• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Da pregovara premijer, ali ne o tablicama

Predlog predsednika Tomislava Nikolića da dijalog Beograda i Prištine bude nastavljen na nivou premijera podelio je poznavaoce prilika na Kosovu.

S jedne strane, slažu se stručnjaci i oni koji su upućeni u dosadašnji tok razgovora, jeste da je dijalog došao u fazu u kojoj je nužno da bude podignut na viši politički nivo, ali sa druge upozorava da bi se na taj način formalno priznala nezavisnost Kosova.

Šef beogradskog tima u dijalogu sa Prištinom Borislav Stefanović ocenio je da Nikolićeva inicijativa, iako u suštini "nije loša ideja", predstavlja pokušaj da odgovornost za osetljivo političko pitanje prebaci na nekog drugog.

"To je, u neku ruku, i realizacija njegove (Nikolićeve) ideje da se pregovori dignu na viši politički nivo, što smo mi i rekli da nije loša ideja. S druge strane, predsednik je očigledno uvideo koliko je to vrlo kompleksna materija, kontroverzna i nepopularna. Samim tim, verovatno je mnogo bolje da odgovornost preuzme neko drugi", izjavio je Stefanović agenciji Tanjug.

On je dodao da se, bez obzira na to šta je Nikolić pričao u predizbornoj kampanji, "sada vidi da, kada se dođe do problema Kosova, ne postoje ni najpametniji, ni najhrabriji, već postoje samo oni koji neće da uđu u blato".

Stefanović je rekao da treba raditi na tome da se vlada formira što pre, da se vidi ko će da vodi pregovore i na koji način, "naravno uz punu koordinaciju između predsednika i vlade".

"Smatram da je potpuno jasno da se život i realnost, i problemi na Kosovu, kako god da ih rešavate, neće dopasti onima kojima drže vatrene mitinge, a posle povlače ovakve korake", dodao je Stefanović.

On je istakao da će, onome ko bude formirao vladu, uz očekivanje da će to biti DS, jedan od prvih teških zadataka sigurno biti pitanje vezano za proces dijaloga sa Prištinom.

"Pogotovo u ovoj situaciji kada je predsednik iskazao javno taj stav, i to treba poštovati. Iako smo od njega očekivali, s obzirom da je najavljivao da će preuzeti odgovornost, i da će nam dati neki plan. Očigledno je da plana nema, da nema nikakve planirane aktivnosti, i da se ponovo 'vrući krompiri' vraćaju tamo kod ljudi koji su se obično i bavili vađenjem kestenja iz vatre", rekao je Stefanović.

Predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić smatra da je nužno da o pitanjima nestalih, telekomunikacija, aviosaobraćaja, imovine ili energetike pregovara najviši predstavnik vlade, kako zbog političke težine tih pitanja, tako iz zbog činjenice da niži vladini činovnici ne mogu da odgovaraju za implementaciju dogovorenog.

"Ovo što je rađeno u dosadašnjem formatu, kada je pregovarao Borko Stefanović koristeći kapacitete vlade, nije valjalo, jer taj trik da se nivo spusti na nižeg vladinog službenika bez jasne reference nije uspeo, budući da je Edita Tahiri nesporna politička figura kao bivši potpredsednik vlade", izjavio je Janjić Tanjugu.

Prema njegovim rečima, dobro je da vlada odgovora za deo pregovora čija je implementacija u nadležnosti vlade, ali to ne isključuje potrebu da i predsednik po nekim pitanjima bude pozvan da se uključi u taj proces.

Šta više, Janjić smatra da bi predsednik Srbije trebalo da imenuje svog poverenika za Kosovo koji bi bio vezi sa Prištinom i Briselom, ali i bio zadužen za unutrašnju koordinaciju sa drugim nivoima vlasti.

Direktor Centra za novi politiku Vladimir Todorić smatra da umesto prezentovanja pojedinačnih inicijativa Briselu treba sačekati da se u zemlji stvori konsenzus svih koji će nositi najodgovornije funkcije i upozorava da nije dobro da predsednik Srbije inicijativom koju je predstavio u Briselu omogućava formiranje dva centra vođenja politike u Beogradu.

"Ovakve incijative, ma koliko se sviđale Briselu i koliko mogle da se koristite u unutrašnje svrhe u smislu davanja nekih boljih ponuda Brisela za podršku u fomiranju jedne ili druge parlamentarne većine, iz perspektive interesa Srbije najbolje je da sačekaju sledeću vladu", rekao je Todorić i dodao da nije dobro da se takvim inicijativama upravo i ulazi u kompetencije buduće vlade.

Todorić ističe da Srbija ne može direktno da pregovara sa Kosovom jer bi to značilo priznanje Kosova kao ravnopravnog sagovornika u međunarodnim odnosima, a samim tim i kršenje Ustava Republike Srbije.

"Ne vidim potrebu da predsednik Srbije, premijer ili čak ministar spoljnih poslova razgovaraju o pitanjima koja se tiču registarskih tablica, katastra, telekomunikacija ili energetike. Međutim, ukoliko bi se ukazala mogućnosti da se razgovara o modifikaciji Ahisarijevog plana koji bi se ticao boljih garancija za srpsku zajednicu na KiM onda bi naravno moglo da se razgovarao o podizanju nivoa legitimiteta sa srpske strane u tom dijalogu", kazao je Todorić Tanjugu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image