• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Bramerc:Izveštaj UN pozitivan,osim o jatacima

Veoma je važno da se otkrije ko je skrivao haške optuženikem, upozorio u Beogradu glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc nakon sastanka u Beogradu sa tužiocem za ratne zločine.

Tužilac Bramec je, posle današnjih razgovora sa srpskim zvaničnicima u Beogradu, rekao da će samo u tom segmentu njegov redovni godišnji izveštaj Savetu bezbednosti UN o saradnji Srbije sa Haškim tribunalom biti negativan.

"Veoma je važno da saznamo da li su ljudi koji su pomagali beguncima dolazili iz javnih službi ili su to bili članovi njihovih porodica", rekao je Bramerc na konferenciji za novinare.

Bramerc je rekao da je to veoma važno i zbog toga da bi se proverilo da li su njegovi sagovornici iz Srbije u prethodnom periodu bili iskreni kada su govorili o potrazi za haškim beguncima.

Haški tužilac je rekao i da je utvrđivanje činjenica o jatacima haških optuženika nešto preko čega se neće preći tek tako.

Bramerc je rekao da ne želi da stvori utisak da je saradnja Srbije sa Haškim tribunalom loša istakavši da je tužilaštvo veoma zadovoljno time što su svi optuženici uhapšeni, kao i konkretnom saradnjom sa institucijama na čijem su čelu Vladimir Vukčević i Rasim Ljajić.

"Pozitivni aspekti te saradnja, međutim, neće me sprečiti da insistiram na tome da se istraži mreža jataka", rekao je Bramerc koji je danas došao u dvodnevnu posetu Beogradu.

Bramerc je rekao da je priča o jatacima jedan od glavnih razloga njegove današnje posete Beogradu, kao i da je danas dobio neke nove informacije o tome, ali da se nada većem napretku u rasvetljavanju tog pitanja.

Govoreći o suđenju haškom optuženiku Ratku Mladiću, Bramerc je izrazio nadu da će pauza nakon uvodnih reči u narednih nekoliko nedelja biti okončana i da će početi iznošenje dokaza tužilaštva.



Bramerc je rekao da veruje da će pauza na suđenju Mladiću trajati između šest i osam nedelja, a ne šest meseci koliko je tražila odbrana.

Prema rečima tužioca, jedan broj dokumenata bitnih za suđenje Mladiću zaista nije obelodanjen zbog, kako je naveo, tehničke greške, ali je dodao da se radi o otprilike tri odsto od oko 150.000 dokumenata.

Bramerc je rekao da će odlaganje suđenja Mladiću imati veoma malo uticaja na ukupnu dužinu tog procesa.

Govoreći o regionalnoj saradnji u gonjenju osumnjičenih za ratne zločine, Bramerc je rekao da to i dalje ostaje veliki izazov utoliko pre što će Haški tribunal za nekoliko godina završiti svoj rad nakon čega će predmete preuzeti nacionalna tužilaštva.

Bramerc je danas razgovarao sa predstavnicima Bezbednosno-informativne agencije i Tužilaštva za ratne zločine, a sutra će razgovarati sa predsednikom Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom Rasimom Ljajićem.

Na sastanku Serža Bramerca sa Vladimirom Vukčevićem u Specijalnom sudu razgovarano je o nastavku saradnje između srpskog i haškog tužilaštva, a posebno o predmetima koji su u toku pred Haškim tribunalom - suđenju Radovanu Karadžiću, kao i o postupcima protiv Ratka Mladića i Gorana Hadžića.

ajući u vidu otvorena pitanja vezana za mrežu pomagača beguncima, ali je naveo da je zadovoljan saradnjom sa srpskim tužilaštvom za ratne zločine i Nacionalnim savetom za saradnju s Haškim tribunalom.

On smatra da će poseta Beogradu biti prilika da dobije odgovore na pitanja vezana za pomaganje u skrivanju osoba koje su optužene za ratne zločine pred haškim sudom.

"Glavna prepreka u saradnji - to što begunci nisu bili uhapšeni, uklonjena je i mi smo odali priznanje za hapšenje, ali poručujemo da mora da se nastavi saradnja vezana za preostala suđenja (Radovanu) Karadžiću i (Ratku) Mladiću i ostalima", naveo je glavni tužilac.

(MONDO/agencije)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image