• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Đukić Dejanović: Šampioni u evointegracijama

Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da je Srbija "šampion evrointegracija" zahvaljujući velikom broju usvojenih zakona koji su prilagođeni evropskim standardima.

"Veliki broj akata koje smo doneli bio je sa takozvane evropske agende, a od avgusta 2010. godine svaki predlog zakona sadrži potvrdu usaglašenosti sa evropskim pravom", rekla je Slavica Đukić Dejanović u parlamentui na javnom slušanju o putu evrointegracija.

Predsednica parlamenta je, parafrazirajući bivšeg britanskog premijera Vinstona Čerčila, rekla da EU "nije otoman na kojem ćemo se odmoriti, nego radni sto za kojim ćemo vredno raditi" i tako se predstaviti kao ravnopravni partneri u zajednici evorpskih naroda.

"Neki, koji EU vide kao otoman, ne veruju u njegovu udobnost, dok drugi, koji prepoznaju rad koji sledi, ne veruju u njegovu smislenost.

Oba mišljenja imaju legitimitet, kao što je legitimno radovati se onome što nas očekuje, iako je zahtevno, jer će nas učiniti boljima. Sve to smo pokušali da objasnimo građanima, a želja da se sadržina članstva u EU približi čoveku i prevede na jezik svakodnevnog života, okupila nas je ovde", rekla je Slavica Đukić Dejanović.

Ona je najavila da će, kada Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) stupi na snagu, u skupštini biti formiran i zajednički parlamentarni odbor za stabilizaciju i pridruživanje koji će činiti poslanici skupštine i članovi Evropskog parlamenta.

Objasnila je da će taj odbor biti parlamentarni nadzor za sprovođenje SSP-a, što znači direktno uključivanje u primenu SSP.

Slavica Đukić Dejanović podsetila je da su usvojeni Zakon o Narodnoj skupštini, Poslovnik i da je izmenjen Zakon o izboru poslanika, kao i zakoni o restituciji, finansiranju političkih aktivnosti i rehabilitaciji.

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Milica Delević ocenila je danas da je Evropska unija najveći investitor, donator i partner Srbije.

Delević je istakla da su građani Srbije profitirali na putu evropskih integracija i da je u tom procesu stvoren institucionalni i pravni okvir za transparentnije i bolje funkcionisanje izvršne, zakonodavne i sudske vlasti, kao i veći prostor za rad nezavisnih regulatornih tela.

Kako je navela, EU je i dalje najveći trgovinski partner Srbije i učestvuje sa 56 odsto u trgovinskoj razmeni, a na drugom mestu se nalaze članice CEFTA sporazuma, dok su najveći trgovinski partneri Srbije - Italija, Nemačka, Rumunija i Slovenija.

Prema njenim rečima, od ugovora koje je Srbija potpisala sa EU i sami izvoznici iz Srbije imaju koristi, jer zbog neplaćanja carine ostaje im 562 miliona evra, dok evropskim ostaje 214 miliona evra.

Delević je istakla i da je Srbija od početka tranzicije od EU dobila 2,2 milijarde evra.

Opozicija: Ako je sve super, zašto nismo kandidati za EU?

Šefovi poslaničkih grupa vladajuće većine u skupštini složili su se danas da evropski put Srbije nema alternativu i da sve napore treba usmeriti ka dobijanju statusa kandidata, dok su predstavnici opozicije kritikovali vladu, ali i politiku EU, za koju tvrde da se prema Srbiji nepravedno odnosi.

Javno slušanje "Narodna skupština na putu evropskih integracija" organizovano na inicijativu Odbora za evropske integracije, završeno je posle dva i po sata rasprave u kojoj su sučeljeni stavovi za i protiv Evropske unije.

U raspravi tokom slušanja šef poslaničke grupe PUPS Momo Čolaković istakao je da je proces pridruživanja EU dugotrajan, da zahteva puno samopregora i odričanja, kako građana, tako i onih koji sprovode vlast.

Podsetivši da je u ovom sazivu parlamenta doneto više od 700 zakona, što je više nego u svim prethodnim sazivima, on je istakao da najveći i najvažniji deo posla tek dolazi.

"Nije moguće sve što je potrebno završiti u jedanom skupštinskom sazivu. Rad će morati da nastave dolazeći poslanici, a mi smo im ostavili dobre temelje", naveo je Čolaković.

Šef poslaničke grupe manjina Balint Pastor podsetio je da je vlada formirana na konsenzusu o ulasku Srbije u EU, zbog čega su je, kako je naveo, manjine podržala, ali da se Srbija danas nalazi tek na početku puta.

"Smeta mi što se na dobijanje stausa kandidata gleda kao na kraj procesa. To je tek početak i ako sve bude u redu za deset godina bismo mogli da postanemo punopravna članica", naveo je Pastor.

On je izrazio nadu da će Vlada Srbije imati hrabrosti da se ispune kriterijumi za dobijanje statusa kandidata, koji su, kako dodaje, odavno poznati.

"Nadamo se da će u Vladi biti hrabrosti da ispunimo uslove kako bismo mogli da napredujemo, jer to je ono što očekuje većina građana Srbije", rekao je Pastor.

Lider Nove Srbije Velilim Ilić kritikovao je izlaganje direktorke vladine Kancelarije za evropske integracije Milice Delević u kome je ona javela da je EU najveći investitor, donator i trgovinski partner Srbije u proteklih nekoliko godina.

Kako je naveo, iz izlaganja Delevićeve "vidimo da nema nikakvih problema, i onda se nameće pitanje zašto Srbija danas nema staus kandidata za članstvo".

"Korupcja je porasla za 40 odsto za vreme ove vlade. Otkud tolika korupcija koja ometa proces integracija, zašto je poljoprivredna aktivnost opala za 30 odsto, a industrijska za 70 odsto? Zašto je skoro 300.000 ljudi ostalo bez posla, a 34.000 firmi ostišlo u stečaj? Ova vlada je za to odgovorna, vi niste ispunili obećanje", naveo je Ilić.

Predstavnik poslaničke grupe radikala Dejan Mirović rekao je da se EU posebno nepravedno odnosi prema Srbiji, uslovljavajući je da se zarad kandidature odrekne dela svoje teritorije.

Član predsedništva Liberalno demokratske partije Ivan Andrić kritikovao je vladu Srbije što se, kako je naveo, posle ostavke potpredsednika Vlade za evropske integracije Božidara Đelića, niko u Vladi ne bavi integracijama.

On je ocenio da je Srbija odavno trebalo da postane kandidat za članstvo u EU i da bi, budući da je u pitanju za državu tako važna tema, javnom slušanju u parlamentu trebalo da prisustvuje premijer Mirko Cvetković.

Prema njegovim rečima, članovi LDP nisu nikakvi evrofanatici, oni uviđaju slabosti Unije, ali smatraju da je to najbolji put kojim Srbija može da ide.

Potpredsednik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić rekao je da Srbija treba da okrene "strateški list" u procesu evropskih integracija, kako smatra, zbog uslova da se odrekne Kosova i velike štete koju trpi primenom Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

On tvrdi da se Evropa nalazi "na ledu" i da nije spremna za nova proširenja, te da to još dugo vremena neće biti njen prioritet.

Potpredsednica Srbije Gordana Čomić istakla je da Srbija treba da pokaže da je spremna i sposobna da sve pregovore uspešno završi i dobije status kandidata.

Poslanik SRS Zoran Krasić smatra da Srbija nikada neće postati član evropske porodice, jer se, kako je istakao, u porodicama ništa ne otima, aludirajući na Kosovo i Metohiju.

"Vi trazite da proglasimo samouništenje, to ne može", rekao je Krasić i dodao da SRS sakuplja potpise onih koji se protive EU.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image