• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ponovo radi Skupština, ali bez DSS-a

Poslanička grupa DSS napustila je danas skupštinsku sednicu i neće više učestvovati u radu parlamenta jer nije prihvaćen zahtev da u dnevni red bude uvršten njen predlog deklaracije o Kosovu.

"U radu skupštine više nećemo učestvovati i ne vraćamo se u salu dok se ne ispune naši zahtevi. Nenormalno je da raspravljamo o zakonima kao da je u državi sve u redu, jer smo mi praktično u vanrednom stanju", izjavio je novinarima u parlamentu poslanik DSS i bivši ministar za KiM Slobodan Samardžić.

On je ocenio da se dijalog Beograda i Prištine završava za desetak dana i da će rezultat biti odricanje Srbije od dela svoje teritorije.

"Robert Kuper okupi Editu Tahiri i Borka Stefanovića i pre razgovora uruči im rezultate. Oni zatim malo ragovaraju i svi su zadovoljni, naročito EU koja posreduje. To je nepodnošljiv način kapitulacije države - davanje delova države na veresiju, što može ubuduće da bude primer i drugim državama da tako nešto traže", rekao je Samardžić.

Prema njegovoj oceni, rezultati razgovora Beograda i Prištine bili su dogovoreni onoga trenutka kada je prihvaćen Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.

On procenjuje da eventualno dobijanje kandidature za članstvo u EU Srbiji neće doneti ništa, kao što se ništa neće dogoditi i ako ne dobije kandidaturu.

Samardžić takođe smatra da ni sama Vlada Srbije nije složna u vezi sa razgovorima u Briselu, a kao argument je naveo nedavno održanu sednicu Odbora za KiM na kojoj su se, kako je rekao, svi složili da razgovore treba prekinuti, sem šefa pregovaračkog tima Borka Stefanovića.

On je zaključio da je po Srbiju izuzetno loše i ti što je parlament ostao nem na događanja u pokrajini.

"Borba za pravično rešenje tog pitanja svakako će biti nastavljena i to će biti teže kada se završe pregovori, ali ona ostaje nekim budućim generacijama",kaže Samardžić.

Usvajanjem 27 zakona i drugih akata republički parlament završio je danas drugu sednicu jesenjeg zasedanja, posle čega je odmah započeo sledeću na kojoj će se najpre razmatrati nova rešenja o rehabilitaciji.

Tokom glasanja nije bilo problema sa kvorumom, jer su se poslanici SPO vratili u skupštinsku salu, a poslanik liste "Za evropski Sandžak" Esad Džudžević "odmrzao" poslaničku funkciju.

Glasanje je protekle sedmice prekinuto, jer su poslanici SPO napustili salu, nezadovoljni što se tada nije glasalo o interpelaciji o radu ministra vera i dijaspore Srđana Srećkovića, inače potpredsednika SPO.

U skupštinsku salu su se vratili nakon što im je rukovodstvo parlamenta najavilo da će se o toj interpelaciji poslanici izjasniti u decembru, nakon završetka nove sednice parlamenta, ali glasanje ni tada nije nastavljeno zbog nedostatka kvoruma.

Džudžević je saopštio da je "odmrzao" poslaničku funkciju, nakon što je od predstavnika države dobio uveravanje da će problemi Bošnjaka u Sandžaku biti rešeni u najskorije vreme.

"Poslanici naše liste će danas raditi u punom kapacitetu u republičkom parlamentu", rekao je Džudžević.

Na dnevnom redu nove sednice nalazi se 20 zakonskih predloga i drugih akata među kojima i nova rešenja o rehabilitaciji, kao prva tačka dnevnog reda, dok na njenom početku poslanici koriste pravo da traže informacije od predstavnika vlasti.

Poslanici su usvojili Nacionalnu strategiju zaštite i spasavanja u vanrednim situacijama, čiji je cilj zaštita života, zdravlja i imovine građana, životne sredine i kulturnog nasleđa Srbije, kao i Zakon o prebivalištu i boravištu građana, koji nadležnom organu omogućava da odbije prijavu o prebivalištu, ukoliko ne bude mogao da utvrdi da građanin ima nameru da stalno stanuje na adresi koju prijavljuje.

Takođe, usvojeni su i zakoni o upravnoj inspekciji, koji predviđa da se poslovi upravne inspekcije ubuduće obavaljaju u okviru Upravnog inspektorata, i o zabrani usavršavanja, proizvodnje i stvaranja zaliha biološkog i toksičkog oružja i njihovom uništavanju.

Parlament je izglasao i Zakon o pomorskoj plovidbi, čiji je cilj zaštita prava pomoraca, budući da Srbija ima više od 5.000 pomoraca koji rade u drugim državama, kao i Zakon o obligacionim i osnovama svojinsko-pravnih odnosa u vazdušnom saobraćaju, čiji je cilj da poveća sistem odgovornosti avio prevoznika, smanji kašenjenja i unapredi bezbednost putnika.

Skupštine stanara će ubuduće odluke o zahtevima za sanaciju krovova, pretvaranju zajedničkih prostorija u stanove i pripajanje zajedničkih prostorija donositi ukoliko se s tim složi većina članova, predviđeno je dopunjenim Zakonom o održavanju stambenih zgrada, koji je danas usvojen u republičkom parlamentu.

Poslanici su dali podršku i Zakonu o komunalnim delatnostima, koji uređuje da delatnost vodosnabdevanja, trolejbuskog prevoza i groblja neće moći da se poveri nikom drugom osim javnim preduzećima ili privrednim društvima u kojima je većinski vlasnik sa najmanje 51 odsto kapitala republika ili lokalna samouprava.

Podršku je dobio i Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima, kojim je postavljen osnov za obrazovanje državnog Geološkog zavoda Srbije, koji će se baviti geološkim istraživanjima od opšteg interesa za Srbiju i koji će preuzeti zaposlena lica, prava i obaveze Geološkog instituta Srbije.

Skupština Srbije usvojila je i zakon kojim su za nekoliko javnih preduzeća otpisani dugovi po inostranim kreditima, odnosno zajmovima, u iznosu od oko 700 miliona evra.

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o igrama na sreću, kojim je predviđeno povećanje poreske naknade, ali i to da priređivanje igara na sreću mora biti društveno odgovorno kako bi, pre svega, bili zaštićeni maloletnici.

Usvojeni Zakon o javno-privatnom partnerstvu, koji prvi put uvodi mogućnost da državni organi svoje projekte realizuju i pomoću privatnog kapitala, za cilj ima podsticanje javno-privatnog partnerstva i privlačenje domaćih i stranih investitora i banaka da učestvuju u finansiranju projekata od opšteg interesa.

Republički parlament usvojio je i izmene Zakona o spoljnotrgovinskom poslovanju, koje su u krug lica u spoljnotrgovinskom poslovanju uključile i ogranke domaćih i stranih pravnih lica, pored već obuhvaćenih pravnih lica, preduzetnika i fizičkih lica, kojima se daje jednako pravo na bavljenje spoljnotrgovinskim poslovanjem.

Usvojenim izmama zakona o Visokom savetu sudstva i Državnom veću tužilaca predviđena je mogućnost udaljenja članova tih tela ukoliko im je određen pritvor, čime se pokazuje, kako smatra Vlada Srbije, da niko, pa ni najviši funkcioneri sudske vlasti, ne mogu biti nedodirljivi.

Ratifikovano je i pet međudržavnih sporazuma u raznim oblastima i usvojeno nekoliko kadrovskih odluka.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image