• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

EK: Ne tražimo kancelariju Kosova u Beogradu

Brisel je pred Srbiju postavio gotovo neostvarive uslove za nastavak procesa evropskih integracija, a to je otvaranje kancelarije Kosova u Beogradu, saznaje "Novi magazin". Iz Evropske komisije demantuju.

Apsolutno je neistinita informacija da je bilo ko iz Brisela vlastima u Beogradu postavio uslov da za dalji nastavak evropskih integracija treba da dozvole otvaranje kancelarije Kosova u Beogradu, rekao je danas Tanjugu zvaničnik Evropske komisije.

Beogradski "Novi magazin" objavio je danas saznanja da je Brisel pred Srbiju postavio gotovo neostvarive uslove za nastavak procesa evropskih integracija, a to je, između ostalih, da dozvoli otvaranje kancelarije Kosova u Beogradu.

Otvaranje kancelarije praktično bi značilo otvaranje ambasade koja će samo nositi drugačije ime, kancelarija, ali je to ovdašnjim vlastima neprihvatljivo.

Od Srbije se, istovremeno, zahteva da otvori svoje predstavništvo u Prištini što bi, uz beogradsku kancelariju, praktično značilo uspostavljanje diplomatskih odnosa.

Pored ovih, ostaju i stari uslovi za nastavak evrointegracija, primena sporazuma sklopljenih u dijalogu Beograda i Prištine, ukidanje paralelnih institucija.

"Novi magazin" prenosi da je potrebno da se omogući nesmetano kretanje Euleksu i Kforu na severu Kosova i otvaranje kancelarija misije Evropske unije na severu.

Kako je Tanjugu rekao izvor EK, uslovi su jasno navedi u zaključcima Saveta EU.

Glavni uslov je normalizacija odnosa sa Kosovom, a pod tim se pre svega podrazumeva dijalog i primena dosadašnjih dogovora, sloboda kretanja za Kfor i Euleks, ali ne i otvaranje kancelarije Kosova u Beogradu i srpskog predstavništva na Kosovu.

Tanjugov izvor, takođe, kaže da izvesne zemlje, kao što je Nemačka, postavljaju dodatne kriterijume u vezi sa tzv. paralelnim sutrukturama na Kosovu.

One pod paralelnim strukturama misle pre svega na bezbednosne strukture, navodno prisutne na severu, ali ne i na obrazovne i zdravstvene.

"Koliko je meni poznato ni Nemačka niti bilo koja druga zemlja ne insistiraju na uspostavljanju diplomatskih odnosa između Srbije i Kosova.

(agencije/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image