• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Stefanović i Tahiri optimistični

Šefovi timova u dijalogu Beograda i Prištine očekuju da će u novoj rundi razgovora koji počinju sutra u Briselu doći do rešenja o regionalnom predstavljanju Prištine u regionalnim forumima, kao i da postoji mogućnost da se postigne rešenje za administrattivne prelaze.

I dok Stefanović ponavlja da je za Srbiju neprihvatljivo da administrativni prelazi imaju obeležja državnih graničnih prelaza, Tahiri ističe da je integrisano upravljanje carinom dobro rešenje koje ne zadire u status.

Tahiri je u izjavi Tanjugu rekla da je Priština spremna da prihvati taj "evropski model upravljanja carinom i da neće pribegavati politizaciji tog pitanja", a na pitanje da li se takvo rešenj u Prištini smatra priznanjem nezavisnosti ponovila je da se radi o "čistoj tehničkoj saradnji".

Stefanović je, s druge strane, u izjavi Tanjugu dodao da će se beogradski tim zalagati da se u dogovoru u upravljanju carinom potvrdi posebnost prelaza Brnjak i Jarinje.

Evropski koncept integrisanog upravljanja, kako je objasnila Tahiri, predviđa uspostavljanje neutralne zone, koju Kosovo sada ima sa Makedonijom, Albanijom, a uskoro i Crnom Gorom.

Takvim dogovorom, smatra šefica prištinskog tima, i Kosovo i Srbija će ispuniti jedan od evropskih standarda i ubrzati integraciju.

Kada je reč o regionalnom predstavljanju Prištine u multilateralnim forumima za koje Srbija insistira da se zasniva na asimetričnosti, Tahiri je istakla da i dalje postoje razlike u stavovima dve strane, pre svega u tome, kako je rekla, što "Srbija nije spremna da prihvati realnost da Kosovo treba da bude jednak učesnik u regionalim formumima".

U međuvremenu, nakon jučerasnjih incidenata kod mesta Jagnjenica na putu Kosovska Mitrovica - Zubin Potok, noć je protekla bez incidenata, ali je Stefanović ocenio da je uklanjenje barikade, kojom prilikom je došlo do sukoba vojnika Kfora i Srba, za svaku osudu.

Predsednik Srbije Boris Tadić poručio je da odmah treba prekinuti nasilje, a zvaničnike Kfora, Euleksa i političke predsatvnike Srba sa severa Kosova pozvao na trenutno smirivanje situacije i obezbeđivanje pune slobode kretanja, isključivo kroz dijalog.

I portparolka visoke predstavnice EU Maja Kocijančić upozorila je da "nasilje nije rešenje" i dodala da probleme na severu Kosova i Metohije treba rešavati dijalogom, a ne nasiljem.

Ono što je zajednički utisak mnogih aktera na domaćoj političkoj sceni, a tiče se novog incidenta na severu Kosova, je da se to dešava gotovo redovno kad se približi datum noe runde dijaloga Beograda i Prištine.

Tako je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio da je indikativno što "svaki put kad se približimo rešenju dođe do jednostrane upotrebe sile na terenu sa ciljem da se promeni realnost", što, kako je konstatovao, nije u interesu mira i stabilnosti, niti je u skladu sa deklarisanim zalaganjem da se sva otvorena pitanja rešavaju mirno putem dijaloga.

"Kao da neko namerno želi da zaoštri situaciju", izjavio je vicepremijer Dačić, a Borislav Stefanović je poručio da je "nervoza koja postoji u delovima međunardne zajednice kontraproduktivna i šteti pokušaju da se nađe političko rešenje".

Za analitičara Predraga Simića to uopšte nije čudno, jer, kako kaže u izjavi Tanjugu, cilj izazivanja incidenata verovatno jeste da se pregovori ugroze zato što ne odgovaraju mnogima šta god da donesu.

"U situaciji kakva je već pet meseci na barikadama na severu Kosova, gde vlada jedna paranoična atmosfera sasvim je jednostavno pretpostaviti da će nekome popustiti živci i da će neko pokušati da primeni silu", rekao je Simić.

On konstatuje da je teško verovati da se nisu događale i gore stvari, jer provokacija može doći s bilo koje strane.

"Od nervoznih ljudi na barikadama, od nervoznih vojnika Kfora, od provokatora. I što se više situacija bude nastavljala ona će biti zapaljiva i na srpskoj i na albanskoj strani", kazao je Simić i dodao da takva situacioja ne može potrajati u nedogled i da se mora rešiti pregovorima.

A na pitanje šta će se dogoditi ako se u Briselu ne postigne nikakav dogovor i kako će to utičati na odluku o kandidaturi Srbije za članstvo u EU 9. decembra, šef beogradskog tima Borislav Stefanović je za Tanjug rekao da smatra da je Srbija ispunila skoro sve što je od nje tražila Evropska komisija u svom mišljenju.

"Dijalog sa Prištinom je nastavljen, siguran sam da će vlada naredinih dana doneti adekvatne odluke o primeni svih do sada postignutih sporazuma i, što je važno, već smo postigli konkretan dogovor o univerzitetskim diplomama. Svi dalji koraci će biti razultat stava EU i država članica", ocenio je šef beogradskog tima.

On je dodao i da je "na Srbiji da se bori za status i da učini sve što može da ga dobije, ali da to ne znači odricanje od suvereniteta ili narušavanje Ustava i zakona".

Stefanović je zakođe odbacio tvrdnje o neslaganjima u Vladi povodom kosovske politicke i demantovao medijske napise prema kojim je sedam ministarstava dalo negativno mišljenje o dogovorima postignutim u Briselu jer navodno krše Ustav.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image