• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trivan: Naprednjaci prepisali program DS

Potpredsednica Demokratske stranke Jelena Trivan izjavila je u intervjuu Tanjugu da nema ni jedne ozbiljne države koja od izbora do izbora, od kampanje do kampanje, menja svoje nacionalne ciljeve i nacionalnu strategiju.

"Oni koji su prepisali naš program i koji, uz to, najavljuju da bi pregovarali i o statusu Kosova zaboravili su da je veliki uspeh ove vlasti što je, posle proglašenja nezavisnosti Kosova, neko uopšte sa Srbijom započeo razgovore", rekla je Trivan, komentarišući politiku SNS prema Kosovu.

A one koji bi "da priznamo, eksplicitno ili implicitno, nezavisnost Kosova" Trivan je podsetila da u EU ne žele u svom društvu zemlju koja nema nacionalnu strategiju, odnosno koja je svako malo menja.

Trivan je rekla da DS stoga neće odustati od nacionalnih ciljeva definisanih kroz borbu za suverenitet i identitet i, istovremeno, za članstvo u Evropskoj Uniji.

"Mi mislimo da nas odustajanje od jednog od ta dva cilja ne dovodi brže rešenju onog drugog. Ciljevi su međusobno uslovljeni, ali su jako naivni oni koji veruju da odustajanjem od kosovskog pitanja ili od suvereniteta Srbiju čekaju otvorena vrata i članstvo u EU sutra", istakla je Trivan.

Ona je dodala da su još naivniji promoteri mišljenja da odustajanje od EU znači bolju poziciju Srbije u pregovaračkom procesu sa Prištinom.

"To je apsolutna glupost", kratko je zaključila.

"Za kritiku je potrebno da se utvrdi šta su to rezultati i uspesi i šta su porazi. Ako za našu evropsku politiku pozitivan rezultat znači kandidatura i nakon toga datum pregovora, onda ćemo mi tu pozitivnu ocenu dobiti" kazala je Trivan.

Govoreći o kosovskom problemu ona je podsetila na "školu kritičara koji potpuno neutemeljno kritikuju vlast i kažu da je ona za sve kriva, zaboravljajuci da je ova Vlada došla na kormilo države u trenutku kad je Kosovo dobilo nezavisnost koju je priznao najveći broj zemalja.

"Dakle, nismo mi ti koji su uzrokovali situaciju sa kojom se suočavamo", konstatovala je Trivan.

Uprkos tome, dodala je, ako je uspeh u takvim okolnostima sprečiti da Kosovo ode u potpunu državnost i naterati ga da se priseti da je nelegalni deo otcepljene srpske teritorije, o čemu treba da razgovaramo, onda smo, smatra Trivan, načinili uspeh samom činjenicom da se Priština i Beograd nalaze u pregovaračkom dijalogu protiv koga je u jednom trenutku bio čitav svet.

"Ja poručujem onima koji su prepisali naš program, tu pre svega mislim na Srpsku naprednu stranku, pri čemu su dodali samo jednu činjenicu koja je u ovom trenutku prilično fantastična, da će oni za razliku od aktuelne vlasti da uđu o pregovore o statusu, podsećam ih da je čitava međunarodna zajednica bila protiv pregovora, a koji se u ovom trenutku vode", izjavila je Trivan.

Ona smatra da je "jedan od najvećih uspeha Srbije" upravo to da se sa Prištinom pregovara ponovo, nakon proglašenja nezavisnosti.

"Što je još važnije, u ovom trenutku pregovara se i o severu Kosova, iako su nam govorili da postoji novonastala realnost, koju moramo da prihvatimo. Da, i mi bismo voleli da povedemo statusne pregovore, i svako bi to voleo u ovom trenutku, to nije nikakva pamet i mudrost, samo kada izgovarate tako velike rečenice, morate da imate u vidu realnost" napomenula je Trivan.

A ta realnost, po njenom mišljenju, podrazumeva i da ste dužni građanima da objasnite kako će se doći do statusnih pregovora.

S druge strane, Trivan je onima koji veruju da Srbija treba da prizna nezavisnost Kosova, na implicitan i eksplicitan način, priznavanjem tzv. nove realnosti, poručila da greše u jednoj temeljnoj pretpostavci:

"To je da, osim što EU ne želi zemlju koja ima teret na leđima čega smo mi potpuno svesni i pokušavamo to da rešimo, EU takođe ne želi zemlju koja nema nacionalnu strategiju, nema nacionalnu definiciju i nema predvidljivu i stratešku politiku" kazala je Trivan i dodala:

"Niko ne želi u svom savezu državu koja svake godine menja svoj nacionalni i istorijski cilj. To prosto nije normalno, ni prirodno".

Trivan je ukazala da upravo zbog toga ni sama EU od Srbije ne traži ono što neke opozicione partije traže, a to je da prizna nezavisnost Kosova, bilo prihvatanjem Ahtisarijevog plana, bilo direktnim priznanjem.

"Dakle, nemojte tražiti od nas, bar od nas DS, da odustanemo od onoga za šta smo dobili mandat građana. Ali, poručujem i onima koji pretenduju da dođu na vlast, da je šansa da Srbija bude uspešna u bilo kom koloseku jedino u tome da bude dosledna u onom što je zacrtala kao svoju strategiju. Nema ozbiljne države koja je menjala nacionalnu strategiju svake godine", poručila je Trivan.

Upitana da prokomentariše zašto se kao temeljne vrednosti u najnovijim razgovorima o rešavanju problema na Kosovu pominju održivo rešenje i zaštita ljudi, Srba na severu, potpredsednica DS je podsetila da se devedesetih uglavnom razgovaralo o teritorijama, a da niko nije vodio računa o ljudima.

Onda se nekako došlo do, kako je rekla, neke ironične činjenice da se zadovoljavamo praznim brdima i dolinama, a da nemam problem s tim što imamo zbegove i u jednom trenutku čak 800.000 izbeglica.

"Shvatili smo da tetitorija ništa ne znači, ako ne zaštitite ljude koji tu žive. Da samo Kosovo po sebi ne znači ništa, ako na njemu nema Srba. I, zato, oni koji danas govore da treba da prestanemo sa zaštitom Srba na Kosovu, na severu posebno, jer su remetilački faktor, ne treba da zaborave da su oni za nas, za ovu državu građani kao i oni koji žive u centralnoj Srbiji i da smo izabrani da štitimo njihove legitimne interese" napomenula je Trivan.

Ona je dodala i da je država dužna da svakog čoveka koji je odlučio da svoju sudbinu posveti Kosovu, da živi tako strašsno, pod barikadama, pod pretnjom i pod pucnjavom, zaštiti i da budemo uvek na njihovoj strani.

"Što se nas tiče, mi ćemo uvek biti na njihovoj strani i tu nema nikakve dileme", rekla je Trivan.

Kada je druga ključna reč, "održivost", u pitanju, Trivan je podsetila da se u ovoj zemlji kompromis uvek shvatao kao izdaja ili poraz, što je temeljno nerazumevanje i života i politike.

"Da bismo došli do održivog rešenja, i Albanci koji su deo ovog mentaliteta balkanskog i mi moramo da razumemo da ne može svako da dobije sve. Da takvih održivih rešenja na svetu nema", kazala je Trivan i nastavila:

"Kosovo je, od kad je proglašena nezavisnost i kad je najveći broj zemalja EU to priznao, dobilo rešenje koje je zadovoljilo Albance, ali koji nije održivo. Zato što na drugoj strani, imate Srbiju koja na to rešenje nikada neće pristati", navela je Trivan.

Četiri godine posle toga, dodala je, cela EU je svesna da to nije održivo rešenje.

"To je sve, samo ne država. I to je sve samo ne tvorevina, koja može na ovakav način da funkcioniše. I u tom smislu, ovi pregovori treba nas dovedu do održivog rešenja, i da će i jedna i druga strana biti zadovoljne postignutim. I onda će moći da krenu dalje" zaključila je Trivan.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image