• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zakon o izborima tera LSV u koaliciju sa DS

Nenad Čanak kaže da ligaši moraju u koaliciju sa demokratama jer kao regionalna stranka ne mogu sami da prebace pet odsto glasova.

Lider Lige socijademokrata Vojvodine (LSV) Nenad Čanak izjavio je danas da je Glavnom odboru stranke predložio da LSV na predstojeće republičke izbore izađe u koaliciji sa Demokratskom strankom (DS).

"Predložio sam da na izborima nastupimo sa DS-om, jer bez koalicionih partnera LSV, kao regionalna stranka, ne može da dobije potrebnih pet odsto glasova, koliko iznosi izborni cenzus", rekao je Čanak na novogodišnjoj konferenciji za novinare.

Prema njegovim rečima, Šešeljev Zakon o izborima iz 1996, koji je još na snazi, omogućio je da na političkoj sceni u Srbiji ostanu samo populističke stranke, a da regionalne i stranke građanskog opredeljenja izumru.

"Iz tog razloga ćemo sa DS-om ići na naredne izbore. Sa ostalima smo već išli na izbore i zato ćemo se opredeliti za DS", rekao je Čanak.

Prema njegovim rečima, za izbore u Vojvodini i na lokalu LSV nema razloga da tako nešto radi, jer nema problem sa prelaskom izbornog cenzusa i smatra da će postići veoma dobar rezultat.

Govoreći o spekulacijama da će biti predložen za gradonačelnika Novog Sada, Čanak je rekao da o tome tek treba da odluči Gradski odbor, ali da bi sada bilo realnije da stranka istakne svog kandidata za mesto predsednika Vlade Vojvodine.

"Realnije je da LSV istakne svog kandidata za vojvođanskog premijera. Mislim da će to biti velika novina na ovim izborima, jer se premijer ne bira iz redova poslanika", rekao je Čanak i dodao da ne zna šta će od funkcija stranka nameniti njemu.

Lider LSV-a je rekao da je pre 12 godina već bio na položaju pokrajinskog premijera, ali u vladi u senci, koju su činili istaknuti ljudi tog vremena.

"U toj vladi aktuelni (pokrajinski) premijer Bojan Pajtić bio je ministar vera i dobro je obavio svoj posao", rekao je Čanak.

Čanak je rekao da dobijanje statusa kandidata za članstvo u Evropskoj uniji ne zavisi od Srbije, jer su uglavnom svi uslovi koje je EU postavila ispunjeni, osim onih koje u aktuelnom izdanju ne može da ispuni.

On je ocenio da je pred Srbijom nekoliko burnih meseci, jer se EU suočava sa mnogo unutrašnjih stresova i problema i, ukoliko dođe do daljeg preispitivanja članstva pojedinih zemalja, to bi značilo zaustavljanje procesa proširenja na duži rok.

"To nema nikakve veze sa nama. Što se nas tiče, mislim da je učinjeno puno. Svedoci smo da je pitanje barikada počelo da se nekako rešava i da se paralelne institucije uklanjaju, možda ne brzinom kojom bi to trebalo", rekao je lider LSV.

Prema njegovim rečima, te dve stvari i uspostavljanje poverenja na Kosovu po pitanju ljudskih prava i rezolucija Saveta bezbednosti UN predstavljaju put kojim se strateški može doći do političkog rešenja.

"Mislim da je Srbija u tom smeru pokazala iskrenu privrženost evrointegracijama, ali takođe treba imati svest da Srbija nije autobus u kojem svi sede, a jedan sedi za volanom i vozi. U Srbiji ima oko 7,5 miliona vozača na tri miliona volana i onda je komplikovano uhvatiti čist i jasan pravac", kazao je Čanak.

"Srbija ni po koju cenu ne sme da osustane od svog puta u EU, uprkos glavoboljama koje joj trenutno zadaju pojedine njene članice, jer bi joj u suprotnom jedina alterantiva bila da postane jedna od provincija Ruske Federacije", rekao je lider ligaša.

On je istakao da se ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin i ne trudi mnogo da skrije imperijalističke namere Rusije prema Srbiji.

"Iza Konuzinovih skandaloznih diplomatskih ispada krije se namera da Rusija Srbiji nametne u narednom periodu prorusku, marionetsku vladu. Ona bi odradila strateški cilj Rusije, a to je da po bagatelnoj ceni kupi 'Telekom' i 'Elektroprivredu Srbije', te da uz već kupljenu Naftnu idustriju Srbije slomi kičmu države i obesmisli svake izbore u njoj i postane puka ruska provincija", rekao je Čanak.

Za Čanka, koji je narodni poslanik, najveće razočarenje u ovoj godini predstavlja "čudno" ponašanje Parlamenta Mađarske prema unutrašnjim stvarima Srbije.

"Neshvatljivo je da se država Mađarska meša u unutrašnje stvari Srbije na način da joj propisuje kakav treba da izgleda srpski Zakon o restituciji. Da je Skupština Srbije usvojila ono što je tražila Mađarska u tom zakonu, bili bi amnestirani brojni zločini i zločinci iz Drugog svetskog rata počinjeni na teritoriji Vojvodine", istakao je Čanak.

On je procenio da je takav neshvatljiv stav Mađarske prema Srbiji imao snažan uticaj na porast evroskepticizma u zemlji.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image