• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tadić: Još bez dogovora o Jarinju i Brnjaku

Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je danas da još nije postignut dogovor za administrativne prelaze na Kosovu, ali da se razgovara o "integrisanom upravljanju". Tadić je naveo i da nova deklaracija o Kosovu nije neophodna.

Na pitanje čiji je predlog integrisano upravljanje prelazima, Tadić je u emisiji na Prvoj televiziji kazao da je Beograd išao "sa inicijativom".

Taić je kazao da bi albanska strana želela administrativne prelaze da proglasi granicom i istakao da Srbija na to nikada neće pristati.

"O tome se sada radi, o tome je sada tema", kazao je Tadić.

"EU ima svoje viđenje stvari, albanska strana ima svoje viđenje stvari. U svakom slučaju idemo sa inicijativom ne samo kad je ovo pitanje na dnevnom redu nego čitav tehnički deo aspekta pregovora", rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima, svako rešenje podrazumeva da je ono u saglasnosti sa pravnim sistemom Srbije, Rezolucijom 1244 i aktima Vlade Srbije donetim od 1999. i da obezbedi normalno funkcionisanje sistema, obezbedi pregovore o tehničkim pitanjima i na kraju dovede do kompromisnog rešenja.

"Bitno je da svaku odluku koju danas donosimo da se otvara mogućnost, a ne da se zatvaraju mogućnosti za Srbiju i za građane", kazao je Tadić.

"Sve vreme idemo sa inicijativama. Albanska stana, odnosno Priština uglavnom bi želela sve pregovore da pretoči u jedan jednostavan proces - da se implicitno prizna nezavisnost Kosova. Srbija to naravno neće učiniti", kazao je Tadić.

Povodom deklaracije o Kosovu koju pripema Vlada Srbije, Tadić je kazao da to pitanje nije jednostavno.

Tadić je rekao da nova deklaracija parlamenta o Kosovu i Metohiji ne mora da bude doneta jer vlada ima okvir za vođenje kosovske politike dat prethodnim deklaracijama.

"I ako je nema, to ne znači da nastaje neki crni dan, bilo bi dobro da ona može da bude doneta, ali i ne mora", rekao je Tadić.

Tadić je istakao da je sadašnja generacija političara dužna da pronađe rešenje za kosovski problem, čak i ako on neće zadovoljiti sve građane Srbije.

"Ja bih voleo da neko drugi bude kriv za to što niko ne može da bude zadovoljan rešenjem na Kosovu, ali nešto moramo da ostvarimo", objasnio je Tadić, dodajući da će, kako vreme odmiče, mogućnosti da Srbija nešto dobije kada je reč o Kosovu biti sve manje.

U prošlosti je, kako je objasnio, unutrašnji politički konsenzus o Kosovu postojao zato što se nisu donosile nikakve odluke, već je to, pre svega, bilo emotivno pitanje, ali danas se odluke moraju donositi i zato se javljaju nesuglasice, čak i u okviru vladajuće koalicije.

"Lako je baviti se Kosovom kada nema odluka. Teško je izaći pred građane i reći - to je moj stav, jer svima je jasno da ne možemo da dobijemo sve i da ćemo više da izgubimo nego što ćemo da dobijemo", istakao je Tadić.

Podsećajući da je zbog Kosova vođen rat sa NATO, Tadić je rekao da dovođenje u pitanje odluka velikih sila, odnosno posledica rata, neminovno dovodi do povećanja agresije u političkim odnosima velikih sila prema Srbiji.

Tadić je objasnio da će Kosovo, kao i do sada, ostati problem EU i SAD.

"Ako iko misli da Rusija, Kina ili Brazil tretiraju Kosovo kao svoj gorući problem jesu veoma naivni. U narednih deset godina Kosovo će biti gorući problem EU i SAD i oni su zbog toga vodili rat", rekao je Tadić.

Srbija, kako je dodao, i pored toga nastoji da u procesu trajnog rešavanja tog problema dobije što više, i to čini "diplomatskim ratom", ali drastične mere poput tužbe protiv neke od zemalja koje su priznale Kosovo neminovno bi dovelo do novog zaoštravanja politike prema Srbiji.

Tadić je istakao i da rešenje ne može biti ono što predlažu stranke okupljene ispred programskog dokumenta "Preokret" (LDP i SPO), jer bi to bilo potpuno odustajanje države Srbije od prava da ima svoje interese.

"Te stranke predlažu odustajanje, a ja ne mogu da odustanem jer bi to ugrozilo interese Srbije i na drugim lokacijama gde postoji politička nestabilnost", kazao je Tadić gostujući u emisiji Dragana Bujoševića na TV Prva.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image