• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EU ima perspektivu, nastaviti pridruživanje

EU ima perspektivu, bez obzira na trenutnu krizu i Srbija treba da nastavi proces pridruživanja, kroz jačanje privrede i nastavak reformi, ocenili su učesnici konferencije "Evropska unija i Srbija: od tranzicije do pridruživanja".

Evropska unija (EU) ima perspektivu, bez obzira na trenutnu krizu i Srbija treba da nastavi proces pridruživanja, kroz jačanje privrede i nastavak reformi, ocenili su danas u Beogradu učesnici konferencije "Evropska unija i Srbija: od tranzicije do pridruživanja".

Profesorka ekonomije sa Univerzita iz Peruđe (Italija) Milica Uvalić kazala je da je zbog ekonomske krize u EU pitanje pristupanja Srbije Uniji neizvesnije nego ikada, i prenela procene iz Brisela da će posle ulaska Hrvatske sledeće proširenje najveće regionalne integracije u svetu biti najranije u 2020.

Što se tiče raspodele sredstava iz budžeta EU, profesorka Uvalić je rekla da će nivo ekonomske razvijenosti neke zemlje, a posebno oblast poljoprivrede, biti ključne oblasti na osnovu kojih će se u narednom periodu vršiti preraspodela budžeta Unije.

Zbog toga bi i budućem periodu, ulaganja u poljoprivredu trebalo da je dan od prioriteta za Srbiju, naglasila je Uvalić.

Prema Uvalićevoj, Srbija trenutno ima funkcionalniju privredu od nekih zemalja-članica EU, kao što su Rumunija i Bugarska, a u nekim oblastima i od Češke, kao što su otvaranje firmi, pristup kreditima i zaštita investitora.

Uvalićeva je dodala da će pristup Srbije EU biti usporen najviše zbog krize u evrozoni i da na to ne može da utiče, ali da u zemlji treba da budu nastavljene reforme.

Profesor Ilija Vujačić je kazao da Srbija može da očekuje koristi od evropskih fondova za stabilizaciju ekonomije u evrozoni u narednom periodu.

Ipak, kako je rekao, problematičniji scenario koji podrazumeva teškoće u evrozoni i čak ukidanje evra nije nemoguć.

Miroslav Prokopijević skrenuo je pažnju da EU svojim ponašanjem u nekim aspektima podseća na nekadašnje evropske socijalističke države, jer počinje da spašava svoje članice od krize javnih dugova, finansirajući ne samo državne dugove, već i gubitke privatnih kompanija.

Prokopijević je ocenio da taj model nije održiv, jer države treba pomagati tek kad bankrotiraju, a ne pre toga zato što se to zloupotrebljava i slabi konkurentnost privrede.

(Tanjug)


Tagovi

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image