• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zašto NATO pojačava Kfor?

Uoči izbora u Srbiji, komanda NATO-a odlučila je da na Kosovo i Metohiju pošalje 550 nemačkih vojnika i 150 pripadnika austrijske vojske, a među Srbima postoji bojazan da ti vojnici dolaze da bi onemogućili Srbe da provedu lokalne izbore na severu Kosometa.

Posle serije incidenata i pretnji Prištine da će silom sprečiti, kako je rečeno, "agresiju na Kosovu od strane Srbije", pri čemu se misli na srpske izbore u južnoj pokrajini, lideri Srba i srpskih institucija sa severa Kosova zatražili su da Kfor ispuni mandat i osigura bezbednost građana.

Nemački vojnici povučeni su sa Kosmeta početkom ove godine u skladu sa procenom Erharda Drevsa, nemačkog generala i komandanta Kfora da je situacija stabilna i da su prekombinovane jedinice Kfora dovoljne da ispune mandat očuvanja sigurnog i bezbednog okruženja za sve građane na Kosovu i Metohiji.

Pribojavajući se nove eskalacije na severu Kosova, Komanda NATO-a iz Napulja zatražila je i dobila od Bundesvera pozitivan odgovor da pošalje specijalizovane jedinice iz rezervnog sastava.

Njihovo raspoređivanje na liniji razdvajanja između Srba i Albanaca očekuje se u narednih nekoliko dana, javlja Srnin izveštač.

Uprkos tvrdnjama da nemački i austrijski vojnici na Kosmet stižu da garantuju bezbednost, Marko Jakšić, potpredsednik Zajednice srpskih opština i naselja na Kosovu i Metohiji, plaši se da KFOR gomila trupe s ciljem da zaokruži kosovsku nezavisnost.

On upozorava da se nastavlja sa kršenjem Rezolucije 1244 Saveta bezbjednosti i Kumanovskog sporazuma.

"Očigledno je da je Kosovo postalo polje na kome se provode eksperimenti NATO-a i Nemačke.Oni mogu da povlače i dovlače vojsku dok se uporno ruši odredba po kojoj je predviđeno da se na Kosovo i Metohiju vrati 1.000 srpskih pripadnika policije i vojske" - kaže Jakšić za Srnu.

On je uveren da povećanje broja vojnika u sastavu Kfora nema bilo kakvog drugog značaja izuzev psihološkog, jer su se zločini, progon Srba i rušenje srpskih svetinja događali i kad je Kfor brojao 40.000 vojnika.

"Verujem da oni dolaze na Kosovo kako bi pomogli u realizaciji završnog čina primene Ahtisarijevog paketa kojim je osmišljena kosovska nezavisnost", smatra Jakšić, koji ocenjuje da se Srbi ne smeju osloniti na one u čijem se prisustvu dogodilo etničko čišćenje Kosmeta od Srba i pod čijim se nadzorom stvara tzv. kosovska vojska - kosovske bezbednosne snage.

Na Kosovu se trenutno nalazi 5.800 vojnika, od čega su najbrojniji američki marinci njih oko 3.000. Nemci broje oko 1.300 vojnika, uz manji broj Francuza, Italijana, Portugalaca, Poljaka, Turaka i Ukrajinaca.

Dan pre Odluke o slanju dodatnih jedinica na Kosovo, zvaničnici Kfora, odnosno njihov portparol Uve Novicki izjavio je, a to je potvrdio i sam komandant Drevs, da nisu tačne tvrdnje Srba da su na terenu primećene naoružane i uniformisane grupe.

Istovremeno, portparol Euleksa Irina Gudeljević rekla je Srni da Euleks nadgleda, savetuje i pomaže Kosovskoj policiji u smirivanju situacije na severu Kosova.

"Euleks je spreman da aktivno deluje. Očekujemo da Kfor takođe reaguje u slučaju potrebe" - navela je ona, čime su potvrđene sumnje, kako tumači Jakšić, da Kfor i Euleks odluke donose u zavisnosti od naloga iz Prištine.

"Ubeđen sam da nemački i austrijski vojnici ne dolaze na Kosovo zbog stvaranja bezbednog okruženja za nesmetano organizovanje srpskih izbora, već dolaze kako bi sprečili da Srbi izađu na izbore", zaključuje Jakšić.

(Srna)

Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image