Podnoseći redovan izveštaj o radu Tribunala, Meron je pred Savetom u Njujorku rekao i da mu se često postavljaju pitanja o Šešeljevom zdravstvenom stanju.

On naglasio je da Šešelj, kao i drugi pritvorenici u Sheveningenu, uživa najbolju moguću medicinsku negu i da Tribunal "preduzima sve moguće mere" da osigura njegovo zdravlje.

Šešelj je optužen za zločine nad Hrvatima i Muslimanima u Hrvatskoj, Vojvodini i BiH, 1991-93. Suđenje je počelo u jesen 2007, a završeno je u martu ove godine. Šešelj je u pritvoru od februara 2003, kada se dobrovoljno predao.

Predsednik Tribunala je najavio i da će do kraja ove godine biti izrečene presude generalu Vojske Republike Srpske Zdravku Tolimiru, optuženom za genocid u Srebrenici, i šestorici lidera bosanskih Hrvata, predvođenih Jadrankom Prlićem, optuženim za zločine nad Muslimanima u srednjoj Bosni i zapadnoj Hercegovini, 1993-94.

Do kraja godine, biće okončano pet od osam suđenja koja su još na rasporedu rada Tribunala, rekao je sudija Meron.

Prema njegovim rečima, samo procesi generalu Ratku Mladiću, optuženom za genocid u BiH, koji je u maju počeo "šest meseci" ranije nego što je bilo predviđeno, i Goranu Hadžiću potrajaće i posle roka za završetak rada Tribunala u decembru 2014.

Početak suđenja Hadžiću, optuženom za zločine nad nesrbima u istočnoj Slavoniji, predsednik Tribunala je najavio za oktobar ove godine.

Pred "rezidualnim mehanizmom", telom koje će formalno naslediti Tribunal, biće razmotrene žalbe u postupcima protiv Radovana Karadžića, Mladića i Hadžića, kazao je sudija Meron.

On je dodao da bi se moglo desiti da bi, zbog nepredviđenih odlaganja, apelaciono veće i "rezidualni mehanizam" mogli zajedno da razmatraju žalbe u procesima Tolimiru, Prliću i Šešelju.

Meron je ocenio da je Tribunal napravio "veliki napredak" u sprovođenju strategije okončanja svog rada, ali se požalio i da taj posao ometa odlazak iskusnog osoblja na sigurnija radna mesta.

(Beta)