• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Infante: Srbi, borite se protiv korupcije

Stalni koordinator UN u Srbiji Vilijam Infante oštro je danas kritikovao Vladu Srbije zbog izostanka značajnih rezultata u borbi protiv korupcije. Prema istraživanju UNDP, u Srbiji najkorumpiraniji državna uprava i policija.

Infante je na regionalnoj konferenciji "Partnerstvo protiv korupcije" u organizaciji UNDP u Srbiji, Regionalnog centra UNDP u Bratislavi, Transparensi internešnela i Transparentnosti Srbija rekao da civilno društvo mora da pomogne vladi da svoj posao obavlja bolje.

Infante je naglasio da su nezavisne institucije i regulatorna tela u Srbiji "slaba" i da ih treba osnažiiti napominjući da u javnom sektoru i administraciji u određenim oblastima postoji visok stepen korupcije.

Celu javnost, kako je rekao, treba obrazovati u cilju borbe protiv korupcije, ali akcenat ne treba da bude na onim najmlađima, već treba obrazovati i stariju populaciju.

On smatra da u Srbiji treba podići svest javnosti da se protiv korupcije može boriti i da, iako se ona očekuje, ne treba da bude prihvaćena.

Infante je napomenuo da je u borbi protiv korupcije važna i uloga medija, koji moraju građanima da obezbede informacije o postojanju korupcije, ali i naveo da je u Srbiji, posebno štampanim medijima, teško da ostanu objektivni i nezavisni.

Član "Transparensi internešnela" Sergej Muravjov posebno je istakao da mora da postoji partnerstvo između civilnog društva i države u borbi protiv korupcije, navodeći da je uloga nevladinog sektora da stvara platforme za državne institucije pošto one same ni u jednoj zemlji ne mogu da reše problem korupcije.

Prema njegovoj oceni, svet se danas nalazi u lošijoj situaciji, jer "državni službenici imaju veća sredstva na raspolaganju zbog čega ih je teže kontrolisati".

Zato treba, kako smatra, stvoriti kulturu transparentnosti, u kojoj bi svi želeli da učestvuju.

On je mišljenja da se obični građani plaše da učestvuju u borbi protiv korupcije, jer smatraju da su nemoćni.

"U ovom trenutku javnost je apatična, ljudi se plaše da progovore i krenu u akciju pošto se plaše mogućih posledica", ukazao je Muravjov.

Na primedbu učesnika konferencije da mediji u Srbiji ne sarađuju dobro sa institucijama za borbu protiv korupcije predsednik "Transparentnosti Srbije" Vladimir Goati smatra da to nije tako navodeći primer te organizacije, koja je, kao je rekao, do sada imala dobru saradnju sa medijima.

"Nismo do sada imali slučajeve iskrivljenog izveštavanja", rekao je Goati podsećajući da je u Srbiji indeks percepcije korupcije 3,5.

Govoreći o Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, poverenik Rodoljub Šabić rekao je da taj akt ima antikorupcijski potencijal, što su građani prepoznali tako što u velikoj meri prijavljuju korupciju.

Šabić je primetio da su privatizacije i javne nabavke najinteresantnije građanima, kao i da su zahvaljujući njima, otrkivene afere drumske i železničke mafije.

Poverenik je rekao i da vlast duguje javnosti da u svakom trenutku dostavi račun o poslovanju, odnosno raspolaganju novcem poreskih obveznika.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image