• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ma, briga poslanike...

Poslanici Skupštine Srbije ne ostavljaju kasu parlamenta na miru, pa tako za rad svojih poslaničkih klubova naplaćuju, bez ikakve dokumentacije, oko 860.000 evra godišnje. Radikali u četvrtak zatražili da o tome raspravlja Administrativni odbor parlamenta.

Poslanici Skupštine Srbije ne ostavljaju kasu parlamenta na miru, pa tako za rad svojih poslaničkih klubova naplaćuju, bez ikakve potvrde, oko 860.000 evra godišnje!

Sudeći prema podacima koje je beogradski dnevnik „Blic“ dobio, parlamentarne stranke su neverovatno aktivne van zasedanja parlamenta, a poslanici su na sastancima poslaničkih klubova izuzetno redovni.

Troškovi se naplaćuju na poverenje, bez ikakve dokumentacije (putne karte, na primer), a to je prošle godine poreske obveznike koštalo oko 860.000 evra.

Sumnju da su troškovi realno prikazani, piše dalje „Blic“, izaziva prvo podatak da su stranke u proteklih 500 dana održale 354 sastanka poslaničkih klubova.

Na ime troškova isplaćeno im je oko 75 miliona dinara, odnosno oko 860.000 evra, ako se računaju i dnevnice od 1.300 dinara.

Odeljenje za finansijsko-materijalne poslove Skupštine Srbije dostavilo je „Blicu“ podatke iz kojih se vidi da je u 2005. godini održano 270, a u pet meseci ove godine 70 sastanaka poslaničkih klubova.

Troškovi sastanaka poslanika koji se održavaju u periodu zasedanja ne evidentiraju se jer se poklapaju sa troškovima dolaska na sednice parlamenta, tako da je ovde reč samo o sastancima kada parlament ne zaseda, piše „Blic“.

Poslanike nema ko da proverava

Parlamentarci su prošle godine imali pravo na godišnji odmor od mesec dana, a i parlament nije zasedao od 27. decembra do polovine marta ove godine. Kada se i ti podaci uzmu u obzir, tvrdnja da su se narodni predstavnici skoro svaki dan sastajali i raspravljali o zakonima postaje zaista sumnjiva.

Izvor „Blica“ iz skupštinske administracije navodi da je teško ući u trag podatku da li je neka poslanička grupa stvarno održala prikazane sastanke svog poslaničkog kluba i koliko je zaista poslanika bilo prisutno.

„Sekretarica poslaničkog kluba spusti do blagajne spisak poslanika koji su prisustvovali sastanku kluba. Na spisku su obično svi poslanici u klubu. Na blagajni obračunavaju troškove prevoza, kao i dnevnice. Niko ne ide po poslaničkim klubovima i ne proverava da li je stvarno neko držao sastanak.

Pare se isplaćuju na poverenje“, priča sagovornik „Blica“ koji insistira da ostane anoniman.

Najviše sastanaka poslaničkog kluba u 2005. i 2006. godini održali su radikali čiji klub broji 81 poslanika. Ukupno 96 sastanaka koje su održali koštalo je oko 46 miliona dinara. To znači da je samo jedan sastanak radikala gradjane Srbije u proseku koštao oko 5.500 evra.

Za njima sledi Demokratska stranka Srbije čija su se 53 poslanika sastala ukupno 29 puta. Oni su poreske obveznike koštali više od pet i po miliona dinara, ili oko 3.000 evra po sednici.

Socijalisti su samo od okupljanja poslanika inkasirali oko sedam miliona dinara, jer su se sastali 90 puta, a uz dnevnice, njima se, po sastanku, u proseku isplaćivalo po 104.211 dinar, ili 1.184 evra.

Interesantno je, navodi dalje "Blic", i da je poslanički klub „Nova Srbija i nezavisni poslanici“ održao 48 sastanaka na koje je potrošeno pet i po miliona dinara, što znači da je jedan sastanak koštao poreske obveznike 1.300 evra, a da je s njima rame uz rame i Srpski pokret obnove koji odavno nema poslanički klub.

Demokrate od 5. oktobra prošle godine nisu u parlamentu, pa su prošle godine podigle sa blagajne tek 128.837 dinara kada je reč o troškovima sastanaka poslaničkog kluba.

Radikali traže raspravu o troškovima

Zamenik šefa poslaničke grupe Srpske radikalne stranke Aleksandar Vučić optužio je u četvrtak medije da netačno pisu o troškovima poslaničkih grupa i zatražio da o tome raspravlja Administrativni odbor.

Vučić je na sednicu tog odbora doneo izveštaj o ukupnim troškovima svih poslaničkih grupa u prva tri meseca ove godine i naveo da je poslanička grupa Demokratske stranke, koja od 5. oktobra prošle godine ne učestvuje u radu parlamenta, ukupno sa skupštinske blagajne podigla 12,3 miliona dinara.

Optužujući DS da uzimaju pare za sve, osim za dnevnice tokom zasedanja, Vučić je rekao da su za troškove reprezentacije postošili 54.000 dinara, a da "uopste ne dolaze u parlament" i da "ne rade ništa".

On je rekao da su poslanici DS od 5. oktobra 2005. godine do 31. decembra 2005. godine podigli na blagajni 5,5 miliona dinara, a od napuštanja parlamenta do danas ukupno 18 miliona dinara.

"U tom periodu poslanici DS su podigli ukupno 18 miliona dinara, a radili su svega dva sata.

Administrativni odbor, ali i javnost treba da znaju da jedan sat zasedanja za nekoga košta devet miliona dinara", kazao je Vučić.

Zamenik predsednika Administrativnog odbora Petar Cvetković rekao je da će finansijski izveštaj biti na dnevnom redu prve naredne sednice tog radnog tela, a Vučihev zahtev i izglaganje podržali su i Zoran Andjelković (SPS) i Djordje Mamula (DSS).

Novinarima nije podeljen izveštaj o ukupnim troškovima parlamenta u prva tri meseca ove godine.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image