• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

U slučaju razdvajanja,Tadić komanduje vojskom

U slučaju razdvajanja Srbije i Crne Gore neće doći do vakuuma u komandovanju oružanim snagama, a ulogu vrhovnog komandanta vojske na teritoriji Srbije trebalo bi da preuzme republički predsednik, slažu se u oceni vojni analitičari.

U slučaju razdvajanja Srbije i Crne Gore neće doći do vakuuma u komandovanju oružanim snagama, a ulogu vrhovnog komandanta vojske na teritoriji Srbije trebalo bi da preuzme republički predsednik, slažu se u oceni vojni analitičari.

Vojni analitičar Aleksandar Radić rekao je agenciji Beta da eventualno razdvajanje vojske ne bi trebalo da bude veći tehnički problem, jer su, naročito na nižim delovima vojne hijerarhije, oružane snage i do sada funkcionisale po republičkom principu. "Zona odgovornosti Podgoričkog korpusa i do sada se poklapala sa teritorijom Republike Crne Gore, a operativna komanda Mornarice je u toj republici. Vojnim efektivima u Crnoj Gori već komanduju ljudi koji su postavljeni uz saglasnost vladajućih struktura te republike", rekao je Radić.

On je dodao da je jedino ostalo rešiti pitanje rada Vrhovnog saveta odbrane (VSO), jer bi od tri člana VSO u slučaju razdvajanja, predsednik SCG i Crne Gore, napustili rad tog organa. "Ali to je stvar dnevne politike i eventualnog sukoba predsednika i premijera Srbije oko toga ko bi trebalo da preuzme komandovanje, i nije nešto što bi se odrazilo na funkcionisanje oružanih snaga", kazao je Radić.

On je dodao da bi, prema dosadašnjoj praksi, dužnost vrhovnog komandanta trebalo da preuzme predsednik Srbije.

Sa tim stavom složio se i profesor Fakulteta civilne odbrane Zoran Dragišić, koji smatra da bi funkcionisanje vojske u tom slučaju bilo znatno efikasnije i primerenije načinu na koji to pitanje regulišu druge države.

"U tom pogledu ni Srbija ne bi trebala da bude izuzetak. Prema Ustavi i prema logici stvari komandovanje vojskom trebalo bi da preuzme predsednik države, dok će se Vrhovnim savetom odbrane pozabaviti oni koji budu donosili novi Ustav Srbije", kazao je Dragišić i ocenio da tako ne bi došlo do vakuuma u upravljanju oružanim snagama.

Dragišić i Radić složili su se u oceni da bi poslove budućeg Ministrstva odbrane Srbije moglo da preuzme sadašnje Ministarstvo odbrane SCG, a da bi na čelu ministarstva trebalo da ostane Zoran Stanković.

"Sasvim je razumljivo da to bude sadašnje ministarstvo jer se nalazi u Beogradu i kadrovi su, uglavnom, iz Srbije. Razumljivo je i da Stanković nastavi da obavlja svoju dužnost, bar dok se vladajuće strukture ne odluče šta će i kako dalje sa vojskom", kazao je Radić.

Dragišić je ocenio da bi ostanak Stankovića na funkciji ministra odbrane bio veoma dobar potez, a da bi njegovo smenjivanje moglo da izazove problem u funkcionisanju vojske i reformskim procesima koji su započeti.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image