Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić rekao je da se Srbija ne može odreći Kosova jer ima legitimitet da brani svoje interese, a pritisci sa strane su kontraproduktivni.

Dačić je na sednici Glavnog odbora SPS u Novom Sadu rekao da su neke zemlje u okruženju Srbije potpisale sporazum o razgraničenju i da ne vidi zašto to i Srbija ne bi mogla da uradi.

Prema njegovim rečima, interes Srbije je da očuva teritorijalni integritet i suverenitet i da traži rešenja između Srba i Albanaca.

"Od nas niko nema pravo da traži da budemo manji Srbi od Dejvida Kamerona kao branioca britanskih interesa. Srbiji se žuri, zato se zalažemo za pravedno rešenje, kompromis i dogovor sa Albancima", naglasio je Dačić.

Prema njegovim rečima Srbija treba da kaže šta hoće i može, a šta ne može i neće ni po koju cenu. Dačić je naveo i da postoji strah od toga gde je kraj ucenama za usitnjavanje Srbije i prekrajanje granica.

Predsednik SPS je rekao da kontinuirano izopštavanje Srbije iz svih procesa nije u interesu EU jer destabilizovana Srbija može da destabilizuje region.

On je i zapitao ko je odgovoran što je od promena 2000. godine na ovamo za 50 odsto pala podrška građana Srbije Evropskoj uniji.

"Srbija je opredeljena za nastavak evropskih integracija, ali uz zaštitu nacionalnih interesa" istakao je Dačić i upitao da li postoji odgovornost ljudi iz međunarodnih institucija koji su 5. oktobra 2000. godine govorili da je "sve izvesno samo da nema Miloševića".

"Miloševića nema, ali svih problema i dalje ima. Ko je odgovoran za to što je od 5. oktobra 2000. godine do danas za 50 odsto pala podrška građana Srbije EU" zapitao je Dačić.



On je dodao da se vidi da je prisutan "zamor materijala", da su građani Srbije umorni od te teme, ali isto tako i EU, budući da se skoro polovina njenih građana protivi daljem proširenju.

"Nemačko-austrijsko: NE - mora da se tumači u kontekstu stavova građana EU ali i mi treba da slušamo šta kaže naš narod" rekao je lider socijalista predstavljajući rezultate jednog istraživanja prema kome je članstvo u EU na 19 mestu prioriteta građana Srbije.

Dačić je dodao da prema tom istraživanju samo jedan odsto građana smatra da je priključenje EU najvažnije, ali da bi se ipak 49 odsto njih na referendumu opredelilo za ulazak u EU.

"Naš cilj je pobeda", istakao je Dačić i izrazio očekivanje da će ta stranka osvojiti najmanje 12 odsto glasova birača i da će u novoj vladi voditi resore "tipične za levicu".

Lider SPS smatra da je koalicija sa PUPS-om i JS pokazala da je moguće da se Srbi slože, prevazidju razlike i napravi uspešna vladajuća koalcija.

"Mi smo pokazali da je moguće da se spoji razdvojeno, kao što smo bili sa DS i izmiri zavađeno. Prošlost se ne može izmeniti, ali se budućnost može promeniti", dodao je Dačić.

Koalicioni partneri socijalista, lideri PUPS-a i JS Jovan Krkobabić i Dragan Marković poručili su da je to jedina koalicija koja ima "licencu građana" i koja je spremna da zajednički nastupi i na predstojećim parlamentarnim izborima.

Jovan Krkobabić je rekao da su socijalisti njegovoj stranci prioritet u pregovorima i da će sa predsednikom SPS Ivicom Dačićem i Markovićem početi razgovore posle Božića.

Dragan Marković je ponovio da će posle izbora ta koalicija imati 40 poslanika, i dodao da će se njegova stranka odriče ministarskih mesta ukoliko to bude bilo potrebno.

(Tanjug)