• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mladi lideri stranaka obećavaju bolja vremena

Predstavnici podmladaka političkih partija veruju da će se u Srbiji bolje živeti. Kako kažu u politiku su ušli, jer misle da "mogu da promene stvari", a u partijama kojima pripadaju njihov glas se i te kako čuje.

Mladi političari su se u izjavama Tanjugu složili i da mladi treba više da se uključe u politiku i da se njom bave, kako bi pokrenuli stvari nabolje.

Predsednik Demokratske omladine Balša Božović (28) u politiku je ušao 2003, a smatra da promene u društvu, kakvo je srpsko, nisu moguće ukoliko mladi nisu njihov aktivan činilac.

"Promene se dešavaju na ovaj ili onaj način, a prisustvo mladih determiniše njihovu brzinu i način i to je razlog zbog čega oni treba da se politički angažuju. Često nailaze na nerazumevanje i predrasude, ali uloga mladih u politici jeste da se društvo oslobodi predrasuda i da se prihvate neke nove vrednosti", objašnjava Božović.

Božović, kome je ostao još jedan ispit da diplomira na Pravnom fakultetu, smatra da je iskustvo najvrednija stvar koja se dobija kroz političko delovanje, ali i da je velika satisfakcija kada se započeti posao završi do kraja.

Politika mu je, s druge strane, odnela deo vremena koje je mogao da provodi s prijateljima, porodicom ili da se više bavi sobom, ali to je, kako kaže, cena toga da se uradi nešto pozitivno.

Za političko angažovanje je imao podršku porodice, ali, kako je istakao lider Demokratske omladine, bilo je i negativnih komentara i predrasuda.

"To je ono što danas možda najviše plaši mlade da se aktivnije uključe u politiku", naveo je Božović i dodao da omladina nije u dovoljnoj meri uključena i ne participira u odlučivanju i donošenju odluka.

Mladi se, prema njegovim rečima, uglavnom u maloj meri i stidljivo uključuju u politički život, a glavni problemi sa kojima se oni danas suočavaju su nezaposlenost i neizvesnost, koju se ova vlada trudila da ublaži.

Demokratska omladina, koja ima oko 50.000 članova do 30 godina i spada u najveće omladinske organizacije u ovom delu Evrope, pokrenula je, kako je naveo, bitne stvari za srpsko društvo i mlade i, što je najvažnije, uspela je da ih završi.

Glas Demokratske omladine se, istakao je Božović, izuzetno čuje u vrhu DS, u kome podmladak stranke ima predstavnike u Predsedništvu i Glavnom odboru.

Učešće mladih u odlučivanju je, prema njegovim rečima, nešto što se, kada su u pitanju Demokratska stranka i Demokratska omladina, podrzumeva.

Kako je dodao, Demokratska omladina je konstantno u kampanji, zbog godina i energije koju mladi imaju kada se uključe u političke organizacije, pa će tako biti i na predstojećim parlamentarnim izborima.

Predstavnik mladih Srpske napredne stranke Aleksandar Jovičić ušao je u politiku 2008, u 21. godini, politički angažman doneo mu je veliko iskustvo, a politiku doživljava kao instrument kojim treba da se napravi zdravija i bolja klima za život građana.

Završio je ekonomiju, živi sa roditeljima, jer, kako je rekao, nema mogućnost da se osamostali, a nada se da će se mladi kroz svoje političko delovanje izboriti za to da "biti ekonomista u Srbiji bude ponos".

Za politički angažman je, kako je naveo, imao podršku porodice i prijatelja, koji su to doživeli kao hrabar korak, a pošto voli svoj posao, za sada planira da ostane u politici i da pruži maksimalni doprinos dobrobiti Srbije.

Jovičić je mišljenja i da politika donosi negativne stvari, kao što su različite optužbe drugih političkih stranaka, a Omladina SNS, kako je naveo, smatra da mladi treba da se bave zdravom politikom, svakodnevno utiču na donošenje političkih odluka i sa svojim liderima razgovaraju o aktuelnim problemima.

"Mladi moraju da se uključe u politiku", smatra Jovičić i dodaje da omladina treba prvenstveno da bude aktivna na poljima koja se nje tiču, ali i da treba biti optimista u životu i verovati da će biti bolje.

A, za izbornu kampanju mladi naprednjaci, kako je naveo, imaju dosta ideja, koje će u narednom periodu realizovati.

U kampanji će nastupiti sa mnogo novih mladih lica, kroz različite performanse, tribine, obuke, edukacije i seminare.

Motiv za ulazak u političke vode predsednik Omladine Demokratske stranke Srbije (koja ima između 10.000 i 15.000 članova) Nemanja Petrović (28) dobio je sa 18 godina, kada je počeo da se bavi društveno korisnim radom u svojoj opštini.

Nakon toga se "pronašao" u DSS-u, završio Poljoprivredni fakultet u Beogradu, a sada se bavi pisanjem naučnih radova, volontira "u struci" i angažovan je u stranci.

Politika mu je donela veliki broj prijatelja u zemlji i inostranstvu, ali i nova iskustva i mogućnost da određene, teške situacije u životu drugačije rešava.

S druge strane, kako tvrdi Petrović, politika mu je oduzela deo slobodnog vremena, ali na to se ne žali, jer svojim političkim delovanjem doprinosi razvoju društva.

Mladi, prema njegovim rečima, treba što više da se uključe u politiku, ali i da konstantno rade na svom usavršavanju.

"Mlad čovek treba da se bavi politikom, jer će se politika u svakom slučaju baviti njim", ukazao je Petrović.

Najveći problemi koji muče mlade u Srbiji su, prema njegovim rečima, nezaposlenost, odliv mozgova, prekvalifikovanost za pozicije na kojima su zaposleni i migracije iz sela u gradove.

U izbornoj kampanji podmladak DSS će, kako ističe Petrović, svakako učestvovati, posebno kroz tim za Internet kampanju i ponuditi neka konkretna rešenja kao što je davanje "stand up" kredita sa periodom otplate od 18 meseci i kamatom od 0,9 odsto.

(Tanjug)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image