• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istraživanje:Većina mladih će izaći na izbore

Oko 60 odsto mladih u Srbiji planira da učestvuje na izborima ili je već na njima učestvovalo, pokazalo je danas objavljeno istraživanje.

Mladi u Srbiji nisu u dovoljnoj meri obavešteni o dešavanjima na domaćoj političkoj sceni i smatraju da ne mogu da utiču na zbivanja u državi, ali oko 60 odsto njih planira da učestvuje na izborima ili je već na njima učestvovalo, pokazalo je danas objavljeno istraživanje.

Istraživanje koje su sproveli Centar za novu politiku, CeSID i Fondacija "Fridrih Ebert", pokazalo je da pripadnici mlađe populacije u Srbiji, između 18 i 35 godina, nisu informisani o politici, žele da se presele u Beograd i veće gradove ili u inostranstvo, podržavaju ulazak Srbije u EU ali se odlučno protive ulasku u NATO.

Prema tom istraživanju, čak 58 odsto ispitanih veruje da nema nikakav uticaj na politička zbivanja, uglavnom se o tim dešavanjima informiše preko televizije, a u političare ima veoma malo ili nimalo poverenja.

Izvršni direktor Centra za modernu politiku Vladimir Todorić rekao je da mladi smatraju da su svi političari isti i da veruju da je politika prljava, ali da je netačna tvrdnja da mladi ne učestvuju u izborima i da su najčešći apstinenti.

Istraživanje je pokazalo da 44 odsto mladih misli da je sve ostalo isto nakon 5. oktobra 2000. godine, najveće poverenje imaju u crkvu i vojsku, a najmanje u političke stranke i republički parlament.

U odnosu prema integracionim procesima postoji razlika u mišljenju jer 53 odsto mladih smatra da bi za Srbiju bilo dobro da uđe u Evropsku uniju dok se 62 odsto odlučno protivi mogućnosti ulaska u NATO.

Predstavnik CeSID-a Đorđe Vuković ocenio je da se odnos mladih prema NATO uklapa u opšte viđenje većine populacije tog vojnog saveza, koje je generalno jako loše.

Vuković je ocenio da je primetno da postoji dosta jaka konzervativna tendencija u političkom razvoju mladih i dodao da je to sada fenomen koji ima ozbiljno društveno utemeljenje.

On je procenio da sa sadašnjom generacijom to teško može da se promeni jer "nema veće inercije od društvene inercije", i dodao da to može da se promeni isključivo kod sadašnje dece, kroz obrazovni proces.

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković rekao je da su rezultati istraživanja pokazali da postoji ozbiljna razlika u stavu mladih prema politici u odnosu na događanja 1968. godine i devedesete godine prošlog veka, kada je taj deo populacije bio u središtu pažnje a sada kao politički subjekat praktično iščezava.

Stanković je ocenio da je deo problema u tome što se ceo svet nalazi u postideološkom periodu u kojem nema jasnih podela, ideoloških i vrednosnih orjentacija i ideoloških borbi.

Istraživanje su obavili Centar za novu politiku, CeSID i Fondacija "Fridrih Ebert" od 8. do 15. marta, na slučajnom reprezentativnom uzorku od 974 građana, starosti između 18 i 35 godina. Kao istraživački instrument je korišćen uputnik od 102 pitanja.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image