• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šešelj šokiran zbog propasti radikala

Posle dve decenije u vrhu politike, u skupštinski saziv neće ući Srpska radikalna stranka. Od nekadašnjih 82 mandata, spali na 4,6 procenata.

Prvi put, u poslednje dve decenije, Srpska radikalna stranka ostala je van Skupštine Srbije, pišu "Novosti". Od partije koja je godinama pojedinačno bila najbrojnija i dostizala čak 82 mesta u parlamentu, doživela je sunovrat na izborima i sa osvojenih 4,6 procenata nije uspela da preskoči prag zakonodavnog doma.

O neuspehu je obavešten i lider SRS Vojislav Šešelj koji je, kako saznaju "Novosti", šokiran debaklom svojih pulena. Ostanak ispod crte znači i da će SRS ostati bez više od 10 miliona dinara mesečno koliko su dobijali na ime 78 mandata osvojenih na prethodnim izborima. Od ovog novca pomagana je i odbrana Šešelja u Hagu. Partija se i zadužila za kampanju, a sada neće biti priliva za vraćanje pozajmice banke.

Za izborni neuspeh SRS krivo je najuže rukovodstvo stranke u zemlji koje "nije znalo da u dovoljnoj meri iskoristi ogromnu popularnost koju u Srbiji ima Vojislav Šešelj", izjavio je danas potpredsednik SRS Milorad Mirčić na konferenciji za novinare u Novom Sadu.

"Najuže rukovodstvo stranke nije znalo da u dovoljnoj meri iskoristi ogromnu popularnost Vojislava Šešelja, zbog čega smo žestoko kažnjeni na izborima. Najuže rukovodstvo stranke razmotriće odgovornost svakog od nas i povući će određene poteze", kaže Mirčić.

On je dodao da je i sam Šešelj svestan da je stranka zbog lošeg rezultata došla u "nezavidnu situaciju".

Po Mirčićevim rečima, Šešelj je uoči izbora upozoravao rukovodstvo stranke da bi moglo doći do velikih oscilacija kod dobijanja glasova.

"Nažalost, nismo bili dosledni ni ubedljivi u prezentovanju našeg stranačkog programa", kazao je Mirčić, ocenjujući da upravo zbog toga birači nisu prepoznali SRS i njene namere.

Potpredsednik SRS je rekao da će zakon po kom mandatima raspolažu pojedinci, a ne stranke "republičku, pokrajinsku i lokalne skupštine pretvoriti u svojevrsne pijace".

On tvrdi da je taj zakon omogućio da, kako je kazao, već na ovim izborima u prvi plan izlete razne grupe građana koje su na izborima kupovale glasove po ceni od 1.000 do 5.000 dinara.

"Može se pretpostaviti šta će se desiti kad takvi nazovi poslanici ili odbornici dođu u skupštinske klupe", rekao je Mirčić.

Za poslednje četiri godine, partija se pocepala. Tomislav Nikolić osnovao je SNS i preuzeo veliki deo članstva. A, onih koji su ostali stranka se odricala, poput prepoznatljivih lica - Dragana Todorovića, Gordane Pop Lazić, Marine Raguš...

Potpuni obrt u kampanji i kandidovanje Šešeljeve supruge Jadranke, umesto Aleksandra Martinovića za predsednika Srbije uzeo je danak. Glasove su im "otkinuli" i "Dveri" i DSS.

Podrška manje od pet odsto birača bacila je senku na odlične rezultate koje su radikali postizali godinama. Na primer, u bici za predsednika, Šešelj je u septembru 2002. imao 843.308 glasova i bio je treći, da bi na ponovljenim u decembru bio drugi sa 1.063.296. Naredne godine Tomislav Nikolić, tada radikal, osvojio je 1.166.896 glasova i pobedio u prvom krugu.

U nekoliko pokušaja nije padao ispod 954.000 glasova, da bi poslednju bitku, kao član SRS, sa Borisom Tadićem, izgubio 2008. skupivši čak 1.434.068 miliona glasova.

Analitičar Dejan Vuk Stanković kaže za "Novosti" da je očigledno da radikali nisu uspeli da se prilagode novim trendovima:

"Ostali su potpuno isti godinama, kampanja Jadranke Šešelj i stranke je bila bleda. Ne znam da li bi bilo bolje da je kandidat bio Martinović, ali on je pokazao određeni politički talenat.

U partiji nema ljudi koji bi mogli da zamene Vojislava Šešelja, a stvaranje atmosfere da je on realna figura na političkoj sceni, iako je u Hagu, nije bila dobra za njih."

Veliko je pitanje hoće li SRS moći da se vrati. Selidba iz parlamenta ostaviće ih bez novca, partija neće biti interesantna za nove članove, a loš rezultat može da uzrokuje i svađe u članstvu, procenjuju "Novosti".

Na parlamentarnim izborima 2003. godine radikali su osvojili 82 mandata, a 2007. godine 81. Tradicionalno se znalo koja mesta su njima namenjena - pozicije desno od govornice. U ovom sazivu ovde će sedeti neko drugi.

(MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image