• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Surčin i Grocka neće u EU

Pozitivno mišljenje o EU ima oko 51 odsto Beograđana, a u toj grupi je najviše visokoobrazovanih, starosti od 30 do 45 godina, pokazalo je istraživanje Agencije za evropske integracije i saradnju sa udruženjima koje je danas predstavljeno.

Istraživanje je sprovedeno od 10. avgusta do 10. oktobra 2011. godine, a anketirano je 1.700 građana iz svih 17 gradskih opština, koji su davali svoje stavove o Evropskoj uniji, procesu evrointegracija i reformama u Srbiji.

Prema rezultatima istraživanja, najnegativniji stav prema EU imaju meštani Surčina i Grocke, dok su stanovnici Lazarevca i Rakovice pokazali najpozitivnije stavove.

Na pitanje "Da li biste na referendumu podržali učlanjenje Srbije u EU?", potvrdan odgovor dalo je 44,54 odsto ispitanih, a 30 odsto Beograđana ne bi podržalo članstvo.

U glasanju za članstvo ne bi učestvovalo 14,6 odsto ispitanih, a među njima je najviše mladih uzrasta od 18 do 30 godina, koji su pokazali da su više apatični od drugih starosnih grupa.

Kada se pogleda situacija po opštinama, najviše glasova za članstvo Srbije u EU dali bi stanovnici Lazarevca, Novog Beograda i Vračara, a najmanje glasova Zemun, Obrenovac, Savski Venac i Stari grad.

Građani misle da bi Srbija ulaskom EU izgubila suverenitet i nacionalni identitet, a takva percepcija je posledica toga što republičke vlasti postupaju kalkulantski i sa oklevanjem prema članstvu, rekao je direktor Agencije Danko Runić.

On je ukazao da istraživanje pokazuje i da grdajanima nedostaju prave i kvalitetne informacije o EU, pa se 16,35 odsto Beograđana izjasnilo da sebe smatra dovoljno informisanim.

Najveći broj ispitanika - 24 odsto, rekao je da Srbija ulaskom u EU ne bi dobila ništa dobro, a ostali su naveli da bi to bio ekonomski razvoj zemlje, bolji standard, veći porezi i cene, otvaranje novih radnih mesta...

Na pitanje šta otežava ulazak Srbije u EU, 28 odsto Beograđana reklo je da su to "uslovljavanja i ucene koje EU primenjuje prema Srbiji", 22, 8 odsto njih kaže da je to nepriznavanje Kosova.

Međutim, 23 odsto gradajna ne zna kakav je trenutni status Srbije u pregovorima o pristupanju EU, a 41,1 odsto reklo je da Srbija očekuje mišljenje o zahtevu za članstvo, s tim da je taj odgovor dalo najviše stanovnika Novog Beograda.

Na kraju 72, 7 odsto ispitanih reklo je da glavni grad Srbije treba da ima svoje predstavništvo pri evropskim institucijama u Briselu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image