• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

General Diković tuži Natašu Kandić

Načelnik Generalštaba Ljubiša Diković podneće tužbu protiv direktora Fonda za humanitarno pravo (FHP) Nataše Kandić, zbog optužbi da je odgovoran za ratne zločine počinjene u zoni njegove odgovornosti na Kosovu, piše sutrašnji Danas.

Prema FHP, oficir poput Dikovića nije dostojan da bude načelnik Generalštaba, zbog zločina počinjenih na Kosovu u zoni njegove odgovornosti.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac je danas ocenio da je neprimereno, a u nekim segmentima i monstruozno, optužiti Dikovića za zločine.

Nataša Kandić je izjavila Danasu da je Šutanovac "prebrzo delovao" kada je rekao da je izveštaj o Dikoviću lažan.

Navodeći da bi Šutanovac trebalo da pogleda fusnote u dokumentu FHP, sa izvorima podataka, Nataša Kandić je izjavila da se ne radi o "zaključivanju ili pretpostavkama", već činjenicama utvrđenim pred Haškim sudom ili onim koje su potvrdili svedoci.

Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je danas da je saopštenje Fonda za humanitarno pravo, "potpuno lažno, a u nekim segmentima i monstruozno".

Ministar Šutanovac je u Nišu izjavio da očekuje adekvatnu reakciju državnih organa na to saopštenje nevladine organizacije Fond za humanitarno pravo.

"Ja očekujem da će državni organi adekvatno reagovati, a Diković zatražiti zaštitu na sudu, jer će to biti velika provera demokratije u Srbiji", rekao je Šutanovac.

"Potpuno smo spokojni zbog tog lažnog dosijea Fonda. Pre postavljenja Dikovića izvršene su sve provere o njegovom radu, a juče i jutros izvršili smo i provere u odnosu na dosije Fonda", rekao je Šutanovac.

"Ukoliko na ovaj način mogu da se oblate ljudi, onda je u Srbiji sve dozvoljeno", rekao je Ministar.

"Smatram da u Srbiji ne može da bude sve dozvoljeno i da svako mora da odgovara za ono što kaže, napiše ili učini", poručio je Šutranovac.

Resorni ministar je zapitao zbog čega se ovo pitanje pokreće u trenucima kada Vojska Srbije dobija najveću podršku građana i kada na međunarodnom planu osvaja simpatije koje "odavno nije imala".

"Nije li to nastavak onog dela priče u kojoj je samozvani ministar unutrašnjih poslova Kosova izrekao da je general Diković na poziciju načelnika Generalštba Vojske Srbije došao na oružju", naveo je resorni ministar.

Kako je dodao, svi načelnici na svetu "dolaze na oružju", pa je tako došao i Diković, jer se na ta mesta ne dolazi "na metli".

Šutanovac je naglasio da očekuje ozbiljnu debatu o ovom pitanju u državnim institucijama i naveo da se i laičkim uvidom u personalni dosije Dikovića može videti da on nije bio na pozicijama za koje se optužuje, pa čak da nije bio ni na lokacijama koje Fond pominje (reč je o 1994. i 1995. i području Zapadne Srbije, kao i 1998. godini i području Kosova i Metohije).

"Potpuno je bespredmetno i nepristojno optuživati načelnika Generalštaba da je konjokradica i da je prisvajao krupnu i sitnu stoku", poručio je ministar odbrane.



Fond za humanitarno pravo (FHP) je juče u dopisu medijima osporio podobnost novog načelnika generalštaba Vojske Srbije i dostavio im "dosije" o njegovim, kako tvrde, ratnim zločinima počinjenim nad albanskim civilima.

Šutanovac je u Nišu, zajedno sa šefom Delegacije Evropske unije u Srbiji Vensanom Dežerom posetio Vojnu bolnicu i Centar za sterilizaciju medicinskog otpada.

Evropska unija je donirala nabavku analognog mamografa i postrojenja za preradu medicinskog otpada u iznosu 150.000 evra.

Šutanovac je nakon posete rekao novinarima da će niška vojna bolnica ubuduće biti na usluzi ne samo vojnim osiguranicima, već i građanima Niša i tog dela Srbije.

On je naveo da je Vlada Srbije prošle sedmice donela odluku da ta vojna bolnica bude otvorena i za civilno stanovništvo, pa će i civilni osiguranici moći da koriste usluge svih njenih službi.

U Niškoj bolnici će na raspolaganju civilima biti 100 ležaja, a analogni mamograf će biti korišćen za skrining u akciji ranog otkrivanja i dijagnostikovanja raka dojke.

Ministar je najavio značajna ulaganja u vojno zdravstvo u ovoj godini i opremanje vojnih zdravstvenih centara u Nišu i Kragujevcu kako stanovnici tih delova Srbije ne bi morali zbog zdravstvenih intervencija da odlaze u Beograd.

Dežer je rekao da je Srbija u vrhu liste zemalja po kasnom otrivanja raka dojke i naveo da 1.300 žena godišnje umre od te bolesti.

On je podsetio da je EU do sada obezbedila sredstva za nabavku 21 mamografa u Srbiji.

Prema rečima upravnika vojne bolnice pukovnika Radiše Vitasa, u Centru za sterilizaciju medicinskog otpada taj otpad se pretvara u bezopasan otpad po životnu sredinu, a plan je da se u tom centru prerađuje ne samo medicinski otpad iz niške vojne bolnice već i iz okolnih vojnih zdravstvenih ustanova.

Govoreći o saradnji Ministarstva odbrane i grada Niša, Šutanovac je rekao da je Niš dobar primer saradnje u razmeni imovine između vojske i grada i da će u narednom periodu Dom vojske u tom gradu biti pretvoren u kongresni centar za potrebe i grada i vojske.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image