• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Dežer: Uslovi za kandidaturu su jasni

Šef Delegacije EU u Srbiji Vensan Dežer izjavio je danas da su uslovi koje bi Srbija trebalo da ispuni kako bi 27. februara dobila status kandidata za EU jasni i ostvarljivi.

"Želimo da se primenuju sporzumi koji su skolopljeni, da se postigne dalji napredak u regionalnoj saradnji, i da Euleks i Kfor mogu da vrše svoje mandate adekvatno na čitavoj teritoriji", rekao je Dežer, ističući da očekuje da će u 2012. Srbija te uslove ispuniti.

Dežer je, u obraćanju poslanicima srpskog parlamenta na javnom slušanju na temu "Narodna skupština na putu evropskih integracija", istakao da su uslovi za dalji nastavak evropskih integracija, koji podrazumeva i datum za početak pregovora, borba protiv korupcije, medijska reforma, reforma pravosuđa i povećanje konkurentnosti privrede.

Dežer je demantovao navode poslanika Demokratske stranke Srbije Slobodana Samardžića da je EU proces proširenja stavila na led.

"Ne postoji led u procesu evropskih integracija, mi se razvijamo i širimo, i Hrvatska će se pridružiti EU i želimo sve zemlje regiona na putu ka punom članstvu u EU", rekao je Dežer.

On je naveo da je Srbija u proteklih nekoliko godina u procesu evrointegracija učinila važne korake, i podsetio da je potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

"Sve države EU žele da vide Srbiju u uniji", rekao je Dežer i podsetio da su Srbiji na raspolaganju evropski fondovi u procesu pridruživanja.

Dežer je rekao i da očekuje da će Srbija u 2012. godini ispuniti uslove neophodne za dobijanje statusa kandidata i da je siguran da će, po uzoru na velike uspehe srpskih sportista, videti i jaku Srbiji u EU.

"Videli smo uspeh Srbije u Melburnu (Novak Đoković), Holandiji (vaterpolisiti) i Beogradu (rukometaši). Siguran sa da ćemo videti i jaku Srbiju u EU", rekao je Dežer

Direktorka Kancelarije za evropske integracije Vlade Srbije Milica Delević takođe je rekla novinarima da su uslovi jasni i da su oni definisani decembarskim sastankom Evropskog saveta i odnose se na pomak u dijalogu, primenu postojećeg i slobodu kretanja međunarodnih misija na celoj teritoriji Kosova.

"Imamo još mesec dana da te sporazume postignemo. Važno je neke od njih ne gledati samo u kontekstu sticanja statusa kandidata", istakla je Delević.

Ona je ukazala da je uslov o regioanlnom predstavljanju važan, jer "omogućava potpuno učešće na svim skupovima, onim koji su za nas važni, kao i mogućnost koncentracije najviše na one teme koje se dotiču na sastancima".

Ona je rekla da "veruje da je od decembra pomak napravljen i u primeni i u stvaranju uslova za uspešnu sledeću rundu dijaloga".

Delević je na sednici Odbora rekla da je EU najveći trgovinski partner Srbije sa 56 odsto i da je u ovom trenutku pokrivenost uvoza izvozom 61,4 odsto.

Ona je izjavila i da su naši najveći trgovinski partneri u EU Italija, Nemačka, Rumunija i Slovenija, kao i da je izvoz za 2010. godinu pojedinačno u Italiju ili Nemačku veći od izvoza u Kinu, Rusiju, Tursku i SAD zajedno.

Kroz direktna ulaganja najviše su investirali u Srbiju Austrija, Norveška, Grčka, Nemačka i Italija.

Onio što naši izvoznici dobijaju time što ne plaćaju carine na evropskom tržištu 562 miliona evra, a ono što evropski izvnoznici dobijaju time što im mi ne naplaćujemo carine je 214 miliona evra, objasnila je Delević.

Prema njenim rečima, najznačajniji razvojni partner, što se tiče međunarodne finansijske pomoći, je EU sa 2,2 milijarde evra koje je Srbija dobila od početka tranzicije, skoro 80 odsto razvojne pomoći u Srbiju je ušlo iz Unije.

Delević je rekla i da bi Srbija, da je danas članica EU, dobijala 1,4 milijarde evra godišnje, a sada dobija 200 miliona evra.

Prema njenim rečima, prošle godine milion građana Srbije više je prešlo granicu nego 2009.godine.

Šef Poslaničke grupe Nova Srbija Velimir Ilić ukazao je na to da je Delević na Odboru iznela da je EU sve učinila da budemo u Uniji, srpski parlament je učinio izuzetan napor da Srbiju približi EU, i pitao šta je onda problem i zašto nismo kandidati za članstvo u EU.

On je pitao i ko je kriv za to što nismo došli tamo gde je trebalo da dođemo, šta je problem u vezi Kosova i šta je do sada sve potpisano i prihvaćeno.

Ilić je rekao da je za vreme aktuelne Vlade korupcija povećana, poljoprivredna i industrijska proizvodnja su pale, a mnogo ljudi je ostalo bez posla.

"To su parametri da smo sve dalji od EU, svaki dan kad svane mi smo dalje od EU", rekao je Ilić i dodao da je Vlada odgovorna što je to tako.

Poslanik Liberalno demokratske partije Ivan Andrić smatra da se proces evropskih integracija, u delu koji je kvalitetan, odvija bez Vlade Srbije, kao i da Vlada u tom procesu učestvuje prilično nezainteresovano.

Prema njegovim rečima, takvo ponašanje vodi do toga da su i strane u parlamentu i naše društvo polarizovani kada su u pitanju evropske integracije.

On je rekao da je skandalozno što na sednici Odbora nema ni jednog predstavnika Vlade da objasni šta se desilo u odnosu između Srbije i EU.

Andrić je naveo i da je tema broj jedan u odnosima između Srbije i EU Kosovo i da je zato trebalo da dođe predstavnik Vlade na Odbor, ako nije mogao da dođe premijer.

On je rekao i da Skupština nikada nije bila problem u evropskim integracijama, već je problem primena postojećih zakona, a najeteže je primeniti zakone koji su protiv nečijih ličnih i političkih interesa.

"Liberalno demokratska partija misli da je put ka EU najbolji za Srbiju, najbolji put kojim Srbija može da ide", istakao je Andrić i dodao da bi u Skupštini hitno trebalo da se održi sednica o pitanjima vezanim za procers evropskih integracija.

Poslanik Socijalističke partije Srbije Đorđe Milićević rekao je Srbija opredeljena da nastavi sa evorpskim integracijama, ali uz poštovanje i uvažavanje njenih nacionalnih interesa.

On je rekao da socijalisti žele da Srbija nastavi procers evrointegracija, ali je dodao da u ovom trenutku ne sme sve da stane u Srbiji i da moramo da se okrenemo sebi i rešavamo sva otvorena pitanja koja postoje danas u našoj zemlji.

Prema njegovim rečima, Evropa treba da uvažava i legitimne interese Srbije, a to su teritorijalni inetegirtet i suverenitet.

Socijalistička partija Srbije je, prema njegovim rečima, za nastavak evropskih integracija, ali pre svega za jaku i dostojanstvenu Srbiju, čiji će glas da se uvažava.

Poslanik Poslaničke grupe Za evropsku Srbiju Gordana Čomić rekla je da su se sve vlade od 2001. godine do danas, a to će raditi i buduće, bavile evropskim integracijam.

Ona je rekla da je sigurno da niko nikad neće predložiti građanima Srbije da odustanu od reformi koje su nam neophodne, a koje su direktno vezane za buduće članstvo u EU.

Poslanik Ujedinjenih regiona Srbije (URS) Suzana Grubješić rekla je da su za URS evropske integracije nesavršena, ali najbolja moguća altertnativa.

Ona je rekla da je jedina druga mogućnost da sami upregnemo svoje snage i od Srbije napravimo uređenu zemlju, ali za to nismo sposobni i zato treba da težimo najboljoj mogućoj alternativi.

Prema njenim rečima, sve što radimo i sve što smo radili ne moramo da radimo zbog Brisela, već zbog nas samih.

Poslanik Demokratske stranke Srbije Slobodan Samardžić ocenio je da je EU svoju politiku proširenja stavila na led poslednjih godina i da se već dugo ne bavi istinskim proširenjem, već da je u dubokoj krizi.

On je rekao i da srpska ekonomija srlja u propast zbog primene Prelaznog trgovinskog sporazuma.

Prema rečima Samardžića, Srbija je zbog EU u situaciji da žrtvuje i deo teritorije i jedina je zemlja kojoj se postavlja takav uslov.

Poslanik Srpske radikalne stranke Dejan Mirović rekao je da je Delević izložila delimične podatke koji ne pokazuju realnost i ne dovode nas do istine.

"Srbiji EU nije dobar izbor. Mi smo jedina partije u srpskom parlamentu koja je protiv EU", rekao je Mirović.

On je rekao da je Srbija zemlja prema kojoj se EU najgore odnosi i istakao da će naše izvozne šanse i zaposlenost padati ulaskom u EU.

Mirović je rekao i da su Prelaznim trgovinskim sporazum carinski prihodo od 2008. godine "doživeli drastičan pad", navodeći da je gubitak iznosio oko 130 miliona evra.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image