Predstavnici vodećih bošnjačkih partija u Sandžaku ocenili su danas da odluka Skupštine opštine Nova Varoš o obaveznoj upotrebi ćiriličnog pisma ne doprinosi poboljšanju međunacionalnih odnosa na tom području.

Na adrese javnih preduzeća, ustanova i opštinskih službi u Novoj Varoši danas je stiglo pismo sa zaključkom Skupštine opštine kojim ih ona obavezuje da koriste ćirilično pismo.

"Obavezuju se sva javna preduzeća, ustanove, službe i druge institucije čiji je osnivač opština Nova Varoš da ubuduće prilikom pisanja svojih akata i obraćanja građanima poštuju Ustav Republike Srbije i koriste ćirilično pismo, uvek gde je to izvodljivo", piše u zaključku Skupštine opštine Nova Varoš, jednoglasno usvojenom na poslednjem zasedanju.

Funkcioner Sandžačke demokratske partije (SDP) i poslanik u Skupštini Srbije Munir Poturak rekao je agenciji Beta da ta odluka "nije u redu, pre svega, prema svim komšijama" koje pripadaju manjinskim zajednicama.

"Mislim, i za to se zalažem, da je pri donošenju svih odluka bitno podsticati potencijale svake zajednice. Mislim da takva odluka odbornika skupštine nije dobra za sve građane Nove Varoši. Ukoliko je to učinjeno zbog predstojećih izbora, mislim da će se veoma brzo uvideti da to baš i nije bilo u redu", rekao je Poturak.

Predsednik Bošnjačkog nacionalnog veća (BNV) u tehničkom mandatu i poslanik Bošnjačke liste u Skupštini Srbije Esad Džudžević ukazao je da, formalno gledano, Nova Varoš nema obavezu da uvodi latincu, ali da bi dvojezičnost "bila dobra" za sve njene građane.

"To je, ipak, multietnička sredina i pokušaćemo u neformalnim kontaktima i u dobroj veri da napravimo dogovor da se i tamo istaknu dvojezični nazivi", rekao je Džudžević agenciji Beta.

(Beta)