kao prijateljske zemlje vide Grčku (85 odsto učesnika), Kinu (82,6) i Rusiju (82 odsto), dok na listi neprijateljskih država "vode" Sjedinjene Američke Države (70,8 odsto), Hrvatska (70,7) i Velika Britanija sa 65,9 odsto.

Kada je građanima omogućeno da političkim ličnostima dodeljuju ocene od jedan do pet, najveću prosečnu ocenu dobio je Dragan Marković Palma (3,2), dok su u vrhu liste i Ivica Dačić, Rasim Ljajić, Dragan Đilas, Vuk Jeremić i drugi.

Kao mogućeg budućeg premijera, najviše ispitanika vidi gradonačelnika Beograda Dragana Đilasa, na drugom mestu je funkcioner SNS-a Aleksandar Vučić, na trećem ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić a na četvrtom potpredsednik Vlade Ivica Dačić.

(Beta)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image