Malović je to rekla u intervjuu za "Danas" povodom izjave hrvatske ministarke spoljnih poslova o mogućnosti povlačenja tužbe za genocid.

To je jasna poruka da se otvorena pitanja rešavaju dogovorom, rekla je Malović i istakla da će Srbija imati konstruktivan stav u rešavanju problema sa Hrvatskom.

Važno je postići dogovor u interesu građana Srbije i Hrvatske, i da bi u tom slučaju povlačenje tužbi za genocid samo po sebi bilo realno, rekla je ona.

"Slažem se sa njom (Vesnom Pusić) da određene uslove sa obe strane treba ispuniti, kao i da su razgovori najbolji način", kazala je Malović.

Dodala je da proces pomirenja ne može biti zaokružen dok ne budu rešena sporna pitanja nestalih i izbeglih lica, ratnih zločina, opljačkane imovine i stanarskih prava.

Na pitanje o tome da li bi Srbija povukla tužbu, ako bi to uradila Hrvatska, ministarka pravde je odgovorila da "nije važno ko će povući tužbu prvi", već da je to "tehničko pitanje koje nastupa onda kada se rešenje već nađe".

Ministarka pravde Snežana Malović rekla je da Srbija mora još mnogo da radi na reformi pravosuđa, mada je ocena EU o tome pozitivna.

Na pitanje o tome kako komentariše ocene pravnika iz misije EU u Srbiji da su reformu pravosuđa obeležili nedoslednost i politički pritisci, Malović je rekla da je "u izveštaju Evropske komisije reforma pravosuđa ocenjena pozitivno".

S druge strane, ukazala je ministarka, "reforma pravosuđa je veoma dobar poligon za spekulacije i napade političkih protivnika, predstavnika određenih kriminalnih grupa koje su izgubili svoje veze u pravosuđu, i to je očekivano".

Malović je rekla da ne očekuje da građani ocene da je "pravosuđe perfektno" i dodala da se za dve godine od kad se reforma izvodi, i ne može sve ispraviti kao "čarobnim štapićem".

Ministarka je u intervjuu rekla i da je teško reći da li će Zakon o lustraciji biti stavljen van snage jer se ne primenjuje, i ocenila da je lustraciju trebalo obaviti odmah posle političkih promena 2000. godine.

Taj zakon nije potom postao "žrtva koalicije sa Socijalističkom partijom Srbije", rekla je Malović i ocenila da je SPS pokazala izuzetan stepen političke odgovornosti i hrabrosti.

U borbi protiv korupcije nema zaštićenih i nedodirljivih i "zato i ima napada na ljude koji profesionalno obavljaju svoj posao", rekla je Malović.

Ministarka je tako prokomentarisala tvrdnje da je tužilac Miljko Radisavljević vršio pritisak na policiju da bivšeg ministra zdravlja Tomicu Milosavljevića izostavi iz krivične prijave zbog zloupotrebe pri kupovini vakcina protiv gripa.

(agencije/MONDO)